Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy choroby oczu mogą mieć wpływ na przebieg COVID-19?

 Katarzyna Krupka
11.07.2020 17:55
Koronawirus. Czy choroby oczu mogą mieć wpływ na przebieg COVID-19?
Koronawirus. Czy choroby oczu mogą mieć wpływ na przebieg COVID-19? (Prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie)

Wysoka gorączka, męczący kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni - to najbardziej typowe, ale nie jedyne objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie wyjaśnia, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

1. Choroby oczu a zakażenie koronawirusem

Wiemy już, że koronawirus wywołujący COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak wirus grypy. Znamy też typowe objawy, które pojawiają się u zakażonych pacjentów. Naukowcy wciąż jednak publikują nowe informacje o nietypowych symptomach czy kolejnych możliwych powikłaniach. A to oznacza, że wirus SARS-CoV-2 wciąż ma przed nami wiele tajemnic.

Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "JAMA Ophthalmology", a przeprowadzone przez lekarzy z China Three Gorges University oraz Sun Yat-Sen University i oparte na danych z prowincji Hubei (prowincji, w której rozpoczęła się epidemia koronawirusa), ujawniły, że u 32 proc. zakażonych stwierdzono wyraźne zapalenie spojówek.

Wiele mówi się też o chorobach współistniejących, które zwiększają ryzyko groźnego przebiegu zakażenia koronawirusem. I chociaż 80 proc. przypadków COVID-19 przebiega łagodnie, to takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy nadwaga - znacząco zwiększają ryzyko hospitalizacji a nawet śmierci z powodu COVID-19.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?"

Co zatem z chorobami oczu, na które cierpi wielu Polaków? Czy zapalenie spojówek powinno skłonić nas do wykonania testu na koronawirusa? Wszelkie wątpliwości rozwiewa prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie

Katarzyna Krupka, WP abcZdrowie: Jakie choroby oczu najczęściej występują u Polaków?

Prof. Jerzy Szaflik: Zasadniczo takie, jak wśród innych społeczeństw wysokorozwiniętych - a więc jaskra, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), retinopatia cukrzycowa, czy zaćma. To jednocześnie schorzenia będące najczęstszymi przyczynami ślepoty. Powszechne są wady refrakcji, zwłaszcza silnie związana ze współczesnym stylem życia krótkowzroczność. Niemal wszystkie osoby po 40. roku życia w jakimś stopniu cierpią na presbiopię, inaczej starczowzroczność, która wprawdzie nie jest chorobą, ale upośledza widzenie do bliży. Wśród częstych przypadłości można wymienić zapalenie aparatu ochronnego oka, w tym zapalenia spojówek.

Wiele osób zmagających się z chorobami oczu boi się, że mogą mieć one wpływ na rozwój koronawirusa, czy słusznie?

Nie sądzę, by istniała taka zależność, nie spotkałem się z takimi doniesieniami. Warto jednak pamiętać, że część chorób oczu jest silnie związana z chorobami ogólnoustrojowymi. Przykładem niech będzie retinopatia cukrzycowa, czyli powikłanie, z którym zmaga się większość diabetyków. A już cukrzyca jest chorobą współistniejącą, która zwiększa ryzyko zgonu na COVID-19 o ponad 7 proc.

A co z zapaleniem spojówek? To dość powszechna dolegliwość. Czy powinna nas zaniepokoić?

Zapalenie spojówek jest jedynym objawem ocznym, który może świadczyć o chorobie COVID-19. Należy ono jednak do najrzadziej występujących objawów tej choroby.

Czy w czasie pandemii wiele osób zgłaszało się właśnie z takim problemem?

Rzeczywiście, w okresie epidemii część pacjentów z zapaleniem spojówki czuła się zaniepokojona. Uspokajam jednak, że zapalenie spojówki samo w sobie nie może świadczyć o zakażeniu SARS-COV-2. Nie może też być jedynym, samodzielnym objawem choroby COVID-19. Jeśli wystąpi, to jako objaw towarzyszący innym, bardziej charakterystycznym dla tego schorzenia, takim jak gorączka, czy kaszel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC

Prof. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń oczu. Jego pasją jest wprowadzanie innowacji w okulistyce, jest autorem wdrożenia w Polsce techniki usuwania zaćmy z użyciem lasera femtosekundowego. Zorganizował międzynarodowy zespół badawczy zajmujący się problemami genetyki okulistycznej. Pionier zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce, inicjator Banku Tkanek Oka, założyciel Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie.

Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Pełnił wiele funkcji i stanowisk w służbie zdrowia, łącząc pracę lekarza z działalnością organizacyjno-menedżerską. Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze