Enterografia i enterokliza CT, MR – wskazania, różnice, przebieg badania
Enterografia i enterokliza CT oraz MR to diagnostyczne badania obrazowe pozwalające na ocenę jelita cienkiego oraz pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Procedura polega na podaniu kontrastu, a następnie wykonaniu tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR). Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na sposobie podania kontrastu. Jakie są wskazania do ich wykonania?
1. Co to jest enterografia i enterokliza CT, MR?
Enterografia i enterokliza CT oraz MR to nowoczesne radiologiczne metody diagnostyczne, które pozwalają na ocenę ściany jelita cienkiego (jego światła, a także ilości oraz lokalizacji zwężeń) z jednoczesną oceną zmian pozajelitowych oraz kompleksową oceną pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
Obydwa badania obrazowe mogą być wykonywane za pomocą tomografii komputerowej (TK, CT) lub rezonansu magnetycznego (MR, RM, MRI, NMR). Kluczową kwestią dla poprawnej interpretacji wykonanego badania jest wypełnienie pętli jelitowych roztworem środka kontrastowego.
Czym się różnią enterografia i enterokliza?
Podstawowa pomiędzy enterografią a enteroklizą CT czy MR polega na sposobie podania kontrastu:
- w przypadku enteroklizy odbywa się to przez sondę założoną do pętli jelita cienkiego,
- w czasie enterografii kontrast podawany jest doustnie.
Zaletą enterografii i enteroklizy jest możliwość uwidocznienia zmian pozajelitowych, które pozostają niewidoczne w klasycznych oraz endoskopowych metodach diagnostycznych.
2. Wskazania do enterografii i enteroklizy
Wskazaniem zarówno do enterografii, jak i enteroklizy CT oraz MR jest:
- diagnostyka chorób zapalnych jelita cienkiego, np. choroby Crohna. Badanie może uwidocznić zmiany pod postacią przekrwienia błony śluzowej, owrzodzeń, pogrubienia ściany jelita czy zwężenia jego światła,
- identyfikacja źródła krwawienia z jelita cienkiego,
- potrzeba ustalenia przyczyny utrudnionego pasażu treści pokarmowej.
- monitorowanie aktywności chorób jelit,
- ocena zwężeń pętli jelitowych przed wykonaniem endoskopii kapsułkowej,
- ocena powikłań (przetoki, ropnie, guzy zapalne),
- ocena jelita cienkiego w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Zmiany nowotworowe jelita cienkiego to przede wszystkim gruczolaki i gruczolakoraki, łagodne i złośliwe rakowiaki oraz guzy pochodzenia mezenchymalnego
3. Przygotowanie do enterografii i enteroklizy CT, MR
Jak się przygotować do badania? Zwykle na 2 dni przed nim obowiązuje dieta lekkostrawna, a w dniu poprzedzającym badanie płynna i bezresztkowa. W dniu badania należy pozostać na czczo.
Ważne jest także dokładne oczyszczenie jelit. W tym celu stosuje się środki przeczyszczające, tak doustne, jak i w postaci wlewki.
4. Jak przebiega badanie?
Zarówno enterografia, jak i enterokliza to badanie kontrastowe jelita cienkiego, które polega na podaniu kontrastu, a następnie wykonaniu obrazowania wybraną techniką. Oznacza to, że mogą się one odbywać w opcji tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.TK trwa krócej (około 20 minut), RM nieco dłużej (od 35 do 60 minut). W badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego nie stosuje się promieniowania jonizującego, a ponadto technika ta zapewnia lepszy kontrast tkanek miękkich.
Kluczową kwestią jest wypełnienie pętli jelitowych roztworem negatywnego środka kontrastowego. Kontrast, czyli środek cieniujący, zadaniem którego jest odpowiednie rozdęcie światła jelita cienkiego, w celu wykonania enteroklizy jest podawany bezpośrednio do jelita cienkiego poprzez sondę dojelitową lub zgłębnik umieszczony w okolicy przejścia dwunastnicy w jelito cienkie. Dodatkowo, poprzez założony wenflon, podaje się kontrast dożylny (wlew dwukontrastowy).
W czasie enterografii kontrast podawany jest doustnie. Pacjent proszony jest o wypicie 1-1,5 litra płynu (w zależności od masy ciała), w krótkim czasie przed badaniem. Dodatkowo podaje się kontrast dożylny.
5. Przeciwwskazania do wykonania badania
Przeciwwskazaniem do wykonania badań zarówno MR, jak i TK, jest:
- wszczepiony rozrusznik serca (kardiostymulator), niekompatybilny z polem magnetycznym.
- pompa insulinowa,
- wszczepiony aparat słuchowy,
- uczulenie na leki oraz środki kontrastowe,
- neurostymulatory,
- klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe,
- ciało metaliczne w oku,
- ciąża, przy czym MR nie zaleca się wykonywania w I trymestrze ciąży.
Dla zachowania bezpieczeństwa konieczne jest zgłoszenie przed badaniem ewentualnej obecności wszczepionych urządzeń medycznych, endoprotez lub innych metalicznych ciał obcych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.