Trwa ładowanie...

Koronawirus: Czy SARS-CoV-2 można zarazić się przez łzy? Odkrycie naukowców z Singapuru

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Cząsteczki wirusa mogą się rozprzestrzenić, kiedy kichamy lub kaszlemy. Co z innymi płynami ustrojowymi? Naukowcy z Singapuru postanowili sprawdzić, czy istnieje ryzyko zakażenia przez łzy osoby chorej.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Łukasz Jankowski o dramatycznej sytuacji w szpitalach"

1. Naukowcy badali łzy pacjentów zakażonych COVID-19

Naukowcy z National University Hospital w Singapurze postanowili przyjrzeć się zagrożeniu związanemu z zarażeniem wirusem przez kontakt z innymi płynami ustrojowymi organizmu, takim jak na przykład łzy. Pobrali próbki łez od 17 chorych, u których potwierdzono rozwój COVID-19. Analizę prowadzili przez dłuższy czas, uwzględniając okres 20 dni po wyzdrowieniu pacjentów.

Zespół dr Seah'a nie wykrył obecności SARS-CoV-2 ani w hodowlach służących do namnażania wirusa, ani podczas badania pozwalającego wykryć jego materiał genetyczny w postaci RNA.

Naukowcy z Singapuru sprawdzali, czy wirus jest obecny we łzach
Naukowcy z Singapuru sprawdzali, czy wirus jest obecny we łzach (iStock)

Wnioski były dość jasne: we łzach zakażonych osób nie było wirusa, na żadnym z etapów przebiegu choroby.

Dr Ivan Seah wraz ze swoim zespołem porównywał pobrane próbki łez z materiałem pochodzącym z nosa i gardła pacjentów. W tym samym czasie, kiedy badania łez nie wykazywały obecności wirusa, w nosie i gardle potwierdzano obecność SARS-CoV-2.

To dobra wiadomość, która utwierdza w przekonaniu, że drogi rozprzestrzeniania wirusa są ograniczone.

Zobacz także: Koronawirus: czy możliwe jest ponowne zakażenie? Wyjaśnia prof. Robert Flisiak z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

2. Naukowcy z Singapuru nie wykryli wirusa we łzach

Badacze wciąż mają pewne wątpliwości dotyczące obecności koronawirusa w płynach ustrojowych. Najnowsze badania wykonane w Singapurze rzucają na problem nowe światło, ale zdaniem ich autorów konieczne są dodatkowe analizy.

Naukowcy zastrzegają też, że żadna z osób, która brała udział w badaniu nie miała w tym czasie zapalenia spojówek. Trudno przewidzieć, jakie byłyby wyniki tej analizy w takim przypadku. Chociaż zdaniem lekarzy, zapalenie spojówek dość rzadko pojawia się u zakażonych koronawirusem, występuje ono u od 1 do 3 proc. chorych.

Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty
Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty [6 zdjęć]

Koronawirus wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy i naukowców. Wiadomo, że potrafi utrzymywać się na przedmiotach

zobacz galerię

Eksperci tłumaczą, że uwzględniając różne parametry, na razie można powiedzieć z pewnością tylko, że ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2 przez łzy jest niewielkie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "American Academy of Ophthalmology".

Zobacz także: Koronawirus powoduje przekrwienie oczu? Objawem Covid-19 może być zapalenie spojówek

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza