Trwa ładowanie...

Widoczny objaw. Jelita mogą już być zajęte przez raka

 Karolina Rozmus
22.03.2024 11:03
Groźny rak przewodu pokarmowego, którego widać na skórze. Daje jeden objaw
Groźny rak przewodu pokarmowego, którego widać na skórze. Daje jeden objaw (Getty Images)

Rak jelita grubego to drugi po raku płuc największy zabójca w Polsce wśród nowotworów, coraz częściej jest też diagnozowany u młodych osób. Podstępny nowotwór długo może nie dawać żadnych objawów, a i tak większość z nas kojarzy z rakiem jelita tylko bóle brzucha czy zmiany rytmu wypróżnień. Są i bardziej subtelne objawy.

spis treści

1. Jakie objawy daje rak jelita grubego?

Rak jelita grubego co roku diagnozowany jest u około 18 tys. Polaków, każdego roku odpowiada też za śmierć sześciu tysięcy osób. To drugi po raku płuc nowotwór, który zabija największą liczbę osób, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wciąż diagnozowany jest najczęściej na późnym etapie choroby, kiedy leczenie jest trudne, a szanse na pokonanie choroby spadają dramatycznie.

Objawy choroby zależą od lokalizacji guza, ale też od zaawansowania nowotworu. Pierwsze dolegliwości często są przez chorych bagatelizowane.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"
Rak jelita grubego może dawać subtelne objawy
Rak jelita grubego może dawać subtelne objawy (Getty Images)

Do typowych objawów nowotworu zalicza się głównie:

  • zmianę rytmu wypróżnień, naprzemienne biegunki i zaparcia,
  • dyskomfort w jamie brzusznej bądź bóle brzucha,
  • niezamierzoną utratę masy ciała,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia tzw. ołówkowaty stolec,
  • obecność śluzu w stolcu,
  • tzw. smolisty stolec.

2. Objaw raka na skórze. Badanie krwi może ratować życie

Ostatni z tych objawów, tj. smolisty stolec to skutek krwawienia z przewodu pokarmowego i wydalania krwi, która uległa strawieniu w przewodzie pokarmowym. Zwiększona utrata żelaza wraz z krwią traconą podczas wypróżnień, a także zaburzone wchłanianie żelaza z posiłków przez jelita mogą prowadzić do anemii i stanowić jeden z objawów raka jelita grubego.

Jej pierwszym, widocznym gołym okiem objawem jest bladość skóry. Do tego może pojawić się również senność i przewlekłe zmęczenie, utrata apetytu, sucha skóra i osłabiona kondycja włosów. Anemia z niedoboru żelaza może być skutkiem niewłaściwego odżywiania się czy zwiększonego zapotrzebowania na żelazo przy zmniejszonej podaży pierwiastka. Najczęściej jednak jej przyczyną jest utrata krwi - u kobiet może być związana z cyklem miesiączkowym, bywa spotykana u wielokrotnych dawców krwi i po urazach oraz operacjach. Wreszcie może być skutkiem utraty krwi przez krwawienia z przewodu pokarmowego z powodu wrzodów czy choroby nowotworowej.

Dlatego okresowe wykonywanie morfologii krwi jest tak ważne. Widoczne w wynikach badań laboratoryjnych zmniejszenie stężenia hemoglobiny, obniżenie średniej zawartości hemoglobiny w erytrocycie (MCH) oraz zmniejszenie średniej objętości erytrocytu (MCV) mogą wskazywać na anemię i wymagać dalszych badań, m.in. w celu ustalenia jej przyczyny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze