Hematyt – właściwości lecznicze i magiczne, charakterystyka i znaczenie
Hematyt to kamień, któremu przypisuje się wiele właściwości leczniczych i ezoterycznych. Jest znany ze swego czarnego koloru i metalicznego połysku. Minerał jest spotykany w wielu miejscach na świecie. Występuje we wszystkich głównych typach skał. Jakie ma znaczenie?
1. Co to jest hematyt?
Hematyt to kamień półszlachetny, którego złoża są rozrzucone po całym świecie, głównie w Australii, Brazylii, Kanadzie, USA i Europie. Najczęściej występuje w Afryce Południowej i Brazylii oraz Kanadzie. Powstał na skutek reakcji gorącej magmy z materiałami. Występuje jako minerał pierwotny oraz produkt przemiany w skałach iglastych, metamorficznych i osadowych.
W Polsce kamień znany jest jako krwawnik. Jego nazwa pochodzi od greckich słów haema, czyli kre", co nawiązuje do koloru niektórych odmian hematytu, ale i sproszkowanej formy minerału, która ma kolor krwistoczerwony. Ponieważ przypomina zakrzepłą krew, według jednej z legend jego osady powstały na polach bitew skąpanych we krwi wojowników.
Hematyt to kryształ zbudowany z tlenku żelaza. Składa się w 70 procentach z żelaza i w 30 procentach z tlenku (wzór chemiczny Fe2O3). Tworzy kryształy izometryczne, tabliczkowe, grubobeczułkowate, płytkowe, krótkosłupowe i igiełkowe. Występuje w postaci:
- zbitej i skrytokrystalicznej (żelaziak czerwony),
- drobnoziarnistej (mika żelazna),
- grubokrystalicznej (błyszcz żelaza),
- groniastej (tzw. „szklane głowy”),
- naciekowej (krwawnik),
- proszkowej i pylastej, jako śmietana hematytowa.
2. Jak rozpoznać hematyt?
Hematyt, choć spotykany jest w wielu różnych formach i barwach, najczęściej jest czarny, nieco rzadziej brązowy, czerwonawo-brązowy, szary lub srebrny. Charakterystyczne jest, że po wypolerowaniu nabiera metalicznego blasku z tęczowymi poświatami.
Jego cechą jest także czerwona rysa, która pojawia się w przypadku zadrapania powierzchni. Kamienie hematytu wyróżniają się dużym ciężarem właściwym oraz brakiem łupliwości. Choć są twardsze niż żelazo, łatwo pękają.
3. Zastosowanie hematytu
Hematyt to przede wszystkim niedrogi, efektowny kamień ozdobny i kolekcjonerski oraz surowiec jubilerski. Kamienie wykorzystuje się do wyrobu biżuterii, zwłaszcza wisiorków i naszyjników, choć popularne są także bransoletki z hematytem.
To jednak nie wszystko. Kamień ten to jeden z najważniejszych minerałów pigmentowych do wyrobu czerwonej farby. Ponieważ blokuje promienie rentgenowskie, używa się go także do ochrony sprzętu medycznego przed promieniowaniem. Wykorzystuje się go również w litoterapii.
4. Hematyt - właściwości lecznicze
Lecznicze właściwości hematytu już w średniowieczu wiązano z krwią. Wykorzystywano go do leczenia chorób hematologicznych, ale i tamowania krwi przy ranach i silnych krwotokach. Ponieważ wierzono, że minerał chroni przed nadmiernym krwawieniem ciężarne trzymały go blisko siebie podczas porodu, a wojownicy nosili podczas bitew.
Obecnie zdaniem litoterapeutów minerał wspomaga leczenie układu krwionośnego (ma wspomóc walkę z białaczką, żylakami czy bolesnymi oraz obfitymi miesiączkami), reguluje nadciśnienie i przyspieszone tętno. Ma również wpływ na innego rodzaju dolegliwości:
- zapobiega skurczom mięśni,
- przeciwdziała dysfunkcjom układu moczowego,
- leczy dolegliwości kręgosłupa,
- pomaga w terapii chorób oczu,
- pozwala walczyć z bezsennością,
- poprawia samopoczucie.
5. Hematyt - właściwości magiczne
W starożytności hematyt był kamieniem wojowników. Symbolizował siłę, odwagę i nieustępliwość, miał dodawać siły i witalności. W postaci sproszkowanej służył do rytualnego malowania ciała przed walką.
Obecnie postrzega się go jako kamień, który ma gromadzić energię, dzięki czemu dba o równowagę: odbiera jej nadmiar i dodaje wigoru, gdy go brakuje. Neutralizuje również promieniowanie ziemskie i elektromagnetyczne oraz negatywne wibracje. Znaki zodiaku, którym sprzyja najbardziej to Baran oraz Skorpion.
6. Jak stosować hematyt?
By korzystać z mocy hematytu, wystarczy nosić go przy sobie. Pomocna jest biżuteria lub kamienie włożone do kieszeni. Na choroby oczu pomóc ma przemywanie oczy wodą, w której zanurzony jest minerał.
Co ważne, by hematyt napełnił się energią, warto go włożyć do ziemi lub zetknąć z kryształem górskim. Nie powinno się go myć, ponieważ kontakt z wodą może osłabiać jego właściwości. Dobrym sposobem na czyszczenie biżuterii z hematytami jest użycie miękkiej jubilerskiej lub flanelowej szmatki.
By uniknąć tarcia i rysowania powierzchni kamieni, dobrze je przechowywać w osobnych przegródkach lub woreczkach, chroniąc miękkim materiałem. Minerały powinny przebywać w suchym miejscu o stałej temperaturze, z dala od słońca.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.