Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Foteliki samochodowe - wybór i montaż

Foteliki samochodowe to obecnie norma dla zmotoryzowanych rodziców. Zgodnie z obowiązującą ustawą „Prawo o ruchu drogowym” z 1997 roku, istnieje obowiązek przewożenia dzieci poniżej 12. roku życia i nieprzekraczających 150 cm wzrostu w specjalnie przeznaczonych do tego celu fotelikach samochodowych. Regule tej nie podlegają dzieci transportowane pojazdami pogotowia ratunkowego, policji oraz taksówkami. Foteliki samochodowe dla dzieci zapewniają bezpieczeństwo dziecka, więc bez wątpienia należy się zaopatrzyć w jeden z nich. Nader bogata oferta rynkowa produktów tego typu może nastręczać trudności w wyborze najlepszego fotelika.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Wybór fotelika samochodowego

Kupując foteliki samochodowe, warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • Podstawowe kryterium to dostosowanie fotelika do wagi i wzrostu dziecka, co wymusza
Akcesoria dla malucha
Akcesoria dla malucha

Bez względu na okoliczności dzieci zawsze powinny jeździć w dostosowanych do wieku i gabarytów, bezpiecznych

zobacz galerię

konieczność jego okresowej zmiany. I tak dla przykładu, najniższa kategoria wagowa to z reguły 0-10 lub 13 kg (w zależności od producenta), co wystarcza do około

pierwszego roku życia dziecka. Istotny jest także wzrost dziecka. Fotelik spełnia swoja rolę, jeżeli wierzchołek głowy dziecka nie przekracza jego wysokości. Posiadanie europejskich i polskich atestów bezpieczeństwa. Jedne z bardziej wyśrubowanych wymagań stawia ADAC (niemiecki automobilklub). Niestety, spełnianie ich nie jest warunkiem koniecznym do dopuszczenia fotelika do obrotu. ADAC przeprowadza testy zderzeniowe przy prędkości 64 km/h (standardowo 50 km/h) oraz zachowanie fotelika przy zderzeniach bocznych. Filmy z tych testów, oceniające konkretne marki i modele, dostępne są na stronach internetowych. Łatwość montażu i demontażu oraz swobodny dostęp do dziecka zależą także od marki samochodu. Najlepiej więc dokładnie przymierzyć fotelik przed zakupem. Najczęstszy sposób montażu to przytwierdzanie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa. Chociaż ostatnio zyskuje na popularności system Isofix, na który składają się zaczepy przy foteliku oraz uchwyty w siedzeniu samochodowym (nie są one z reguły wyposażeniem standardowym). Pasy mocujące dziecko w foteliku. Najlepiej, jeżeli mają pięć elementów: po dwa na ramiona i nogi oraz jeden między nogami, które powinny być nie tylko wytrzymałe, ale i miękkie. System zamknięcia powinien zabezpieczać przed możliwością niekontrolowanego rozpięcia przez dziecko. Zaś regulowana długość pasów jest ważna z powodu dorastania dziecka i zmieniającej się w ciągu roku grubości odzieży. Ze względów higienicznych korzystnie jest, by zewnętrzna warstwa materiału dała się łatwo zdjąć i nie wymagała specjalnych warunków prania. Należy się wystrzegać kupna z tzw. drugiej ręki, chyba ze źródło nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Unikamy w ten sposób nabycia fotelika, który mógł brać udział w wypadku drogowym, naruszającym jego konstrukcję, lecz niepozostawiającym widocznych uszkodzeń. Przewagą nowego produktu jest także dwuletni okres gwarancyjny.

2. Montaż fotelika samochodowego

Jeżeli już udało się zakupić spełniający powyższe kryteria fotelik, to nie mniej istotną kwestią będzie właściwe zamontowanie go w samochodzie. Niezależnie od tego, czy użyliśmy do tego celu pasa bezpieczeństwa, czy Isofixu, warto energicznie szarpnąć za fotelik, by upewnić się co do poprawności jego zamocowania. Następnie należy wygodnie umieścić w nim dziecko. Jeżeli nosi tornister, to koniecznie należy go wcześniej zdjąć. Optymalną długość pasów po ich zapięciu wyznacza możliwość dość swobodnego włożenia pod niego ręki.

Niemowlęta (do ukończenia pierwszego roku życia) przewozić należy tyłem do kierunku jazdy i na tylnym siedzeniu. Wyjątkowo można na przednim, jeśli samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną od strony pasażera. Myślę, że warta poruszenia jest również kwestia przewozu niemowląt w tzw. gondolach, które stanowią element wyposażenia części wózków dziecięcych. I choć niektóre z tych gondoli dopuszczone są do użytku w samochodzie, to uważa się, że odpowiednio dobrane foteliki dla dzieci przeważają nad nimi, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ustępując tylko nieznacznie względom komfortu małego pasażera.

Warto wspomnieć, że również na krótkich odległościach obowiązuje przepis o przewożeniu dzieci w fotelikach. Według badań (LAB) niestety tylko 7 proc. małych pasażerów podróżuje w odpowiednio zabezpieczonych fotelikach samochodowych, a do aż 40 proc. poważnych wypadków z udziałem dzieci dochodzi podczas podróży krótszych niż 3 kilometry! Przewożenie prawidłowo zabezpieczonych dzieci mogłoby zredukować ilość poważnych obrażeń w trakcie wypadków – aż o ok. 80 proc.

Brak fotelika karany jest w Polsce mandatem w wysokości 150 zł oraz przydzieleniem punktów karnych. Pamiętaj jednak, że największą karą, jaka może Cię spotkać, jeśli zdecydujesz się przewozić dziecko bez fotelika, jest kalectwo lub śmierć dziecka na skutek obrażeń odniesionych w wypadku.

Lekarz Małgorzata Żerańska

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza