Trwa ładowanie...

Ile cukru jest w kieliszku wina?

Avatar placeholder
20.12.2019 20:04
Okazuje się, że w winie jest sporo ukrytego cukru
Okazuje się, że w winie jest sporo ukrytego cukru (123rf)

Wielu ludzi wierzy, że wypicie kieliszka wina wieczorem to nieszkodliwy, a nawet dobry dla zdrowia nawyk. Okazuje się, że lampka wina o pojemności 175 ml może zawierać nawet do 2 łyżeczek cukru, co stanowi znaczną część zalecanego dziennego spożycia tej substancji.

Wino czerwone zawiera najmniej cukru - ok. 0,9 g na kieliszek, ale białe wino ma już 1,4 g. Najwięcej cukru mają wina deserowe - nawet 7 g w jednej porcji! Należy przy tym pamiętać, że jedna łyżeczka to ok. 4 g cukru.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca kobietom spożywanie nie więcej niż 6 łyżeczek cukru dziennie, a mężczyznom nie więcej niż 9 łyżeczek. Oznacza to, że 2-3 kieliszki wina mogą zawierać całą dzienną dawkę cukru.

Jeśli przyjrzymy się liczbie kalorii, to również nie jest różowo. W 175 ml czerwonego wina o zawartości od 13,5 proc. do 16 proc. alkoholu może znajdować się do 195 kcal. Chodzi o wytrawne czerwone wina, takie jak Pinot Noir i Cabernet Sauvignon. Najwięcej kalorii ma słodkie deserowe wino - jest to aż 275 kcal w kieliszku.

Zobacz film: "Jak powstaje polskie wino?"
Wino musujące i szampan mają najwięcej cukru
Wino musujące i szampan mają najwięcej cukru (123rf)

Choć nie jest tajemnicą, że alkohol powinniśmy pić z umiarem, to uważa się, że każdy może sobie pozwolić na kieliszek wina. Dlaczego? Podobno pozytywnie wpływa ono na zdrowie serca i zawiera wiele przeciwutleniaczy. Zostało to jednak niedawno podważone przez brytyjskiego lekarza, który stwierdził, że wypicie nawet kieliszka wina ma więcej minusów niż plusów.

Sally Davies opublikowała raport, w którym opisano wiele wcześniej ignorowanych niebezpieczeństw związanych z piciem wina. Twierdzi, że nawet jeden kieliszek czerwonego wina dziennie może zwiększyć ryzyko raka piers.

Istnieją jednak setki badań, które wykazały korzyści z umiarkowanej konsumpcji napojów alkoholowych. Udowodniono, że alkohol zwiększa stężenie cholesterolu HDL, uważanego za tzw. dobry cholesterol. Jednocześnie zmniejsza krzepliwość krwi i stan zapalny, które są związane z chorobami serca. Ci, którzy piją umiarkowanie, mają również mniejsze ryzyko demencji, udaru mózgu, zapalenia stawów, kamieni nerkowych i problemów z gruczołem prostaty.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Biorąc pod uwagę zaskakującą ilość cukru w winie, warto się zastanowić dwa razy, zanim wypijemy kolejną lampkę lub otworzymy nową butelkę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze