Gdzie urodzić?
Poród jest dla każdej kobiety ogromnym przeżyciem. W takim momencie musi się czuć bezpiecznie i komfortowo. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego szpitala. Pytanie: gdzie rodzić? zadaje sobie wiele kobiet, którym zależy na dobrych warunkach i pomocnych lekarzach i położnych. Obecnie ciężarna ma do wyboru poród w szpitalu, poród rodzinny, poród w wodzie lub poród domowy. Wszystkie te opcje mają pewne wady i zalety, wybór zależy jednak od takich czynników, jak zagrożenie ciąży, czy ryzyko przedwczesnego porodu.
1. Przygotowanie do porodu
Warto zacząć rozglądać się za dobrym szpitalem już w drugim trymestrze ciąży. Jest wtedy jeszcze dużo czasu, by odwiedzić różne placówki położnicze i zorientować się, jaką mają ofertę. Można też porozmawiać z personelem. Świetną metodą rozpoznania są rozmowy ze znajomymi, którzy mają już za sobą porodowe przeżycia i mogą polecić dobrą położną czy lekarza.
Przeprowadzając takie wywiady, trzeba tylko pamiętać, że niektórzy mają skłonności do koloryzowania i wyolbrzymiania. Opowieści z porodówek rodem z horrorów wystraszyły już niejednego przyszłego rodzica. Potrzebne informacje można też znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szpitali. Są tam zazwyczaj fora, na których pacjenci dzielą się doświadczeniami i wymieniają uwagi.
2. Wybór szpitala położniczego
Aby dokonać dobrego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
- ile kosztują poszczególne usługi;
- jak wygląda porodówka;
- czy szpital położniczy gwarantuje wyprawkę po porodzie;
- czy możliwy jest poród rodzinny i rodzinna sala poporodowa;
- czy przy szpitalu istnieje szkoła rodzenia;
- czy szpital nosi nazwę „kliniczny” – jeśli tak, oznacza to, że uczą się w nim studenci, przyszli lekarze i położne, co wiąże się z ich ciągłymi wizytami i obecnością przy porodzie;
- czy kobieta może być aktywna podczas porodu – niektóre panie lepiej przechodzą poród, kiedy mogą decydować o sobie: poruszać się, wybrać pozycję, skorzystać z masażu lub wanny;
- czy w szpitalu funkcjonuje system „rooming-in” – matka przebywa na sali razem ze swoim dzieckiem. Jest to bardzo korzystne, ponieważ wzmacnia się więź między rodzicami a noworodkiem już od pierwszych chwil życia. W Polsce takie placówki noszą nazwę „Szpitali Przyjaznych Dziecku”. Propaguje się w nich także nowoczesne techniki porodu oraz karmienie piersią. W takich miejscach maluszek jest od razu kładziony przy matce, a mycie, ważenie i badania odkłada się na później (najczęściej rozpoczyna się te czynności po dwóch godzinach od porodu). Najważniejsza jest tam matka i dziecko, ale nie zapomina się także o partnerach.
Każda kobieta powinna pamiętać o kilku ważnych przedmiotach, które powinna zabrać ze sobą do szpitala. Walizkę warto spakować wcześniej, by w stresie niczego nie zapomnieć. W środku muszą się znaleźć przede wszystkim dokumenty oraz kosmetyki i ubrania. Dobrze jest zorientować się, czy szpital dostarcza własny strój nocny, czy też przyszła mama sama musi o niego zadbać.
3. Rodzaje porodu
Przyszłe mamy, myśląc o narodzinach swojej pociechy zazwyczaj biorą pod uwagę „porodówkę” zapominając, że istnieje możliwość narodzin potomka w wannie porodowej albo w domu, jak dawniej, kiedy porody naszych babć przyjmowały tzw. „akuszerki”. Zanim dokona się wyboru miejsca narodzin własnego dziecka, warto mieć świadomość, jakie są zalety i wady rodzenia w każdym z tych trzech miejsc.
MIEJSCE PORODU | WADY | ZALETY |
---|---|---|
Klasyczna porodówka | ryzyko ignorowania przeżyć i bólu rodzącej; konieczność rodzenia w mało wygodnej dla kobiety pozycji; brak intymności i konieczność dzielenia sali porodowej z innymi ciężarnymi, które są oddzielone od siebie jedynie parawanami; nieprzyjemne zabiegi, np. golenie krocza, lewatywa, nacięcie krocza | dobra metoda dla kobiet, które nie lubią nowinek i nie chcą, by ojciec dziecka uczestniczył w akcji porodowej; poczucie bezpieczeństwa ze względu na obecność doświadczonych położnych i lekarzy; nowoczesna aparatura i sprzęt medyczny; możliwość podania znieczulenia w celu zmniejszenia bólu porodowego |
Poród w wodzie | taki sposób nie jest dobry dla każdej rodzącej, np. w przypadku ciąży mnogiej, ułożenia płodu w pozycji innej niż główką do dołu czy w przypadku pań, u których wcześniejsze porody nie przebiegały fizjologicznie; poród może odbywać się w domowej wannie tylko za zgodą lekarza prowadzącego ciążę; trzeba szczególnie uważać, by maleństwo po urodzeniu nie wypłynęło zbyt szybko na powierzchnię i nie zachłysnęło się wodą | możliwość uniknięcia nacięcia krocza, bo mięśnie w wodzie są bardziej podatne na rozciąganie; relaksacja, uspokojenie i poprawa samopoczucia rodzącej dzięki wodzie; łagodzenie bólów porodowych i redukcja napięcia; narodziny do wody sprzyjają noworodkowi – przechodzi z wód płodowych do wody w wannie, co niweluje stres i szok maluszka oraz pozwala zaadaptować się stopniowo do nowych warunków; możliwość obecności partnera, który przecina pępowinę |
Poród w domu | ryzyko dla rodzącej i dziecka, szczególnie w przypadku komplikacji porodowych; konieczność porodu cesarskim cięciem wyklucza poród w domu; choroby ciężarnej, np. nadciśnienie, anemia, zatrucie ciążowe uniemożliwiają rodzenie w domu;ułożenie pośladkowe płodu i przekroczenie wyznaczonej daty porodu wyklucza ten sposób rodzenia; konieczność wcześniejszego ukończenia kursu w szkole rodzenia razem z partnerem i przygotowanie mieszkania – dezynfekcja wanny lub prysznica, czyste ręczniki, dbałość o sterylne warunki | poczucie bezpieczeństwa i wygoda; obecność partnera przy porodzie, komfort psychiczny; możliwość wcześniejszego przygotowania się do porodu; spokój i opanowanie ze względu na znajomość środowiska |
Zanim wspólnie z partnerem wybierzesz miejsce, w którym urodzisz swoje dziecko, warto skrupulatnie dokonać bilansu plusów i minusów każdej z alternatyw, by zaoszczędzić sobie dodatkowych stresów w i tak mocno wymagającej sytuacji życiowej, jaką jest poród.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.