Trwa ładowanie...

Rekordy zakażeń na świecie, a w Polsce? "To tylko chwila, kiedy u nas będzie nie trzy, a 30 tys. zakażeń dziennie"

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
28.03.2022 12:51
Wzrost zakażeń koronawirusem odnotowały w ostatnim czasie m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Grecja, Cypr, Francja, Włochy i Niemcy
Wzrost zakażeń koronawirusem odnotowały w ostatnim czasie m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Grecja, Cypr, Francja, Włochy i Niemcy (Getty Images, ECDC)

Po wyraźnym wyciszeniu pandemii pod koniec stycznia, Europa Zachodnia znowu notuje niepokojącą tendencję wzrostową. Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że liczba infekcji koronawirusem wzrosła w 18 z 53 krajów regionu. Eksperci z niepokojem przyglądają się sytuacji w Polsce, czekając na efekty zniesienia ograniczeń. - Zniesienie izolacji to napędzanie koła epidemiologicznego - ostrzega prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

spis treści

1. Co oznaczają kolejne wzrosty zakażeń w Europie?

Europa Zachodnia po raz kolejny notuje wzrost infekcji koronawirusem. Jak informuje WHO po wyraźnych spadkach liczby zakażeń pod koniec stycznia, od początku marca widać znowu tendencję wzrostową.

- Kraje, w których obserwujemy szczególny wzrost to Wielka Brytania, Irlandia, Grecja, Cypr, Francja, Włochy i Niemcy - mówił cytowany przez "The Guardian" Hans Kluge, dyr. regionalny Światowej Organizacji Zdrowia. Liczba infekcji wzrosła w 18 z 53 krajów regionu.

W Niemczech padł rekord - w ciągu tygodnia wykryto powyżej 1,5 mln nowych przypadków. Największy wzrost zachorowań odnotowano w grupie seniorów między 75 a 79. rokiem życia. W związku z tym Redaktions Netzwerk Deutschland zaapelował do osób powyżej 70. roku życia o przyjęcie drugiej dawki przypominającej szczepionki.

Zobacz film: "Lekarz komentuje specustawę o zatrudnieniu lekarzy z Ukrainy"

Austria znów przywróciła obowiązek noszenia maseczek FFP2 w zamkniętych pomieszczeniach, a tamtejszy szef resortu zdrowia przyznał, że decyzje o zniesieniu ograniczeń były przedwczesne. - Spadek obecnych danych nie jest spodziewany wcześniej niż w ciągu najbliższych kilku tygodni - zaznacza minister Johannes Rauch.

We Francji 27 marca wykryto ponad 110 tys. przypadków, w Wielkiej Brytanii - 77 tys. W Wielkiej Brytanii liczba zakażeń wzrosła o ponad 8 proc. tydzień do tygodnia, a liczba zgonów o 26 proc. W Szkocji i w północnych regionach Anglii niepokojąco rośnie liczba osób wymagających hospitalizacji i jest najwyższa od początku pandemii.

- Jest znaczący wzrost nowo wykrytych zakażeń wariantem Omikron i także subwariantem BA.2. Mamy jawny dowód, że zakażenie SARS-CoV-2 nie jest zakażeniem wygasającym, tylko jest zakażeniem, które pod względem ciężkości przebiegu klinicznego jest teraz zakażeniem łagodniejszym, ale nadal liczba zakażeń jest bardzo wysoka - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

W Europie Zachodniej rośnie liczba zakażeń koronawirusem
W Europie Zachodniej rośnie liczba zakażeń koronawirusem (Getty Images)

Zdaniem WHO do wzrostów przyczyniło się z jednej strony przedwczesne zniesienie ograniczeń pandemicznych "ze zbyt wielu do zbyt niewielu", z drugiej do gry wkroczył jeszcze bardziej zakaźny subwariant Omikronu - BA.2.

- Dopóki nie osiągniemy wysokiego zasięgu szczepień we wszystkich krajach, będziemy nadal mierzyć się z ryzykiem narastania infekcji i pojawiającymi się nowymi wariantami. Celem WHO pozostaje zaszczepienie 70 proc. populacji każdego kraju do połowy 2022 roku - podkreśla sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

2. Polska pozostanie "zieloną wyspą" na mapie Europy?

W Polsce na razie widać odwrotny trend, przynajmniej patrząc na oficjalne raporty. Liczba nowych zakażeń spadła o 43 proc. w porównaniu z danymi sprzed tygodnia.

Eksperci jednak ostrzegają przed nadmiernym optymizmem. Wskazują, że mimo mniejszej liczby zakażeń, liczba zgonów nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ciągu ostatniego tygodnia z powodu COVID zmarło ponad 600 osób.

- To, że w Polsce mamy tak niewielką liczbę wykrywanych infekcji z jednej strony dziwi, z drugiej nie, bo ludzie po prostu nie chcą się już testować. Sytuacja epidemiologiczna jest w Polsce dynamiczna. Mamy nadal utrzymującą się wysoką śmiertelność w przebiegu COVID-19 i to powinno budzić niepokój, a chyba nie budzi wśród naszych zarządzających - podkreśla prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

3. "Zniesienie izolacji to napędzanie koła epidemiologicznego"

Zdaniem specjalistki chorób zakaźnych zniesienie obostrzeń z pewnością zadziała na korzyść wirusa, chyba że sami jako społeczeństwo zachowamy zdrowy rozsądek i z własnej woli będziemy m.in. nosili maseczki w dużych skupiskach.

- Jeżeli ludzie już wcześniej niechętnie się testowali, to teraz kiedy nie ma obowiązku kwarantanny, izolacji, nawet jeżeli okaże się, że wynik jest dodatni i tak mogą chodzić do pracy, czy na zakupy, a wiadomo, że wtedy te zakażenia będą się łatwo szerzyć. Zniesienie izolacji to napędzanie koła epidemiologicznego, ponieważ w komunikacji międzyludzkiej infekcja szerzy się łatwo, lekko i przyjemie - podkreśla ekspertka.

Prof. Boroń-Kaczmarska jest zaniepokojona również decyzją o likwidacji szpitali tymczasowych. Ministerstwo Zdrowia od 1 kwietnia nie będzie już finansować oddziałów covidowych i szpitali tymczasowych. - Logika nakazywałaby odwrotne działanie, czyli utrzymanie szpitali tymczasowych dla pacjentów z COVID-19, a odblokowanie innych oddziałów. Przecież ludzie mają też inne poważne choroby, a ich niezdiagnozowanie, nierozpoczęcie leczenia na czas może spowodować dramatycznie ciężki przebieg tych jednostek chorobowych - alarmuje lekarka.

Ekspertka podkreśla, że do tej pory wszystkie fale przetaczały się przez Europę z Zachodu na Wschód. Jej zdaniem przekonanie, że tym razem Polska pozostanie "zieloną wyspą" jest bardzo optymistyczne, ale mało realne.

- Uważam, że następna fala może do nas dotrzeć nawet za miesiąc lub dwa. Tak jak wszystkie dotychczasowe wzrosty szły z kierunku Zachodu na Wschód. Jeżeli Wielka Brytania miała tydzień temu ponad 200 tys. nowo wykrytych zakażeń, Niemcy ponad 300 tys. - to jest tylko chwila, kiedy u nas będzie nie trzy tylko 30 tys. nowych zakażeń dziennie - zauważa prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - O ile będą wykrywane. Ludzie nie badali się dotychczas zbyt chętnie, a teraz tym bardziej nie będą widzieli takiej potrzeby - dodaje ekspertka.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 28 marca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 2 368 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (495), wielkopolskim (244), śląskim (226).

Żadna osoba nie zmarła z powodu COVID-19, jedna osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze