Trwa ładowanie...

Ketonal - działanie, przeciwwskazania, bez recepty, dostępność

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 25.03.2021 15:07
Polacy nadużywają leków przeciwbólowych. Czy ketonal dostępny bez recepty wzmocni to zjawisko?
Polacy nadużywają leków przeciwbólowych. Czy ketonal dostępny bez recepty wzmocni to zjawisko? (123RF)

Leki przeciwbólowe znajdziemy w każdej domowej apteczce. Przyjmujemy je na ból zęba, ból głowy, silne bóle miesiączkowe, reumatyczne czy bóle kręgosłupa. Od października 2017 roku bez recepty można kupić Ketonal. Czy to dobry pomysł? Dlaczego Ketonal może być niebezpieczny?

spis treści

1. Charakterystyka i działanie ketonalu

Ketonal to silny lek przeciwbólowy, który wykazuje także działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Substancją czynną jest w nim ketoprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Moc działania Ketonalu jest już legendarna.

Ketonal jest silniejszy niż paracetamol i ibuprofen, z tym pierwszym nie powinniśmy go zresztą łączyć. Ketonalu nie należy także przyjmować zbyt często – ma wiele działań niepożądanych.

2. Przeciwwskazania do stosowania

Zobacz film: "Leki przeciwbólowe bez recepty [Kontrowersje]"

Przeciwwskazania do stosowania Ketonalu to : choroba wrzodowa, choroby wątroby i chroby nerek. Ketonalu unikać powinny także osoby starsze, szczególnie te, które leczą się kardiologicznie oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ketonal przenika przez łożysko, nie jest też dozwolony dla dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia.

Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe
Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe [6 zdjęć]

Te naturalne produkty działają jak popularne leki przeciwbólowe, po które sięgasz, gdy coś zaczyna strzykać,

zobacz galerię

Lekarze przestrzegają, by nie łączyć Ketonalu z aspiryną. W przeciwnym wypadku narażamy się na ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Krwotok może pojawić się także wtedy, gdy przyjmiemy lek łącznie z preparatami przeciwzakrzepowymi.

3. Ketonal lek bez recepty

Dużym problemem w Polsce jest nadużywanie leków przeciwbólowych. Potwierdzają to zarówno lekarze, jak i ekonomiści. Tylko w 2015 roku na leki przeciwbólowe bez recepty wydaliśmy 1,35 mld zł. Kolejne pół mld zł przeznaczyliśmy na te środki lecznicze dostępne poza aptekami. Nabyliśmy 115 mln opakowań leków uśmierzających ból.

Problem zauważa nawet Ministerstwo Zdrowia. Na początku 2017 roku resort zdecydował, że preparaty w silniejszych dawkach będą dostępne tylko i wyłącznie w aptekach.

Specjaliści podają, że powodem takiego stanu rzeczy są długie kolejki do lekarzy, którzy mogą wypisać receptę. Z tego samego powodu URPL zdecydował o udostępnieniu chorym właśnie Ketonalu. Ketonal zawierajacy 50 mg ketoprofenu formalnie został przeniesiony z listy preparatów na receptę) na listę leków, które można kupić bez zezwolenia lekarza. Co ciekawe, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował o tym, mimo negatywnej opinii Komisji ds. Produktów Leczniczych, która stwierdziła, że Ketonal stosowany bez nadzoru lekarza może stwarzać zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

4. Dostępność ketonalu

Od 1 października 2017 roku bez pozwolenia lekarza w aptekach dostępne są opakowania zawierające 50 mg ketoprofenu. Preparat nosił będzie nazwę Ketonal Active i będzie miał formę tabletek.

Farmakolodzy mówią wprost: każdy lek dostępny bez recepty jest bezpieczny. Warunkiem jest jednak stosowanie się do zaleceń na ulotce.

- Służy do doraźnego stosowania. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, co przyspiesza efekty działa – mówi WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Niezwykle istotne jest jednak to, by przestrzegać podanej na ulotce dawki, ponieważ jej przekroczenie stwarza ryzyko krawawienia z przewodu pokarmowego.

Okazuje się jednak, że Polcy bardzo niechętnie stosują się do zaleceń lekarskich. Z badań przeprowadzonych przez dr. Jarosława Woronia z Zakładu Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że aż jedna trzecia pacjentów zalecenia lekarskie pomija. Ulotki czyta zaś jedynie 15 proc. Polaków.

- Świadomość pacjentów jest bardzo niska – przyznaje Sutkowski. - Mam obawy, że Ketonal będzie nadużywany, małą dawkę można przecież zdublować, a to już jest niebezpieczne. Leki to nie cukierki, a zniesienie ordynacji na receptę jest w tym przypadku bardzo ryzykowne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze