Trwa ładowanie...

Lekarz o prostym teście. Pokaże, czy masz problem z alkoholem

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 18.09.2024 11:06
Sprawdź, czy masz problem z alkoholem. Wystarczą cztery pytania
Sprawdź, czy masz problem z alkoholem. Wystarczą cztery pytania (Getty Images)

Brytyjski specjalista ostrzega przed rosnącym problemem związanym z nadużywaniem alkoholu. Wiele osób to bagatelizuje, a w grę może już wchodzić uzależnienie. Tymczasem wystarczy krótki test, by sprawdzić, z czym faktycznie mamy do czynienia.

spis treści

1. Sprawdź, czy masz problem z alkoholem

Brytyjski psychiatra dr Max Pemberton ostrzega przed epidemią nadużywania alkoholu wśród osób w średnim wieku. Ekspert ostrzega, że to pierwszy krok to poważnych problemów zdrowotnych w tym raka oraz przedwczesnej śmierci.

- Kiedy pytam ich o picie, często nie dostrzegają, że mają problem - wskazał też dr Pemberton, cytowany przez "Daily Mail".

Zobacz film: "Gdzie pije się najwięcej"

Z tego powodu lekarz radzi, by dla pewności zrobić szybki test, który pomoże ocenić, jak poważny jest problem. Chodzi o test CAGE - narzędzie stosowane do identyfikacji uzależnień. Opracował je John Ewing, profesor psychiatrii zajmujący się terapią uzależnień na Uniwersytecie Karoliny Północnej.

Problem z alkoholem w Polsce jest bardzo poważny
Problem z alkoholem w Polsce jest bardzo poważny (Getty Images)

Wystarczy odpowiedzieć na cztery pytania: Czy zdarzały się w twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałeś konieczność ograniczenia swojego picia? Czy zdarzało się, że różne osoby z twojego otoczenia denerwowały cię uwagami na temat twojego picia? Czy zdarzało się, że odczuwałeś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia? Czy zdarzało ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia lub "postawienia na nogi"?

Twierdząca odpowiedź na wszystkie lub większość pytań może wskazywać na realny problem z alkoholem, który wymaga konsultacji ze specjalistą.

2. Problem milionów Polaków

Dr Pemberton zwraca uwagę, że problemu z uzależnieniem nie rozwiąże tymczasowa rezygnacja z alkoholu.

- Ograniczenie spożycia alkoholu jest zawsze rozsądną rzeczą, ale jeśli pierwszą rzeczą, którą zrobisz pierwszego lutego lub listopada, będzie sięgnięcie po korkociąg, to znak, że miesiąc bez alkoholu nie rozwiąże problemu. Może nawet nadszedł czas, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc – wyjaśnił dr Pemberton, odnosząc się do wyzwań typu "suchy styczeń", czy "trzeźwy październik", w ramach których rezygnuje się na miesiąc z picia alkoholu.

Warto mieć tego świadomość, bo problem alkoholizmu w Polsce staje się coraz bardziej dramatyczny.

- Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują wyraźnie, że w Polsce 3,5 mln osób jest uzależnionych lub pijących ryzykownie, a ok. 800 tys. w ogóle nie trzeźwieje - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze