Koronawirus. Dr Michał Chudzik wyjaśnia, jak wrócić do zdrowia po przechorowaniu COVID-19
Po trzeciej fali epidemii koronawirusa czeka nas kolejna fala - tym razem powikłań po COVID-19. Jak wykazały badania nawet 7 na 10 pacjentów przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, odczuwa różne objawy nawet po upływie wielu miesięcy od wyzdrowienia.
Czy są ćwiczenia dzięki, którym ozdrowieńcy mogą szybciej wrócić do zdrowia? Na to pytanie odpowiadał gość programu WP "Newsroom" dr Michał Chudzik, specjalista w zakresie kardiologii, który prowadzi w Łodzi badania nad powikłaniami po COVID-19.
Ekspert radził przede wszystkim zwrócić uwagę na ćwiczenia oddechowe, które można samodzielnie wykonywać w warunkach domowych. Mogą one korzystnie wpłynąć na poprawę kondycji i tolerancję wysiłku.
- Te ćwiczenia są dobrze opracowane przez Światową Organizację Zdrowia. Każdy może je bezpłatnie pobrać - powiedział dr Chudzik. Zdaniem eksperta warto również uprawiać aktywność fizyczną na zewnątrz, zwłaszcza teraz, kiedy jest znacznie więcej słońca.
- Pamiętajmy o tym, że ekspozycja na naturalne promienie słoneczne jest dużo lepsza niż chemiczna suplementacja witaminy D. Starajmy się zatem te 40-60 minut spędzić na słońcu. Najlepiej zrobić to w sposób aktywny. Wtedy ta suplementacja będzie najlepsza - wyjaśnił ekspert.
Dr Chudzik podkreślił, że okres lata daje ozdrowieńcom po COVID-19 największe możliwości odbudowania swojego zdrowia.
1. Aktywność fizyczna a long COVID
Lekarze alarmują, że spore grono osób, które przechorowały COVID-19 odczuwa skutki choroby jeszcze długo po wyzdrowieniu. Badania przeprowadzone przez naukowców z National Institute for Health Research w brytyjskim Leicester dowodzą, że w powrocie do zdrowia mogą pomóc ćwiczenia fizyczne.
W ciągu sześciu tygodni spędzonych na rehabilitacji, wśród pacjentów zmniejszyło się także zmęczenie i to nawet o pięć punktów w skali oceny zmęczenia FACTIC (skala ma 52 punkty, im więcej punktów, tym większe zmęczenie). Przed rehabilitacją pacjenci mieli powyżej 30 punktów. Dzięki ćwiczeniom przestali odczuwać zmęczenie, a na skali zaczęły pojawiać się coraz mniejsze wartości.
Naukowcy podkreślają jednak, że aktywność fizyczna nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, dlatego charakter terapii pozwalającej na powrót do zdrowia po COVID-19 należy skonsultować z lekarzem rodzinnym.
WIĘCEJ W WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Koronawirus w Polsce. Czeka nas spadek, czy wzrost zakażeń? Eksperci o tym, co przyniosą nadchodzące dni
- 80-latka z rzadkimi powikłaniami po AstraZeneca. Na całym ciele pojawiły się siniaki
- "Lepka krew" u pacjentów z COVID-19. Zatory, zawały i udary głównymi wczesnymi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.