GIS przed nimi ostrzega. Narażeni grzybiarze i amatorzy spacerów
Gdy dni stają się coraz krótsze, a temperatura spada, większość z nas zapomina o kleszczach. A przecież te małe, groźne pajęczaki świetnie sobie radzą nawet w temperaturze nieprzekraczającej 7 stopni Celsjusza. Dodatkowo nasze upodobanie do jesiennych spacerów i grzybobrania jest dla nich dużym ułatwieniem.
1. Kleszcze jesienią – czy mamy powody do obaw?
Kleszcze są wciąż aktywne, kiedy temperatura gleby wynosi siedem, a nawet pięć stopni Celsjusza. To dlatego jesienią nie należy tracić czujności. Przypomina o tym zresztą Główny Inspektorat Sanitarny za pośrednictwem Twittera.
❗️ #Kleszcze są wciąż aktywne. Choć ich szczyt aktywności przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik, to wciąż musimy być czujni.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) October 7, 2022
Wybierając się na #spacer, czy do lasu na grzyby uważajmy, żeby nie wrócić z pasożytem na skórze. 🌳🕷️🌲 pic.twitter.com/xh7OUGYY4B
Za koniec sezonu na kleszcze należy więc uznać raczej listopad niż październik, choć i to uzależnione jest od temperatur w najbliższych tygodniach.
Warto wiedzieć, że kleszcze szczególnie lubią lasy – zwłaszcza liściaste i mieszane, ale także tereny miejskie, jak parki czy nawet trawniki na osiedlach mieszkaniowych. Kleszcze nie umieją ani latać, ani skakać, dlatego też wspinają się na niskie źdźbła traw, kłody drzew czy krzewy, a stamtąd przedostają się np. na but ofiary, chwytając się go tylnymi odnóżami.
Następnie wędrują wyżej w poszukiwaniu miejsc, w których skóra jest miękka – to np. owłosiona skóra głowy, miejsce za uszami czy pod kolanami, a nawet pachy czy pachwiny i małżowiny uszne.
Niemal każdy z nas jest narażony na ukąszenia tych groźnych pajęczaków. By zminimalizować to ryzyko, jak przypomina GIS, należy:
- stosować repelenty,
- zmieniać ubrania tuż po przyjściu do domu,
- obejrzeć skórę po powrocie,
- zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM).
2. Na co naraża nas ukąszenie kleszcza?
KZM to jedyna choroba odkleszczowa, na którą dysponujemy skuteczną szczepionką. Niestety jednak ta choroba nie jest jedyną, jaką mogą przenosić kleszcze. Pajęczaki mogą być też nosicielami babeszjozy, tularemii, bartonelozy, erlichiozy (anaplazmozy) czy riketsjozy z grupy gorączek plamistych.
Największym ryzykiem w przypadku kontaktu z kleszczem jest jednak borelioza. Choroba z Lyme, wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi, może początkowo dawać objawy pod postacią gorączki czy wysypki. Jednak nieleczona może rozprzestrzenić się na stawy, serce i układ nerwowy.
"Obecnie nie jest dostępna żadna szczepionka przeciwko boreliozie, więc zachowanie ostrożności, odpowiednia odzież na obszarach występowania kleszczy oraz wczesne usunięcie ze skóry kleszcza, pozostają najważniejszymi środkami zapobiegawczymi" – przypomina European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC).
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.