Jaki laktator wybrać?
Laktator jest urządzeniem służącym do odciągania pokarmu z piersi. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jaki laktator wybrać: ręczny czy elektryczny. Urządzenie polecane jest kobietom, które urodziły wcześniaki, matkom wracającym do pracy oraz tym, które na pewien czas muszą rozstać się z dzieckiem. W razie nagłego wyjazdu czy dłuższego pobytu w szpitalu, każda mama powinna zadbać o to, aby pozostawić dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Jakie są rodzaje laktatorów?
1. Rodzaje odciągaczy pokarmu
- Laktator szpitalny
Można go dostać w szpitalu lub innej placówce opieki zdrowotnej. Sprzęt stosuje się w przypadku, kiedy noworodek nie może być karmiony piersią matki (dziecko jest wcześniakiem lub jest chore). Urządzenie pobudza pierś do wytwarzania mleka i ustanawia w pełni jego produkcję. Laktator szpitalny jest sprzętem, z którego korzysta wiele mam, ale nie ma powodów do niepokoju. Każda kobieta ma własny zestaw laktacyjny, do którego mleko jest odciągane – jest to w pełni higieniczny sposób magazynowania pokarmu. Matka może jednocześnie używać dwóch zestawów laktacyjnych, aby w tym samym czasie ściągać pokarm z obu piersi.
- Laktator elektryczny
To osobiste urządzenie polecane np. mamom, których dzieci mają problemy z samodzielnym ssaniem piersi. Kobietom często trudno podjąć decyzję, jaki laktator elektryczny będzie dla nich najlepszy. Producenci proponują sprzęt różnej jakości i w różnej cenie. Decyzję należy podjąć na podstawie ilości cykli na minutę (cpm) danego urządzenia. Szybkość poniżej 30 cpm nie jest polecana, ponieważ czas odciągania pokarmu jest długi, a to powoduje ból brodawki, która przez długi czas znajduje się w lejku laktatora. Szybkość w granicach 30-35 cpm posiadają laktatory polecane kobietom, które okazjonalnie odciągają pokarm. Szybkość 30-60 cpm posiadają laktatory, które przeznaczone są dla matek wracających do pracy lub tych, które muszą często odciągać pokarm z różnych innych powodów. Sprzęt o tej szybkości utrzymuje odpowiednią produkcję mleka.
- Laktator ręczny
Służy do okazjonalnego ściągania pokarmu, niestety nie sprawdza się przy codziennym zastosowaniu. Wiele mam stosuje laktator ręczny na początku karmienia piersią – w czasie, gdy występuje tak zwany nawał mleczny. Niestety, w przypadku gdy piersi produkują za mało mleka, ten laktator nie będzie pomocny. Stosowanie laktatora ręcznego wymaga pewnej praktyki i znalezienia właściwego rytmu odciągania. Dla wielu kobiet jest to kłopotliwe.
Decydując się na zakup laktatora, warto zastanowić się, jak często trzeba będzie korzystać z tego sprzętu. To powinno być najważniejsze kryterium wyboru. Odciąganie mleka z piersi za pomocą laktatora wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Na początku korzystania ze sprzętu laktacyjnego kobieta może mieć pewne trudności – pierś może uciekać z wgłębienia na brodawkę, brodawki sutkowe mogą boleć i być przekrwione, zaczerwienione. Niewielka ilość odciągniętego na początku pokarmu również budzi niepokój wśród mam. Nie należy się od razu martwić. Początki zawsze bywają trudne. Z czasem jednak kobieta nabiera wprawy i odciągnie pokarmu nie sprawia jej już żadnych problemów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.