Trwa ładowanie...

Elektrokardiografia spoczynkowa

Badanie EKG jest to zapis zmian napięć elektrycznych, które powstają w mięśniu sercowym. Badanie wykonuje się w celu rejestracji rytmu i przewodnictwa. Dzięki badaniu można ocenić pracę rozrusznika serca i stwierdzić nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego. Badanie rejestruje zmiany towarzyszące innym chorobom, nie tylko schorzeniom serca.

1. Przebieg badania elektrokardiografii spoczynkowej

EKG wykonywane jest tylko na zlecenie lekarza. Nie jest poprzedzane wcześniejszymi badaniami. Elektrokardiografia spoczynkowa przeprowadzana jest w pozycji leżącej. Osoba prowadząca badanie umieszcza na kończynach dolnych i górnych oraz na klatce piersiowej badanego elektrody, które wcześniej są smarowane specjalnym żelem zmniejszającym opór elektryczny skóry. Elektrody umieszczane są na ciele za pomocą gumowych pasków, klamer i specjalnych przyssawek łączonych kablami z aparatem do EKG. W trakcie badania pacjent musi leżeć nieruchomo i nie może napinać żadnych mięśni. Jeśli pojawią się nagłe dolegliwości, np. ból w klatce piersiowej, duszność, to należy zgłosić to lekarzowi. Badanie nie trwa długo, zazwyczaj kilka minut.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Nie ma specjalnych zaleceń do tego, jak pacjent powinien zachować się po badaniu. Elektrokardiografia spoczynkowa nie wywołuje żadnych powikłań. Jest badaniem, które może być powtarzane wiele razy. To badanie serca wykonuje się u wszystkich osób, niezależnie od wieku, mogą także podchodzić do niego kobiety w ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza