Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak odciągać pokarm?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:44
Jak odciągać pokarm?
Jak odciągać pokarm? (Shutterstock)

Karmisz swoje dziecko piersią, ale wkrótce musisz wrócić do pracy. Nie musisz rezygnować z karmienia piersią. Wystarczy, abyś tylko zaczęła odciągać pokarm, a Twoje dziecko nadal będzie karmione Twoim mlekiem. Jak prawidłowo odciągać pokarm i jak go przechowywać, aby się nie popsuł? Oto kilka podpowiedzi.

1. Sposoby odciągania pokarmów

Na początek musisz zaopatrzyć się w laktator. W sklepie znajdziesz dwa rodzaje – ręczny i elektryczny. Jak działa? To proste. Po przyłożeniu do piersi plastikowej otoczki, pokarm z piersi jest wysuwany przez podciśnienie wytwarzane w laktatorze. Laktatory ręczne – są tanie, łatwe w obsłudze, ale aby odciągnąć sporą ilość pokarmu, trzeba się troszkę namęczyć. Aby odciągnąć pokarm za pomocą laktatora ręcznego, trzeba naciskać przez kilkanaście minut specjalną pompkę.

Odciąganie pokarmu
Odciąganie pokarmu

Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych,

zobacz galerię
Zobacz film: "Odbijanie powietrza po karmieniu piersi"

Laktatory elektryczne – są z pewnością o wiele droższe od ręcznych, ale bardziej efektywne. Wadą ich jest oczywiście dość wysoka cena. Oprócz laktatora potrzebne Ci są: butelki, woreczki do przechowywania pokarmu, smoczki, specjalna szczotka do mycia butelek, podgrzewacz. Bardzo ważna jest również dieta karmiącej mamy, dzięki której młoda mama będzie miała odpowiednią ilość mleka.

Zdarza się – zwłaszcza na początku – że odciąganie pokarmu może trwać nawet 30 minut. Przed rozpoczęciem odciągania przygotuj sobie wszystko, co będzie Ci potrzebne:

  • świeżo wysterylizowany laktator,
  • butelkę,
  • torebkę do przechowywania pokarmu,
  • wodę do picia.

Następnie musisz umyć ręce i piersi. Kiedy masz mało mleka, możesz pobudzić laktację poprzez wypicie ciepłego mleka lub położenie na piersi ciepłego okładu. Doskonały jest również delikatny masaż piersi. Kiedy już skończysz przygotowania, przyłóż laktator do piersi i zacznij odciągać pokarm z minimalną siłą ssania, następnie zwiększając moc laktatora.

2. Przechowywanie odciągniętego mleka

Odciągnięte mleko możesz trzymać w:

  • butelce,
  • szklanym lub plastikowym naczyniu z przykrywką,
  • w woreczkach do pokarmu. Woreczki do pokarmu są jednorazowego użycia. Wadą ich jest to, że pasują do laktatora tej samej firmy, a zaletą to, że są wygodne.

Gdzie przechowywać odciągnięte mleko? Gdy jest gorąco, mleko powinno być przechowywane w lodówce, ponieważ nawet jeżeli wychodzisz z domu na parę godzin, może się popsuć. Natomiast jeżeli chcesz, aby mleko zachowało świeżość dłużej, najlepszym sposobem jego przechowywania jest zamrożenie. W zamrażarce o temperaturze od -18 do -20 stopni Celsjusza mleko może być dobre nawet przez rok.

Jak podgrzać ściągnięte mleko? Mleko rozmraża się i odgrzewa w wodzie, w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem nie można mleka gotować, podgrzewać w mikrofalówce czy w garnku. Kiedy rozmrozisz mleko, może ono pozostać w lodówce przez 24 godziny. Nie wolno go ponownie zamrażać. Jeżeli dziecko nie wypije całego mleka, lepiej je wylać i nie mieszać z innym.

Odciąganie pokarmu nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu. Na początku trzeba trochę cierpliwości, by dojść do wprawy. Wystarczy poświęcić parę chwil, a Twoje dziecko będzie zaopatrywane w niezbędne składniki zawarte w kobiecym mleku, ponieważ mleko matki jest najlepsze dla zdrowia dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.