Czy w ciąży można się szczepić i wykonywać prześwietlenia?

Szczepienia w ciąży są z reguły odradzane. Kobieta ciężarna powinna wykonać potrzebne szczepienia przed zajściem w ciążę. Mimo to istnieją sytuacje, w których ewentualne konsekwencje przyjęcia szczepienia są mniejsze, niż zrezygnowanie z niego. Kobiety ciężarne mogą bez obaw szczepić się np. przeciw grypie. Prześwietlenia w ciąży to również sprawa kontrowersyjna. Jeśli istnieje potrzeba wykonania prześwietlenia, należy powiedzieć radiologowi o ciąży.

Czy w ciąży można się szczepić?

Niektóre szczepienia są odradzane kobietom w ciąży, na przykład te wykonywane przed wyjazdem do egzotycznych krajów. Lekarze zalecają odłożenie dalekich podróży na czas po porodzie, aby szczepionka nie zaszkodziła płodowi. W przypadku innych szczepionek najlepiej otrzymać je przed zajściem w ciążę.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Szczepienia w trakcie ciąży

Nie istnieją dowody na to, że szczepienie przeciw grypie może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub jej dziecku.

Szczepienia przeciw grypie kobiet w ciąży

Ciąża to stan, który powoduje, że znajdujesz się w grupie dużego ryzyka, ponieważ twój system odpornościowy nie jest tak silny jak zazwyczaj. Chusteczki pod ręką i picie ciepłej herbaty to pierwszy sposób, który może przynieść ci ulgę w chorobie. Niestety będąc w ciąży niewiele więcej możesz zrobić dla poprawy samopoczucia, przy tym nie wyrządzając krzywdy dziecku. Nie powinnaś sięgać po leki bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, nawet po te bez recepty. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji są wcześniejsze szczepienia przeciw grypie w ciąży, a najlepiej już wtedy, gdy kobieta dopiero planuje zajście w ciążę.

Szczepionki przeciw grypie zawierają nieaktywne, martwe wirusy, które nie są w stanie wywołać choroby. Mogą jedynie przyczynić się do wystąpienia łagodnych objawów grypy, podobnych do tych występujących podczas prawdziwej grypy. Co roku skład szczepionki na grypę jest dobierany tak, aby chronić ludzki organizm nawet przed nowymi odmianami wirusa. Następnie szczepionki są oczyszczane i testowane, aby ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej było jak najmniejsze. Firmy farmaceutyczne najczęściej zapewniają, że szczepionki są także bezpieczne dla ciężarnych. Lekarze, zdający sobie sprawę jakie zagrożenie niesie ze sobą grypa w ciąży, polecają wykonanie szczepienia w ciąży, aby unikną ciężkich powikłań, które mogą się pojawić po chorobie. Jeśli kobieta w ciąży nie jest pewna czy zdecydować się na szczepienie, swoje wątpliwości powinna skonsultować z lekarzem. Nie istnieją dowody na to, że szczepienie przeciw grypie może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub jej dziecku.

Szczepienie przeciw grypie jest dostępne dla wszystkich ciężarnych - zwłaszcza dla kobiet, u których grypa mogłaby być groźna dla zdrowia. Toteż ciężarne, które mają astmę, cukrzycę lub choroby serca, nerek lub wątroby, wręcz powinny się zaszczepić.

Skutki uboczne szczepień na grypę

Znane skutki uboczne takiej szczepionki to lekka gorączka, kaszel, niezbyt intensywne bóle mięśni, chrypka lub zaczerwienione oczy. Większość szczepiących się ludzi nie odczuwa żadnych z wymienionych objawów. A jeśli już się tak dzieje, nie są one intensywne i znikają w ciągu około dwóch dni. Ostre reakcje alergiczne są bardzo rzadkie. Symptomy wskazujące na alergię to trudności w oddychaniu, opuchlizna twarzy lub przyśpieszone bicie serca. Najczęściej nie ma przeciwwskazań do stosowania szczepionki przeciw grypie w ciąży. Inaczej jest w przypadku ludzi uczulonych na białko jajka, ponieważ przy produkcji szczepionki wykorzystywany jest ten składnik. Także szczepionkę odradza się w przypadku osób już chorych na przeziębienie lub grypę. Osoba szczepiąca się musi być całkowicie zdrowa. Wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem.

Ryzyko związane ze szczepieniami w ciąży jest minimalne w porównaniu z ryzykiem powikłań po grypie, która w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do śmierci. Zazwyczaj grypa trwa od tygodnia do dwóch. Jeśli u osoby pojawiają się powikłania, jak zapalenie płuc, zapalenie ucha, odwodnienie, proces zdrowienia ulega znacznemu wydłużeniu. Zazwyczaj starsi ludzie, dzieci i właśnie kobiety w ciąży, także potrzebują dużo więcej czasu, by powrócić do pełnego zdrowia.

Czy w ciąży można wykonywać prześwietlenia?

U kobiet w ciąży nie wykonuje się zwykle prześwietleń ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Wiele zależy jednak od rodzaju prześwietlenia i stopnia napromieniowania. Im wyższy poziom promieniowania, tym większe ryzyko dla płodu.Większość prześwietleń, również dentystyczne, naraża płód na niebezpieczeństwo.

 Siła promieniowania wyrażana jest w radach. Jeśli promieniowanie ma siłę więcej niż 10 radów, u płodu wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem i uczeniem się.Jednak w większości przypadków promieniowanie w czasie prześwietlenia w ciąży nie przekracza 5 radów. 

Kiedy jednak istnieje pilna potrzeba wykonania zdjęcia rentgenowskiego, należy koniecznie poinformować radiologa o ciąży.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czy w ciąży mogę...?
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Czy w ciąży mogę...?
Czy w ciąży mogę...?

Podróż samolotem w czasie ciąży (WIDEO)

Podróż samolotem w czasie ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Łacińska. Jeżeli istnieje obowiązek szczepienia, warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ kobiety w ciąży nie wolno szczepić na tyfus, żółtą (...) Podróże w czasie ciąży nie wpływają...

Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - Spine Stretch (WIDEO)

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - Spine Stretch (WIDEO) Odtwórz wideo

. Do takich można zaliczyć między innymi kręgosłup. Ćwiczenia w ciąży wspomagają go, by prawidłowo mógł wykonywać swoje funkcje, do których zaliczamy (...) Kobieta w ciąży ma inne obciążenia organizmu...

Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO)

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? Wiele par zastanawia się, czy w czasie trwania ciąży można bezpiecznie uprawiać seks. Współżycie w ciąży (...) w większości przypadków nie jest zakazane, a wiele...

Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Ćwiczenie rozciagające dla kobiet w ciąży (WIDEO)

Ćwiczenie rozciagające dla kobiet w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

wyprostowanej. W takiej pozycji pozostajemy przez kilka sekund. Ważne, by wykonywać ruch symetrycznie, czyli nie wolno zapominać o zmianie nóg. Ćwiczenia w ciąży ułatwiają kobietom sam moment porodu, ale także cały okres...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Koci grzbiet (WIDEO)

Koci grzbiet (WIDEO) Odtwórz wideo

Koci grzbiet jest ćwiczeniem bardzo wskazanym w ciąży, gdyż pozwala kręgosłupowi na chwilę wytchnienia. W czasie ciąży kręgosłup jest szczególnie (...) w ciąży. O kręgosłup trzeba dbać, nie tylko dlatego,...

Stretching - definicja, wpływ na organizm, techniki rozciągające

Ćwiczenie rozciągajace w parze (WIDEO)

Ćwiczenie rozciągajace w parze (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ćwiczenia rozciągające można wykonywać indywidualnie lub w parze. Trening jest szczególnie zalecany osobom mało aktywnym oraz miłośnikom siłowni. Stretching może wykonywać niemal każdy, bez względu na wiek.

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

się skontaktować z lekarzem. Zobacz także: Kto powinien się szczepić na grypę? Zapalenie ucha W przypadku grypy oraz przeziębienia często może dochodzić