Koronawirus. Czy choroby oczu mogą mieć wpływ na przebieg COVID-19?
Wysoka gorączka, męczący kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni - to najbardziej typowe, ale nie jedyne objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie wyjaśnia, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.
1. Choroby oczu a zakażenie koronawirusem
Wiemy już, że koronawirus wywołujący COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak wirus grypy. Znamy też typowe objawy, które pojawiają się u zakażonych pacjentów. Naukowcy wciąż jednak publikują nowe informacje o nietypowych symptomach czy kolejnych możliwych powikłaniach. A to oznacza, że wirus SARS-CoV-2 wciąż ma przed nami wiele tajemnic.
Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "JAMA Ophthalmology", a przeprowadzone przez lekarzy z China Three Gorges University oraz Sun Yat-Sen University i oparte na danych z prowincji Hubei (prowincji, w której rozpoczęła się epidemia koronawirusa), ujawniły, że u 32 proc. zakażonych stwierdzono wyraźne zapalenie spojówek.
Wiele mówi się też o chorobach współistniejących, które zwiększają ryzyko groźnego przebiegu zakażenia koronawirusem. I chociaż 80 proc. przypadków COVID-19 przebiega łagodnie, to takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy nadwaga - znacząco zwiększają ryzyko hospitalizacji a nawet śmierci z powodu COVID-19.
Co zatem z chorobami oczu, na które cierpi wielu Polaków? Czy zapalenie spojówek powinno skłonić nas do wykonania testu na koronawirusa? Wszelkie wątpliwości rozwiewa prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie
Katarzyna Krupka, WP abcZdrowie: Jakie choroby oczu najczęściej występują u Polaków?
Prof. Jerzy Szaflik: Zasadniczo takie, jak wśród innych społeczeństw wysokorozwiniętych - a więc jaskra, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), retinopatia cukrzycowa, czy zaćma. To jednocześnie schorzenia będące najczęstszymi przyczynami ślepoty. Powszechne są wady refrakcji, zwłaszcza silnie związana ze współczesnym stylem życia krótkowzroczność. Niemal wszystkie osoby po 40. roku życia w jakimś stopniu cierpią na presbiopię, inaczej starczowzroczność, która wprawdzie nie jest chorobą, ale upośledza widzenie do bliży. Wśród częstych przypadłości można wymienić zapalenie aparatu ochronnego oka, w tym zapalenia spojówek.
Wiele osób zmagających się z chorobami oczu boi się, że mogą mieć one wpływ na rozwój koronawirusa, czy słusznie?
Nie sądzę, by istniała taka zależność, nie spotkałem się z takimi doniesieniami. Warto jednak pamiętać, że część chorób oczu jest silnie związana z chorobami ogólnoustrojowymi. Przykładem niech będzie retinopatia cukrzycowa, czyli powikłanie, z którym zmaga się większość diabetyków. A już cukrzyca jest chorobą współistniejącą, która zwiększa ryzyko zgonu na COVID-19 o ponad 7 proc.
A co z zapaleniem spojówek? To dość powszechna dolegliwość. Czy powinna nas zaniepokoić?
Zapalenie spojówek jest jedynym objawem ocznym, który może świadczyć o chorobie COVID-19. Należy ono jednak do najrzadziej występujących objawów tej choroby.
Czy w czasie pandemii wiele osób zgłaszało się właśnie z takim problemem?
Rzeczywiście, w okresie epidemii część pacjentów z zapaleniem spojówki czuła się zaniepokojona. Uspokajam jednak, że zapalenie spojówki samo w sobie nie może świadczyć o zakażeniu SARS-COV-2. Nie może też być jedynym, samodzielnym objawem choroby COVID-19. Jeśli wystąpi, to jako objaw towarzyszący innym, bardziej charakterystycznym dla tego schorzenia, takim jak gorączka, czy kaszel.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC
- Soczewki czy okulary? Co wybrać w dobie pandemii koronawirusa. Rozmowa z prof. Jerzym Szaflikiem
- Test na przeciwciała koronawirusa. Wykonałam 2 różne testy sprawdzające obecność przeciwciał IgM i IgG dla SARS-CoV-2
- Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych. Dr Paweł Rajewski wyjaśnia, kiedy zrobić test na COVID-19
Prof. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń oczu. Jego pasją jest wprowadzanie innowacji w okulistyce, jest autorem wdrożenia w Polsce techniki usuwania zaćmy z użyciem lasera femtosekundowego. Zorganizował międzynarodowy zespół badawczy zajmujący się problemami genetyki okulistycznej. Pionier zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce, inicjator Banku Tkanek Oka, założyciel Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie.
Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.
Pełnił wiele funkcji i stanowisk w służbie zdrowia, łącząc pracę lekarza z działalnością organizacyjno-menedżerską. Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.