Dieta po urodzeniu dziecka a astma
Dieta po urodzeniu dziecka jest istotnym elementem, który nie może zostać zaniedbany. Kobieta w ciąży doskonale wie, że powinna zwracać dużą uwagę na to co je. Tak samo powinna postępować kobieta po porodzie. Nieodpowiednia dieta matki karmiącej czy nieumiejętne wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka może przyczynić się do wystąpienia alergii i astmy. Pokarm, tak jak i predyspozycje genetyczne czy zanieczyszczenie powietrza (np. dym z papierosów), mogą być czynnikami, które powodują trudności w oddychaniu u dziecka.
1. Objawy astmy u dzieci
Astma jest poważną chorobą układu oddechowego, która może się rozwinąć także u niemowlaków. Pojawienie się choroby jest bardzo stresujące i nieprzyjemne, zarówna dla dziecka jak i dla rodzica, który musi patrzeć jak bardzo cierpi jego dziecko. Objawy astmy mogą być intensywniejsze u dziecka niż u osoby dorosłej.
- ataki kaszlu,
- trudności w oddychaniu, duszności,
- ucisk w klatce piersiowej,
- świszczący oddech.
2. Dieta matki karmiącej w profilaktyce astmy
Zadaniem świeżo upieczonej mamy jest zidentyfikowanie i wyeliminowanie czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia ataku astmy. Jednym z takich czynników może być pokarm matki. Dlatego kobieta powinna bacznie obserwować swoją dietę, jeśli u dziecka pojawi się reakcja alergiczna. Gdy do diety noworodka wprowadzane są inne pokarmy, należy zwrócić uwagą na to jak organizm dziecka reaguje na konkretne produkty. Jeśli u dziecka pojawiają się objawy astmy, matka powinna unikać produktów, które najczęściej wywołują reakcję uczuleniową, czyli między innymi:
3. Mleko matki a astma
Badania pokazują, że ryzyko rozwoju astmy u dzieci jest mniejsze, gdy matka karmi piersią i sama nie ma objawów astmy. Podczas innych badań okazało się, że na pojawienie się ataków astmy u dziecka ma wpływ spożywanie dużej ilości kwasu foliowego w późnej ciąży. Bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym podczas pierwszych miesięcy życia płodu. Po tym okresie jednak składnik ten może być szkodliwy. Wyniki badań pokazują, że jeśli przyszła matka bierze suplementy kwasu foliowego między 30 a 34 tygodniem ciąży, to ryzyko rozwoju astmy u dziecka wzrasta o 30%.
4. Zdrowa dieta po porodzie
Po pierwsze, wyeliminuj produkty, na które dziecko reaguje reakcją uczuleniową. Cały czas obserwuj reakcje organizmu dziecka na poszczególne produkty. Poza tym najlepiej zrezygnuj z fast foodów, kofeiny, alkoholu, czekolady. Nawet małe ilości tych produktów mogą być szkodliwe dla rozwijającego się organizmu dziecka. Te produkty dostarczają dużą ilość kalorii, a nie są bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Wyrób sobie nawyk czytania etykiet produktów przed zakupem. Jeśli produkt zawiera dużo barwników i konserwantów, może wywołać u dziecka reakcje uczuleniową.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.