Jak atakuje nowy wariant XEC? Tak odróżnisz go od grypy
Najnowszy wariant odpowiada za coraz większą liczbę zakażeń na całym świecie. Eksperci wyjaśniają, jakie koronawirus może obecnie dawać objawy i jak odróżnić go od sezonowej grypy.
1. Tak się zmieniały objawy COVID-19
Od początku października wariant XEC rozprzestrzenił się na co najmniej 33 kraje. W Polsce, o czym pisaliśmy niedawno, potwierdzono dotychczas dziesięć przypadków zakażeń wariantem powstałym z KP.3.3 i KS.1.1.
Eksperci zwracają uwagę, że objawy COVID-19 nie zmieniły się znacząco, od kiedy pojawił się Omikron, a później jego podwarianty. Takiego zdania jest również dr Monica Gandhi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
- Nie ma dowodów na to, że objawy powodowane przez nowe warianty różnią się od symptomów wywoływanych przez inne podwarianty Omikrona - wyjaśnia w rozmowie z Healthline.
Dolegliwości w przebiegu COVID-19 obecnie obejmują:
- gorączkę,
- kaszel,
- kichanie,
- katar.
To istotna zmiana do objawów choroby sprzed kilku lat. Wskazało na to badanie przeprowadzone w 2020 r. na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC). Naukowcy dowiedli, że COVID-19 przebiega z symptomami pojawiającymi się w odpowiedniej kolejności:
- gorączka,
- kaszel,
- ból gardła, ból mięśni lub ból głowy,
- nudności lub wymioty,
- biegunka.
2. COVID-19 czy grypa?
- Badanie wykazało, że u pacjentów z sezonową grypą kaszel pojawiał się częściej przed wystąpieniem gorączki – tłumaczy dr Robert Glatter z Zucker School of Medicine na Hofstra/Northwell w wywiadzie dla Healthline.
Dodaje również, że w przypadku grypy najczęściej obserwuje się "triadę objawów": ból pleców, dreszcze i suchy kaszel. Zgodnie z badaniem natomiast COVID-19 najczęściej zaczyna się od gorączki.
Jak mówi dr Glatter, jego doświadczenie wskazuje, że objawy i kolejność pojawiania się dolegliwości mogą być zmienne.
- Ogólnie rzecz biorąc, gorączka jest zazwyczaj najczęściej opisywanym początkowym objawem zakażenia COVID-19, ale rzeczywistość tego, co widzę na pierwszej linii frontu, jest bardziej zmienna - podkreśla.
- Tak naprawdę niektórzy pacjenci zgłaszają się jedynie z utratą smaku lub węchu, a poza tym czują się dobrze - zauważa lekarz.
Dr Gandhi zwraca uwagę, że choroba w obecnym wariancie przebiega zazwyczaj łagodnie. Ekspertka zastrzega jednak, że są grupy zagrożone ciężkim przebiegiem infekcji niezależnie od wariantu SARS-CoV-2. To seniorzy i osoby z zaburzeniami w układzie immunologicznym. U nich, jak podkreśla, **COVID-19 może prowadzić do powikłania w postaci zapalenia płuc*.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.