Trwa ładowanie...

Kary finansowe za nieszczepienie dzieci (WIDEO)

Zobacz film: "Kary finansowe za nieszczepienie dzieci"

Szczepienia są bardzo drogie, a Polacy płacą na nie z własnej kieszeni aż 50 mln zł rocznie. Pomimo tego liczba rodziców, którzy odmawiają szczepień swoich dzieci, rośnie każdego roku.

Na rodziców dzieci nieszczepionych sanepid może nałożyć kary pieniężne, jednak one również niewiele zmieniają. Taka tendencja jest bardzo niepokojąca. Kary za brak szczepień, liczba nieszczepionych dzieci wzrosła do 16,7 tysiąca (2015 rok).

W 2009 roku odmów było 3,1 tysiąca, a w 2014 roku 12,8 tysiąca. Każdy do 19 roku życia jest szczepiony sześć razy przeciwko 10 chorobom. Ponad 95% osób w Polsce korzysta ze szczepień. Wszystkie podstawowe szczepienia są refundowane.

Na szczepienia w 2017 roku rząd przeznaczy 140 milionów złotych. Za dodatkowe szczepienia Polacy płacą 50 milionów złotych na rok. Grzywna za nieszczepienie dziecka to od 100 do pięciu tysięcy złotych. Kara jest nakładana na każde z rodziców osobno.

Jednorazowo grzywna nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych. Grzywna może być nakłdana wielokrotnie do 50 tysięcy złotych. Kary nakłada Sanepid w porozumieniu z wojewodą. Od decyzji Sanepidu można się odwołać do wyższej instancji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.