Czy kobiety częściej są nosicielkami koronawirusa?
Chińscy naukowcy stawiają tezę, że kobiety mogą być niebezpiecznymi nosicielkami koronawirusa. Według naukowców z Wuhan u pań czas inkubacji wirusa jest zdecydowanie dłuższy, co powoduje, że nieświadomie, bez żadnych objawów chorobowych mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2 na inne osoby.
1. Koronawirus u kobiet - jak się rozwija?
Grupa badaczy z Wuhan przeanalizowała dane dotyczące zachorowań w grupie 6 tys. osób zakażonych koronawirusem w okresie od 1 do 26 stycznia 2020 roku. Na tej podstawie wysnuli ciekawe wnioski. Ich zdaniem system immunologiczny kobiet jest bardziej wydolny, a to sprawia, że okres inkubacji SARS-CoV-2 jest u nich zdecydowanie dłuższy. To stwarza pewne zagrożenie dla otoczenia, bo zainfekowana kobieta może przenosić wirusa na innych, sama nie mając żadnych oznak choroby.
Naukowcy zauważyli również, że u kobiet COVID-19 przebiega z reguły łagodniej. Potwierdziły to również dane ze szpitalnych oddziałów intensywnej terapii, gdzie leżało zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet.
Zobacz także: Koronawirus może przebiegać bezobjawowo. Dr Szczepan Cofta wyjaśnia, że możemy być nieświadomymi nosicielami (WIDEO)
2. Czy kobiety powinny mieć dłuższy okres izolacji podczas pandemii koronawirusa?
Chińscy lekarze na podstawie tych obserwacji sugerują, że okres przymusowej kwarantanny czy izolacji u pań trzeba wydłużyć. Optymalnie powinien on trwać 24 dni. Zhong Nanshan, uznany chiński epidemiolog przekonuje, że takie rozwiązanie mogłoby skutecznie pomóc w walce z epidemią.
Lekarz odwołuje się do szeroko opisywanego przypadku 20-latki, u której okres inkubacji trwał 19 dni. Rodzina i znajomi kobiety zostali w tym czasie zarażeni. Pacjentka została poddana testom, dopiero kiedy pojawiły się u niej pierwsze objawy choroby, wtedy lekarze na podstawie dogłębnego wywiadu stwierdzili, że to ona była tzw. supernosicielem, który przez długi czas "przekazywał" wirusa wszystkim w swoim najbliższym otoczeniu.
Naukowcy odwołują się również do badań z 2017 r., które dowodziły, że kobiety mają silniejszą odpowiedź immunologiczną organizmu, co powoduje, że rzadziej dopadają je różnego rodzaju infekcje. Inni eksperci uważają, że znaczenie ma też zdecydowanie zdrowszy styl życia, który prowadzą kobiety. Panie rzadziej sięgają po używki i są dużo bardziej aktywne niż panowie.
Zobacz także:
Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.