Trwa ładowanie...

Koronawirus: Czy SARS-CoV-2 można zarazić się przez łzy? Odkrycie naukowców z Singapuru

Ryzyko zakażenia koronawirusem przez łzy jest minimalne
Ryzyko zakażenia koronawirusem przez łzy jest minimalne (iStock)

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Cząsteczki wirusa mogą się rozprzestrzenić, kiedy kichamy lub kaszlemy. Co z innymi płynami ustrojowymi? Naukowcy z Singapuru postanowili sprawdzić, czy istnieje ryzyko zakażenia przez łzy osoby chorej.

1. Naukowcy badali łzy pacjentów zakażonych COVID-19

Naukowcy z National University Hospital w Singapurze postanowili przyjrzeć się zagrożeniu związanemu z zarażeniem wirusem przez kontakt z innymi płynami ustrojowymi organizmu, takim jak na przykład łzy. Pobrali próbki łez od 17 chorych, u których potwierdzono rozwój COVID-19. Analizę prowadzili przez dłuższy czas, uwzględniając okres 20 dni po wyzdrowieniu pacjentów.

Zespół dr Seah'a nie wykrył obecności SARS-CoV-2 ani w hodowlach służących do namnażania wirusa, ani podczas badania pozwalającego wykryć jego materiał genetyczny w postaci RNA.

Naukowcy z Singapuru sprawdzali, czy wirus jest obecny we łzach
Naukowcy z Singapuru sprawdzali, czy wirus jest obecny we łzach (iStock)
Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Łukasz Jankowski o dramatycznej sytuacji w szpitalach"

Wnioski były dość jasne: we łzach zakażonych osób nie było wirusa, na żadnym z etapów przebiegu choroby.

Dr Ivan Seah wraz ze swoim zespołem porównywał pobrane próbki łez z materiałem pochodzącym z nosa i gardła pacjentów. W tym samym czasie, kiedy badania łez nie wykazywały obecności wirusa, w nosie i gardle potwierdzano obecność SARS-CoV-2.

To dobra wiadomość, która utwierdza w przekonaniu, że drogi rozprzestrzeniania wirusa są ograniczone.

Zobacz także: Koronawirus: czy możliwe jest ponowne zakażenie? Wyjaśnia prof. Robert Flisiak z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

2. Naukowcy z Singapuru nie wykryli wirusa we łzach

Badacze wciąż mają pewne wątpliwości dotyczące obecności koronawirusa w płynach ustrojowych. Najnowsze badania wykonane w Singapurze rzucają na problem nowe światło, ale zdaniem ich autorów konieczne są dodatkowe analizy.

Naukowcy zastrzegają też, że żadna z osób, która brała udział w badaniu nie miała w tym czasie zapalenia spojówek. Trudno przewidzieć, jakie byłyby wyniki tej analizy w takim przypadku. Chociaż zdaniem lekarzy, zapalenie spojówek dość rzadko pojawia się u zakażonych koronawirusem, występuje ono u od 1 do 3 proc. chorych.

Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty
Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty [6 zdjęć]

Koronawirus wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy i naukowców. Wiadomo, że potrafi utrzymywać się na przedmiotach

zobacz galerię

Eksperci tłumaczą, że uwzględniając różne parametry, na razie można powiedzieć z pewnością tylko, że ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2 przez łzy jest niewielkie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "American Academy of Ophthalmology".

Zobacz także: Koronawirus powoduje przekrwienie oczu? Objawem Covid-19 może być zapalenie spojówek

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze