Trwa ładowanie...

Jakie są objawy zawału serca? (WIDEO)

Zobacz film: "Objawy zawału serca"

Babcia źle się poczuła? To tylko osłabienie, czy trzeba wezwać pogotowie? Jak wygląda zawał serca i czym różni się od zwykłego bólu opowiada profesor Zbigniew Gaciong. Trzeba powiedzieć, że zawał serca najczęściej manifestuje się bólem wieńcowym, bólem dławicowym czy bólem w klatce piersiowej. Typowe dla zawału to ból, który pojawia się nagle i nie ustępuje po przyjęciu leków, które zwykle przynoszą ulgę, nie maleje też z czasem.

Jest to ból, który chory odczuwa w środku klatki piersiowej i stąd takie fachowe określenie ból zamostkowy. Ma charakter gniecenia, dławienia, rozpierania. Jest to ból ciężki, groźny. Często chory ma uczucie lęku, boi się, jest zaniepokojony. I tak wygląda typowy opis bólu, ale trzeba pamiętać że zawał też może manifestować się w sposób nietypowy. Osoba, która cierpi na chorobę wieńcową jeśli zauważa że bóle pojawiają się częściej, że występują już przy wysiłkach, które dawniej chory mógł wykonywać bez dolegliwości, że leki, które przynosiły ulgę działają słabiej, to jest bardzo niepokojący sygnał i wtedy też trzeba zgłosić się do lekarza.

A najlepiej to uniknąć zawału, pamiętając o kontroli ciśnienia, klinowaniu cholesterolu, po rzuceniu palenia papierosów więcej ruchu, to wszystko chroni przed zawałem, którego u 20 kilku procent chorych my niestety nie jesteśmy w stanie rozpoznać, bo ludzie ci szybciej umierają zanim dotrą do lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza