Trwa ładowanie...

Jak sprawdzić czy mamy żylaki? Wystarczy jedno ćwiczenie

Szacuje się, że problem żylaków dotyczy nawet 30 proc. dorosłych
Szacuje się, że problem żylaków dotyczy nawet 30 proc. dorosłych (Getty Images)

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone i zmienione chorobowo odcinki żył, wyczuwalne i widoczne przez skórę. To nie tylko problem estetyczny. Nieleczone - mogą doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zakrzepica żył głębokich. Takie przypadki zawsze wymagają konsultacji lekarskiej, ale jak rozpoznać, że mamy żylaki?

spis treści

1. Kto jest narażony na żylaki?

Żylaki to powszechny problem nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Do powstawania żylaków doprowadzają przede wszystkim predyspozycje genetyczne i styl życia.

Co zwiększa ryzyko rozwoju żylaków?

Zobacz film: "Czy zmiana na nodze mężczyzny to żylak? Ekspert stawia diagnozę"
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej;
  • mała aktywność fizyczna;
  • nadmierna masa ciała;
  • palenie papierosów;
  • wiek;
  • niewłaściwa dieta prowadząca do zaparć;
  • dźwiganie ciężarów;
  • zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • przebyte ciąże.
Dokuczliwy ból pod kolanem lub w pachwinach pojawiający sie po długim siedzeniu lub staniu - może być związany z rozwojem żylaków
Dokuczliwy ból pod kolanem lub w pachwinach pojawiający sie po długim siedzeniu lub staniu - może być związany z rozwojem żylaków (Getty Images)

2. Jak sprawdzić, czy to żylaki?

Pierwszym objawem wskazujące na problemy żylne może być puchnięcie kostek, obrzęki i pojawienie się na skórze pajączków. Kiedy żylaki są wyraźnie widoczne, najczęściej konieczne jest już leczenie chirurgiczne, dlatego ważne jest, żeby chorobę rozpoznać na wczesnym etapie. Wiele osób, zwłaszcza w początkowych stadium choroby, może mieć problem z ustaleniem, czy to żylaki. Okazuje się, że jest prosty sposób, aby to sprawdzić.

Test żylaków

Wystarczy stanąć prosto, bez ruchu przez dwie minuty, a następnie uważnie przyjrzeć się swoim nogom. W przypadku żylaków najczęściej po takim ćwiczeniu na stopach, pod kolonami albo na łydkach pojawią się wybrzuszenia. Po tym czasie trzeba się położyć z nogami uniesionymi do góry - jeśli wybrzuszenia na nogach znikają to znak, że to najprawdopodobniej żylaki i warto wybrać się do flebologa, który wykona szczegółowe badanie USG Doppler i oceni stan zastawek żylnych, skrzeplin oraz stopień zwężenia naczyń.

Objawem wskazującym na problemy naczyniowe mogą być pajączki pojawiające się na skórze m.in. pod kolonami i w okolicy kostek. W przypadku żylaków, kiedy dłużej jesteśmy w pozycji stojącej, bez ruchu pojawia się uczucie napięcia skóry, a często również ból. Pacjenci często mówią o wrażeniu tzw. ciężkości nóg. Innymi objawami sygnalizującymi problemy żylne mogą być również zaczerwienienia lub brązowe plamy w okolicach kostek i obrzęk nóg po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze