Koronawirus. Maseczki skuteczniejsze niż dystans społeczny. Nowe badania
Naukowcy z University of Central Florida przeprowadzili nowe badania, w których dowiedli, że maseczki i dobra wentylacja w pomieszczeniu skuteczniej chronią przed COVID-19 niż dystans społeczny. Badania opublikowano na łamach "Physics of Fluids".
1. Maseczki podstawową ochroną przed wirusem
Michael Kinzel, adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej UCF i współautor badania, podkreśla, że przeprowadzony przez jego zespół eksperyment dowiódł, że sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawia, że zachowanie 2-metrowego dystansu od drugiej osoby nie jest konieczne, gdy obowiązuje nakaz noszenia maseczek.
Badacze udowodnili, że w momencie, kiedy dana osoba ma na sobie maseczkę, prawdopodobieństwo zakażenia się nie maleje wraz z narastającą odległością od innych osób.
Zdaniem naukowców bardziej efektywne w walce z pandemią koronawirusa mogą okazać się elastyczne zasady, uwzględniające wiele czynników ryzyka. Wśród nich naukowcy wymienili:
- wentylację w pomieszczeniach,
- wilgotność powietrza,
- rodzaj aktywności wykonywany w danym pomieszczeniu,
- jak długo jesteśmy narażeni na wdychanie powietrza w jednym miejscu,
- czy osoby w pomieszczeniu są zobligowane do noszenia maseczek.
2. Ryzyko zakażenia w pomieszczeniach wentylowanych spadło nawet o połowę
Naukowcy stworzyli komputerowy model klasy wraz ze znajdującymi się w niej uczniami i nauczycielami - każdy w maseczce. Następnie obliczyli ryzyko przenoszenia drogą kropelkową wirusa SARS-CoV-2 w zamkniętym pomieszczeniu.
Stworzono dwa możliwe scenariusze rozwoju sytuacji: gdy pomieszczenie było oraz nie było wentylowane. Poinformowali, że obliczeń dokonali za pomocą dwóch modeli: obliczeniowej dynamiki płynów oraz modelu Wellsa-Rileya (metodzie zapewniającej prostą i szybką ocenę ryzyka infekcji wykorzystywaną także w wielu innych chorobach wirusowych).
Eksperyment dowiódł, że maski nie tylko zapobiegają bezpośredniej ekspozycji na aerozole, lecz także sprawiają, że podmuch ciepłego powietrza, wprawiający aerozole w ruch w pionie, staje się słabszy.
W modelu uwzględniającym salę, która jest wentylowana i używa się w niej dobrego filtra powietrza, ryzyko zakażenia spadło nawet o 40-50 procent w porównaniu z salą lekcyjną bez wentylacji. W sali bez przepływu powietrza aerozole gromadzą się nad ludźmi, a w salach z wentylacją przepływ do filtra powoduje usuwanie części aerozoli.
3. Dystans ma znaczenie
Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny zaleca, aby mimo doniesień amerykańskich naukowców nie rezygnować z dystansu.
- Dystans zawsze ma znaczenie. Maseczka tworzy barierę fizyczną, a dystans odległościową. To jest różnica. Odległość powoduje, że areozol opada - im dalej, tym mniejsze szanse, że opadnie na nas. A maseczka łapie areozol na swojej powierzchni. Nie powinniśmy rezygnować z dystansu nawet jak mamy maseczkę, przede wszystkim dlatego, że nie wszyscy noszą ją dobrze - mówi w rozmowie z WP abc Zdrowie prof. Włodzimierz Gut.
Naukowcy na całym świecie zalecają, aby nosić maski klasy FFP2 i FFP3, ponieważ dają największe zabezpieczenie przed koronawirusem. FFP2 zatrzymują około 94 proc. cząstek w powietrzu, zaś FFP3 około 99,95 proc.
4. Wentylacja nie zaszkodzi
Ekspert zgadza się jednak z tezą dotyczącą wentylacji. Jego zdaniem podczas pandemii COVID-19 powinniśmy szczególnie dbać o wentylację w pomieszczeniach. Należy otwierać okna i balkony na co najmniej 5-10 minut co godzinę.
- Takie działanie ma zapobiec szerzeniu się cząsteczek SARS-CoV-2 w zamkniętej przestrzeni. Chodzi o zwiększenie wymiany powietrza w pomieszczeniach. To ma znaczenie. Mamy wtedy dwa zjawiska, wymianę powietrza i to, co krąży w środku, wypadnie na zewnątrz, a tam za długo się nie utrzyma. A drugie to, że w trakcie wietrzenia również odparowuje aerozol i opada w związku z tym, nie ma wtedy większego problemu z właściwą wentylacją - wyjaśnia ekspert.
- Szczególną uwagę powinny do tego przykładać osoby na kwarantannie i izolacji, wtedy ryzyko, że patogen krąży w pomieszczeniu, jest bardzo duże - dodaje profesor.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.