Trwa ładowanie...

Jak pokonać depresję poporodową?

Depresja poporodowa pojawia się u matek zarówno tuż po urodzeniu dziecka, jak i rok po porodzie. Najczęściej jednak dotyka kobiety około czwartego miesiąca po tym ważnym wydarzeniu.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Depresja a zmiany nastrojów

Huśtawka nastrojów towarzyszy kobietom w trakcie ciąży, gdyż poziom hormonów w tym czasie "wariuje". Jest to normalne i przechodzi zazwyczaj po urodzeniu dziecka. W takim stanie najważniejsze jest wsparcie najbliższych.

Ponad połowa kobiet po urodzeniu dziecka odczuwa niepokój, irytację, jest skłonna do płaczu. Jeśli takie objawy są raczej łagodne - jest to tzw. przygnębienie poporodowe. Nie trzeba go leczyć, przechodzi samo po kilku tygodniach. Ale uwaga: może być też zapowiedzią depresji.

Depresja poporodowa to poważniejszy stan, który na szczęście dotyka dużo mniejszej ilości kobiet. Objawia się tak, jak inne zaburzenia depresyjne.

2. Objawy depresji poporodowej

Objawem depresji poporodowej jest przede wszystkim silne obniżenie nastroju. Towarzyszą mu takie objawy, jak:

3. Kto jest najbardziej narażony na depresję poporodową?

Depresja poporodowa może dotknąć każdej kobiety po urodzeniu dziecka. Jednak są osoby, u których ryzyko depresji jest wyższe. Są to kobiety, które:

 • są zbyt młode (mające poniżej 20 lat),
 • nadużywają alkoholu,
 • palą,
 • nie planowały lub nie chciały dziecka,
 • cierpiały na depresję,
 • przeżyły coś traumatycznego w trakcie ciąży,
 • mają problemy finansowe,
 • nie były lub nie są wspierane przez najbliższych.

4. Leki na depresję poporodową

Leki na depresję poporodową nie różnią się bardzo od leków na zwykłą depresję. Ale tylko lekarz może przepisać leki na depresję poporodową, które będą bezpieczne przy karmieniu piersią. Są to niektóre przeciwdepresyjne, leki trójcykliczne, regulujące wydzielany serotoniny i dopaminy.

Jednak leki na depresję poporodową to nie wszystko - potrzebna jest też terapia. Pomocna jest na przykład terapia grupowa. Ale najważniejszym czynnikiem pomagającym w zapobieganiu depresji jest wsparcie rodziny, przyjaciół i partnera. Leki na depresję poporodową to przede wszystkim kochający najbliżsi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza