Dzień bez mięsa. Czy warto przejść na weganizm?
20 marca to Dzień bez mięsa, który zachęca do zmniejszenia cierpienia zwierząt i udowadnia, że mięso da się bez problemu zastąpić. Skąd wywodzi się to święto i co promuje? Czy wybrana data ma jakiś ukryty przekaz?
1. Dzień bez mięsa promuje weganizm?
Dni bez mięsa są znane już z PRL-u, ponieważ brakowało niektórych produktów spożywczych. Jednak obecne święto nie ma żadnego związku z komunizmem. Idea powstała w 1985 roku w USA, a jej twórcami jest organizacja pożytku publicznego FARM (Farm Animal Rights Movement).
20 marca świętują wszystkie stany Ameryki i wiele innych kontynentów. Jest popularny w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Dzień bez mięsa to przede wszystkim promowanie ochrony zwierząt i wegańskiej diety. Organizatorzy przypominają, że zwierzęta są trzymane w okropnych warunkach, a następnie masowo zabijane w nieetyczny sposób.
Hasło tegorocznego święta to: zmień swoją dietę - zmień świat. 20 marca odbywa się wiele inicjatyw, takich jak rozdawanie żywności, ulotek z informacjami, prezentacje dań wegetariańskich i debaty na temat praw zwierząt.
2. Dlaczego 20 marca jest Dniem bez mięsa?
Data nie została wybrana przypadkowa i organizatorzy przemyśleli tą kwestię. 20 marca poprzedza kalendarzową wiosnę, czyli czas, w którym nie brakuje świeżych owoców i warzyw w przystępnych cenach.
Organizacja FARM uważa, że jest to idealny czas na zmianę diety, a zastąpienie mięsa nie będzie dużym wyzwaniem. Pomysłodawcy mają nadzieję, że jeden dzień bez jedzenia mięsa zamieni się w miesiąc, rok lub resztę życia. Wiele osób żyje właśnie w ten sposób, szacuje się że około 10% światowej populacji.
Istnieją rejony, w których wyeliminowanie mięsa wynika z kultury. Równie często decydująca jest religia, na przykład buddyzm i hinduizm. Natomiast niektórzy chrześcijanie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego w każdy piątek.
3. Warto zrezygnować z mięsa?
Ograniczenie lub wyeliminowanie mięsa ma pozytywny wpływ na stan zdrowia. Zmiana diety zmniejsza ryzyko wylewu, chorób serca, zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych.
Co ciekawe, wyniki wielu badań udowodniły, że wegetarianie żyją o kilka lat dłużej niż osoby spożywające mięso.
Koordynatorka kampanii "Zostań wege na 30 dni" Katarzyna Gubała jest przekonana, że zdrowa dieta bezmięsna poprawia stan cery i kondycję skóry. Poza tym, wyeliminowanie mięsa może rozwiązać problemy z alergiami i nietolerancjami.
Gubała stwierdziła: "Te krowy czy kurczaki hodowane są w skandalicznych warunkach, nie widzą słońca, kurczaki są pościskane w klatkach, dostają mnóstwo antybiotyków, chemii, żeby jakoś przeżyły, a żyją w stresie, w nerwach. I my taki kawałek mięsa - właśnie z tymi antybiotykami, z tą całą chemią i z tym stresem tego zwierzaka - dostajemy na talerz... To nie daje nam nic, oprócz kiepskiej energii".
Weganie twierdzą, że polska kuchnia nie jest zagrożona i wiele tradycyjnych dań można przygotować bez użycia mięsa. Z odpowiednimi przyprawami równie smaczny będzie sojowy schabowy, kotlet z boczniaków czy sernik z tofu. Bigos z samych warzyw smakuje równie dobrze, a jajka można zastąpić i bez problemu przyrządzić pierogi czy makaron.
Warto wiedzieć, że człowiek nie jest mięsożerny z natury. Układ pokarmowy, zęby i szczęki nie są przystosowane do spożywania tego typu produktów. Nasi przodkowie wiele lat temu jedli jedynie rośliny i to jest właśnie naturalny pokarm człowieka. W związku z tym dieta może opierać się jedynie na owocach i warzywach.
Odpowiednio ułożona dieta wegetariańska i wegańska dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Białko można zastąpić fasolą, grochem, bobem, soją, soczewicą i ziarnami zbóż. A to tylko niektóre z możliwych propozycji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.