Przejdź na WP

Gdzie jest wątroba – położenie, wygląd, choroby, objawy

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie, warto znać takie podstawowe informacje jak: gdzie jest położona wątroba, bóle wątrobowe, choroby wątroby. Bóle wątrobowe mogą zwiastować poważną chorobę. Aby jednak wiedzieć, że dręczą nas bóle wątrobowe musimy wiedzieć gdzie jest wątroba.

Zobacz film: "Choroby wątroby"

spis treści

1. Gdzie jest wątroba – położenie

Gdzie jest wątroba w naszym organizmie? Znajduje się ona w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. W bardzo rzadko spotykanych przypadkach przełożenia trzewi jej lokalizacja znajduje się pod lewym łukiem żebrowym. Wątroba położona jest nad przeponą, która odgrywa kluczową role w procesie oddychania. Poniżej środkowej częściej wątroby znajduje się żołądek a nad nią serce. Przy wątrobie mamy także położony pęcherzyk żółciowy.

Wątroba jest położona pod prawym łukiem żebrowym
Wątroba jest położona pod prawym łukiem żebrowym

2. Gdzie jest wątroba – wygląd wątroby

Jak już wiemy gdzie jest wątroba w naszym organizmie to poznajmy jej budowę. Wątroba stanowi bufor dla przepływającej krwi, więcj jej waga uzależniona jest od tego jaka ilość krwi się w niej znajduje. Średnio jej waga wynosi 1300 gram. Wątroba złożona jest z czterech płatów: prawego i lewego oraz ogoniastego i czworobocznego. Jest to organ bardzo unaczyniony a główną jej funkcją jest regulacja objętości krwi.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada...

zobacz galerię

3. Gdzie jest wątroba – choroby

Wiedząc gdzie jest położona wątroba możemy zlokalizować ból, który występuje przy bólach wątrobowych. Ból jest zlokalizowany po prawej stronie brzucha pod żebrami. Pacjencie zazwyczaj opisują ból jako pieczenie lub kłucie. Do tego dochodzi powiększenie wątroby , które przypomina wzdęcie, ponieważ jama brzucha powiększa się w charakterystyczny sposób. Bóle zazwyczaj nie nasilają się. Na choroby wątroby narażone są szczególnie osoby stosujące złe diety, nadużywające alkoholu, osoby, które długotrwale zażywają leki lub posiadają predyspozycje genetyczne. Do najczęstszych chorób wątroby zaliczamy: wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, niewydolność wątroby, hemochromatoza.

Zobacz także:

4. Gdzie jest wątroba – objawy chorej wątroby

Pacjenci, którzy mają chorą wątrobę najczęściej narzekają na bóle brzucha, brak apetytu, wymioty, żółte zabarwienie skóry, powiększenie wątroby. Często dochodzi także do zaburzeń miesiączkowania, świądu skóry, osłabień, zaburzeń libido. Przy diagnozowaniu chorób bardzo ważna jest widza na temat tego gdzie jest wątroba, ponieważ lekarz przy wywiadzie będzie zadawał szczegółowe pytania np.: skąd pochodzi ból.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy