Trwa ładowanie...

Czy grozi nam epidemia cholery? Te państwa już mają duży problem

Prof. Zajkowska: Cholera to choroba katastrof. Jest związana ze zniszczeniem infrastruktury i brakiem dostępu do czystej wody
Prof. Zajkowska: Cholera to choroba katastrof. Jest związana ze zniszczeniem infrastruktury i brakiem dostępu do czystej wody (Getty Images)

Władze Iraku informują o pierwszych ofiarach śmiertelnych cholery. To jeden z regionów, w którym w ostatnim czasie wzrosła liczba zachorowań na tę chorobę. Ogromny niepokój budzi też sytuacja w okupowanych rejonach Ukrainy. Są obawy, że Rosjanie mogą celowo dążyć do rozprzestrzeniania choroby. - Zakażona żywność, która utrzymuje wilgoć lub woda może spowodować wybuch epidemii - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych.

spis treści

1. "Cały czas w jakimś rejonie świata wybuchają epidemie cholery"

Cholera szaleje też w Afryce. Tylko w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy w Kamerunie z powodu cholery zmarło co najmniej 150 osób. Nigeryjskie Centrum Kontroli Chorób potwierdziło w tym roku ponad dwa tys. zakażeń i 74 ofiary śmiertelne.

- Cały czas w jakimś rejonie świata wybuchają epidemie cholery. Natomiast z reguły o tym nie wiemy, bo zgłaszalność zachorowań w krajach "trzeciego świata" jest bardzo mała - zauważa dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych ze szpitala Żeromskiego w Krakowie. - Chorzy rzadko trafiają do lekarzy, a nawet jeśli trafią to w wielu miejscach, w których byłam, nawet dla lekarzy zgłaszanie tych zachorowań było jakąś abstrakcją. To pokazuje, że to problem, który jest niedoceniany - wyjaśnia lekarka.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Zakażenie cholerą przenoszone jest głównie przez skażoną wodę, rzadziej przez żywność
Zakażenie cholerą przenoszone jest głównie przez skażoną wodę, rzadziej przez żywność (Getty Images)

Z falą zachorowań walczy m.in. Irak. Epidemia cholery została tam oficjalnie ogłoszona na początku czerwca. W Kurdystanie odnotowano prawie 5000 przypadków zachorowań i co najmniej cztery osoby zmarły.

- W Iraku zachorowania ograniczają się do Kurdystanu, który jest najbiedniejszym i najsłabiej kontrolowanym regionem. Lekarze wiążą te zakażenia z dystrybucją skażonej żywności przez domokrążnych sprzedawców. Niepokój budzi tam też sytuacja w więzieniach. Wiadomo, że z powodu cholery zmarł jeden z więźniów, ale sytuacja epidemiologiczna w zakładach zamkniętych nie jest znana – mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Rosną obawy przed wybuchem epidemii cholery w Afganistanie po ubiegłotygodniowym trzęsieniu ziemi. Do tej pory zgłoszono tam już pół miliona przypadków ostrej, wodnistej biegunki.

- Cholera to choroba katastrof, związana ze zniszczeniem infrastruktury i brakiem dostępu do czystej wody. Zakażenie następuje drogą pokarmową przez zanieczyszczoną wodę - wyjaśnia prof. Zajkowska. - Takim sztandarowym przykładem jest Haiti, gdzie kilka miesięcy po trzęsieniu ziemi wybuchła epidemia, z powodu cholery zmarło więcej osób, niż zginęło w trzęsieniu ziemi - wyjaśnia lekarka.

2. Ukraińcy boją się, że Rosjanie celowo dążą do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych

Ukraińcy boją się, że na okupowanych przez Rosjan terenach wybuchnie epidemia.

- Mamy do czynienia z epidemią czerwonki i cholery. Tak niestety oceniają to nasi lekarze: wojna, która zabrała ponad 20 tysięcy mieszkańców, niestety, z tymi ogniskami zakażeń, pochłonie jeszcze tysiące mieszkańców Mariupola – mówił na antenie telewizji państwowej mer Mariupola Vadym Boichenko.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już przygotowuje się na wypadek epidemii na terenie Ukrainy, ryzyko dotyczy rejonów, w których mieszkańcy zostali odcięci od dostępu do czystej wody pitnej. Eksperci przyznają, że zagrożenie jest ogromne.

- Cholera nie jest chorobą śmiertelną, o ile jest odpowiednio leczona. Choroba poddaje się leczeniu antybiotykami. Natomiast najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, kiedy dojdzie do epidemii w sytuacji katastrof, trzęsienia ziemi czy w warunkach wojennych, właśnie w takich miejscach, jak Mariupol. Kiedy duże źródło wody zostanie zanieczyszczone, liczba osób wymagających pomocy może przekraczać możliwości lekarzy - wyjaśnia prof. Zajkowska.

Są też obawy, że Rosjanie mogą celowo wywołać epidemię cholery.

- Nie można wykluczyć takiej możliwości. Cholera może być użyta jako broń biologiczna. Zakażona żywność, która utrzymuje wilgoć czy woda może spowodować wybuch epidemii, która w warunkach, kiedy nie można tym ludziom zapewnić szybkiej pomocy medycznej w postaci kroplówek, nawadniania, antybiotyków, może być tragedią - przyznaje specjalistka chorób zakaźnych.

3. Cholera - jakie daje objawy, i jak można się zarazić?

Cholera to choroba bakteryjna wywołana przez bakterie Vibrio cholerae. Człowiek zaraża się drogą pokarmową.

- Wszystkie te rejony, gdzie brakuje dostępu do czystej wody, są zagrożone cholerą - wyjaśnia dr Stopyra.

- Musimy mieć świadomość, że to choroba, która zazwyczaj pojawia się w krajach, w których ludzie żyją w skrajnie biednych warunkach, osiedlają się nad rzekami i nie mają dostępu do czystej wody. Jeżeli jest pora sucha, kiedy te rzeki wysychają, tam powstaje wręcz błoto, w którym ci ludzie się myją, w którym piorą, którym poją bydło i sami też piją tę wodę. Jeżeli dojdzie do zanieczyszczenia wody kałem osoby chorej, zarażają się pozostałe osoby, które tę wodę będą piły - tłumaczy specjalistka.

Lekarka spotkała się z przypadkami zachorowań, kiedy pomagała pacjentom w Afryce.

- W tej chorobie charakterystyczna jest obfita biegunka, w której stolce mają wygląd wody ryżowej. Bywa, że ilość oddawanego stolca kilkakrotnie przekracza ciężar ciała np. u małego dziecka, więc jest bardzo duża utrata wody, elektrolitów. Chorzy umierają z powodu odwodnienia - zaznacza.

4. Czy cholera może się pojawić w Polsce?

W Polsce zachorowania na cholerę są skrajnie rzadkie i dotyczą wyłącznie osób, które wróciły z terenów jej występowania.

- Zakażamy się drogą pokarmową, czyli w krajach gdzie funkcjonuje normalna kanalizacja, podstawowe zasady higieniczne, jak w Polsce - nie ma ryzyka rozprzestrzeniania się cholery. Natomiast w warunkach wojennych, ekstremalnych, może dojść do zakażenia - wyjaśnia dr Stopyra.

Lekarka zaznacza, że osoby, które wybierają się w rejony zagrożone cholerą, powinny wcześniej przyjąć szczepienia.

- Szczepionka Dukoral jest doustna. Najpierw podaje się dwie dawki i później w ciągu dwóch lat należy przyjąć trzecią dawkę. Jeżeli wiemy, że w danym rejonie jest zagrożenie tą chorobą, jeżeli to jest kraj o niskim statusie higieniczno-sanitarnym, gdzie jest brak dostępu do czystej wody pitnej, to przed wyjazdem powinniśmy się zaszczepić - radzi dr Stopyra.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze