Cholesterol. "Śmierdzący" znak ostrzegawczy, który sygnalizuje, że poziom jest zbyt wysoki
Wysoki poziom cholesterolu zazwyczaj nie daje objawów, ale nieleczony z czasem może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. Lekarze radzą zwrócić uwagę na sygnały, które wysyła nasz organizm. Jeśli pojawi się pewien "śmierdzący" objaw, oznacza to, że poziom cholesterolu jest ekstremalnie wysoki.
1. "Śmierdzący" objaw może skończyć się amputacją
Zbyt wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do nagromadzenia tłuszczu oraz innych substancji odpadowych. Blokują one tętnice i ograniczają dopływ krwi do kończyn dolnych.
Jak wyjaśnia dr Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii, choroba tętnic obwodowych (ang. PAD – peripheral artery disease) bezpośrednio nie zagraża życiu.
- Jednak proces miażdżycowy, który ją powoduje, może czasami doprowadzić do poważnych i śmiertelnych problemów, takich jak krytyczne niedokrwienie kończyn. Występuje ono, kiedy dopływ krwi do nóg zostaje poważnie ograniczony – wyjaśnia dr Firoozi.
Niedokrwienie może doprowadzić nawet do martwicy tkanek. Jednym z charakterystycznych znaków tego powikłania jest pojawienie się ropy na palcach stóp.
"Skóra na palcach lub kończynach dolnych staje się zimna i zdrętwiała, potem zaczyna czerwienieć, a następnie staje się czarna i zaczyna puchnąć oraz wytwarzać śmierdzącą ropę, powodując silny ból" - wyjaśnia dr Firoozi w rozmowie z express.co.uk.
W języku medycznym ten stan to zgorzel. Nieleczony może doprowadzić do amputacji lub rozwinięcia się sepsy.
2. Jak rozpoznać pierwsze oznaki zgorzeli?
Dr Firoozi radzi zwrócić uwagę na następujące objawy:
- silny ból w nogach i stopach, który utrzymuje się nawet podczas spoczynku,
- blada, błyszcząca, gładka i sucha skóra,
- niegojące się rany i owrzodzenia na stopach oraz nogach,
- utrata masy mięśniowej w nogach.
Czasami wysoki poziom cholesterolu można rozpoznać również dzięki innym objawom ostrzegawczym.
- W niektórych przypadkach cholesterol może odkładać się wokół oczu, tworząc tłuste, żółtawe grudki – zauważa dr Firoozi.
Lekarz przestrzega, że w takim przypadku należy wykonać badanie i sprawdzić poziom cholesterolu, żeby podjąć leczenie.
3. Jak obniżyć cholesterol?
Badanie krwi wykaże całkowity poziom zarówno "dobrego" (HDL) jak i "złego" cholesterolu (LDL).
- Wysoki poziom cholesterolu można często obniżyć poprzez zdrowe odżywianie i wprowadzanie zmian w stylu życia, takich jak zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia - wyjaśnia dr Firoozi.
Pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, które znajdują się w przetworzonych i tłustych mięsach, takich jak kiełbaski, szynka, hamburgery i bekon.
Te produkty lepiej zastąpić tłuszczami nienasyconymi, które są zawarte w:
- olejach roślinnych,
- awokado, orzechach i nasionach,
- tłustych rybach morskich.
Należy natomiast unikać oleju kokosowego i palmowego, ponieważ w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych są one bogate w tłuszcze nasycone.
Zobacz także: Problemy z cholesterolem? Oto cztery napoje, które mogą podnosić jego poziom
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.