Koronawirus: Czy SARS-CoV-2 można zarazić się przez łzy? Odkrycie naukowców z Singapuru
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Cząsteczki wirusa mogą się rozprzestrzenić, kiedy kichamy lub kaszlemy. Co z innymi płynami ustrojowymi? Naukowcy z Singapuru postanowili sprawdzić, czy istnieje ryzyko zakażenia przez łzy osoby chorej.
1. Naukowcy badali łzy pacjentów zakażonych COVID-19
Naukowcy z National University Hospital w Singapurze postanowili przyjrzeć się zagrożeniu związanemu z zarażeniem wirusem przez kontakt z innymi płynami ustrojowymi organizmu, takim jak na przykład łzy. Pobrali próbki łez od 17 chorych, u których potwierdzono rozwój COVID-19. Analizę prowadzili przez dłuższy czas, uwzględniając okres 20 dni po wyzdrowieniu pacjentów.
Zespół dr Seah'a nie wykrył obecności SARS-CoV-2 ani w hodowlach służących do namnażania wirusa, ani podczas badania pozwalającego wykryć jego materiał genetyczny w postaci RNA.
Wnioski były dość jasne: we łzach zakażonych osób nie było wirusa, na żadnym z etapów przebiegu choroby.
Dr Ivan Seah wraz ze swoim zespołem porównywał pobrane próbki łez z materiałem pochodzącym z nosa i gardła pacjentów. W tym samym czasie, kiedy badania łez nie wykazywały obecności wirusa, w nosie i gardle potwierdzano obecność SARS-CoV-2.
To dobra wiadomość, która utwierdza w przekonaniu, że drogi rozprzestrzeniania wirusa są ograniczone.
2. Naukowcy z Singapuru nie wykryli wirusa we łzach
Badacze wciąż mają pewne wątpliwości dotyczące obecności koronawirusa w płynach ustrojowych. Najnowsze badania wykonane w Singapurze rzucają na problem nowe światło, ale zdaniem ich autorów konieczne są dodatkowe analizy.
Naukowcy zastrzegają też, że żadna z osób, która brała udział w badaniu nie miała w tym czasie zapalenia spojówek. Trudno przewidzieć, jakie byłyby wyniki tej analizy w takim przypadku. Chociaż zdaniem lekarzy, zapalenie spojówek dość rzadko pojawia się u zakażonych koronawirusem, występuje ono u od 1 do 3 proc. chorych.
Eksperci tłumaczą, że uwzględniając różne parametry, na razie można powiedzieć z pewnością tylko, że ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2 przez łzy jest niewielkie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "American Academy of Ophthalmology".
Zobacz także: Koronawirus powoduje przekrwienie oczu? Objawem Covid-19 może być zapalenie spojówek
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.