Trwa ładowanie...

Koronawirus. Amerykanin zaraził się COVID-19 mimo szczepienia. Testy potwierdziły, że to wariant delta

 Karolina Rozmus
16.06.2021 08:22
Koronawirus. Amerykanin zaraził się COVID-19 mimo szczepienia. Testy potwierdziły, że to wariant delta
Koronawirus. Amerykanin zaraził się COVID-19 mimo szczepienia. Testy potwierdziły, że to wariant delta (GettyImages)

Mieszkaniec Hawajów, mimo przyjęcia dwóch dawek szczepionki, zaraził się wariantem delta SARS-CoV-2. Zdaniem ekspertów z Departamentu Zdrowia Hawajów to bardzo rzadki przypadek. Czy szczepionka zawiodła?

spis treści

1. Zakaził się koronawirusem mimo szczepienia

Mieszkaniec wyspy O’ahu wyjechał w podróż do Nebraski, a po powrocie do domu, po upływie kilku dni, poczuł pierwsze niepokojące dolegliwości.

Wyniki testu w kierunku SARS-CoV-2 potwierdziły obawy Amerykanina – pomimo przyjęcia szczepionki, mężczyzna w trakcie pobytu w Nebrasce, zaraził się koronawirusem. Dolegliwości są łagodne, ale zarówno mężczyzna, jak i jego rodzina zostały poddane izolacji. Na razie nic nie wiadomo o tym, by mężczyzna zaraził kogokolwiek COVID-19.

2. "To bardzo rzadki przypadek". Skuteczność szczepionek

Zobacz film: "Prof. Parczewski twierdzi, że nowy wariant koronawirusa to pewność"

Kierująca Departamentem Zdrowia potwierdziła, że to "bardzo rzadki przypadek przełamania" ochrony, jaką gwarantuje przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2.

Badania brytyjskich naukowców potwierdzają, że szczepionka koncernu Pfizera chroni przed ciężkim przebiegiem i hospitalizacją w wyniku zakażenia koronawirusem, a w tym także przed jego wariantem B.1.617.2 (delta):

- Public Health England ujawniło, że tylko pełne zaszczepienie może nas chronić przed ciężkim przebiegiem choroby. Skuteczność szczepionki Oxford-AstraZeneca wobec wariantu Delta ocenia się na ok. 60 proc, zaś Pfizer-BioNTech – na ok. 88 proc. W przypadku tej ostatniej, podanie tylko jednej dawki zapewnia nam ochronę jedynie na poziomie ok. 33 proc., co może nie pozwolić na neutralizację wirusa – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

Stąd też zainfekowanie SARS-CoV-2 nie jest niemożliwe, nawet po przyjęciu szczepionki, choć w rzeczywistości mało prawdopodobne.

Przykład Amerykanina nie dowodzi zatem nieskuteczności programu szczepień.

3. Wariant delta – objawy i zagrożenie

Wariant delta (B.1.617.2), do niedawna nazywany indyjskim, to dotychczas najbardziej zakaźny ze znanych światu nauki wariantów koronawirusa, a zarazem stwarzający największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

W Indiach i Wielkiej Brytanii wariant delta należy do dominujących mutacji SARS-CoV-2. Może także dawać inne, nieobserwowane dotąd w przebiegu zakażenia koronawirusem, dolegliwości. Gorączka, utrata czy zaburzenia węchu, duszności oraz kaszel to objawy, które jednoznacznie kojarzą się z infekcją COVID-19. Tymczasem wariant delta poszerza spektrum niepokojących symptomów o:

  • zaburzenia słuchu

  • dolegliwości trawienne

  • zapalenie migdałków

  • zakrzepy krwi, mogące prowadzić do rozwoju gangreny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze