Koronawirus a wakacje. Czy kolonie i wypoczynek nad morzem spowodują gwałtowny wzrost zakażeń?
Chociaż pandemia koronawirusa trwa, a zakażonych wciąż przybywa, część rodziców postanowiła wysłać swoje dzieci na kolonie i półkolonie. Wielu Polaków skorzysta też z zorganizowanych wycieczek i wakacyjnych podróży nad morze czy w góry.
"Chcę państwa uspokoić - dzieci i młodzież zazwyczaj nie chorują" - uspokaja w programie WP prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, ale też zwraca uwagę na zmianę podejścia Polaków do epidemii wirusa SARS-CoV-2.
Wraz z nadejściem lata i zniesieniem obowiązku zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej, wiele osób przestało zachowywać bezpieczny dystans. Lekceważą też zalecenia lekarzy i nie noszą maseczek nawet w pomieszczeniach zamkniętych, np. podczas zakupów.
Co więcej, wysokie temperatury spowodowały, że na plażach aż gęsto od turystów. Lekarze już ostrzegają - wakacyjne kurorty mogą stać się nowymi ogniskami zakażeń.
"To jest bezmyślność. Szarżowanie i lekceważenie zdrowia innych ludzi" - komentuje nieodpowiedzialne zachowanie prof. Simon.
Dlaczego przestaliśmy bać się koronawirusa?
WIĘCEJ W WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC
- Koronawirus. Czy do zakażenia SARS-CoV-2 może dojść przez oczy? Rozmowa z prof. Jerzym Szaflikiem
- Test na przeciwciała koronawirusa. Wykonałam 2 różne testy sprawdzające obecność przeciwciał IgM i IgG dla SARS-CoV-2
- Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych. Dr Paweł Rajewski wyjaśnia, kiedy zrobić test na COVID-19
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.