Trwa ładowanie...

Eli Lilly - farmaceuta, chemik, filantrop

Nazwa "Lilly" to obietnica. W ten sposób ponad sto lat temu, podpisywał się Eli Lilly. Twórca wielkiego koncernu Eli Lilly&Company, wynalazca recept lekarskich, owocowego posmaku leków, produkcji na szeroką skalę penicyliny, insuliny czy prozacu – popularnej "tabletki szczęścia". Kim był Eli Lilly? Kim był Eli Lilly ? Mija 119 rocznica śmierci amerykańskiego farmaceuty.

1. Początek

Pochodził z rodziny szwedzkich imigrantów, którzy w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Maryland w USA w II poł. XIX w. Względny spokój w Stanach Zjednoczonych przerywa wybuch wojny secesyjnej, 23-letni Eli Lilly postanawia wstąpić do Armii Unii.. Koniec wojny spędza jako jeniec Konfederatów, za to z tytułem pułkownika. Powojnie przynosi okres problemów finansowych, również i Lilly musi zmierzyć się z bankructwem. Nie poddaje się i już po kilku latach kieruje kilkoma aptekami.

Zobacz film: "Czym jest insulina?"

Pomysł okazuje się drogą do szybkiej kariery. Po kilku latach otwiera hurtownię leków. Interes kwitnie. Życie osobiste farmaceuty już nie. Umiera jego żona, która była w ósmym miesiącu ciąży. Mężczyzna zmaga się z osobistą tragedią. Siły dodaje mu praca i firma. Jeszcze nie wie, że ten z pozoru niewielki zakład stanie się renomą w świecie.

Sprawdź koniecznie:

Smutek, przygnębienie to pierwsze objawy depresji

Eli Lilly
Eli Lilly (Wikipedia)

2. Praca

Eli Lilly już wie, że by osiągnąć sukces należy inwestować w nowe technologie. Zakupuje odpowiedni sprzęt, sam spędza długie godziny w laboratorium, ma ambicje stworzenia leków, które będę smakowały. Co smakuje najlepiej ? Owoce. To jest kierunek farmaceuty. Dwie istotne z wprowadzonych przez niego ulepszeń to stworzenie kapsułek żelatynowych i nadanie aromatów owocowych lekom w postaci płynnej. Eli Lilly Company ma już swoją pozycję w branży, co więcej może pochwalić się prywatną jednostka badawczą i wprowadza liczne ośrodki kontroli jakości.

3. Życie

Eli Lilly był milionerem. Mimo to pieniądze nie przesłaniają mu spraw najistotniejszych: pracy i pomocy potrzebującym. Zajmował się działalnością charytatywną oraz społeczną.

Był również jednym z pomysłodawców recept lekarskich, promując praktykę udostępniania środków uzależniających wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Fundacja Eli Lillego do dziś pomaga potrzebującym.

To musisz wiedzieć:

Zapomniałeś wykupić receptę. Sprawdź czy jest jeszcze ważna

#dziejesienazywo: Czy można wyleczyć depresję bez leków?
#dziejesienazywo: Czy można wyleczyć depresję bez leków?

Depresja to ciężka choroba, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pojawia się najczęściej

zobacz galerię

4. Eli Lilly and Company

Nazwa "Lilly" to obietnica. Młody weteran wojny secesyjnej czuł frustracje z powodu niskiej jakości, a niekiedy braku skuteczności ówczesnych produktów leczniczych. W rezultacie złożył obietnicę sobie i społeczeństwu: założy firmę, która zrewolucjonizuje rynek farmaceutyczny. Będzie sprzedawała leki wyłącznie z przepisu lekarza, a nie jak to było praktykowane, przez obwoźnych handlarzy.

Lilly Company miała leczyć nowocześnie i bezpiecznie – takie hasła przyświecają firmie. Na początku lat 20-tych wprowadził na rynek preparat insuliny przeznaczony do leczenia cukrzycy. Dwadzieścia lat później Lilly znalazła się wśród pionierskich firm opracowujących metodę masowej produkcji penicyliny.

Z kolei 30 lat temu firma wprowadziła na rynek produkt Prozac popularnie nazywany "tabletką szczęścia". Lek stosowany przy leczeniu objawów klinicznej depresji. Obecnie firma specjalizuje się w opracowaniu profilaktyki otępienia objawów choroby Alzheimera.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza