Trwa ładowanie...

Koronawirus może przetrwać w oczach zmarłych z powodu COVID-19. Nowe badania

Naukowcy z Centrum Widzenia i Banku Tkanek Ocznych w Eversight w stanie Ohio przeprowadzili sekcję zwłok 10 osób, które zmarły z powodu COVID-19. Badania wykazały, że białka wirusa SARS-CoV-2 przetrwały w oczach zmarłych.

Zobacz film: "Prof. Gut tłumaczy, jakie są zasady bezpieczeństwa, by chronić się przed koronawirusem (WIDEO"

1. Koronawirus w rogówce i spojówkach

Badacze z USA poinformowali, że koronawirus był obecny przede wszystkim w rogówce oka. Znaleziono go również w spojówce oraz w ciele szklistym.

Zdaniem Onkara Sawanta, głównego prowadzącego badań, dzięki przeprowadzonym pracom badawczym, możliwe jest ustalenie ryzyka zakażenia się wirusem przez okulistów w trakcie wizyty. Wiedza ta może okazać się pomocna także podczas przeszczepów rogówki oka.

Koronawirus może przetrwać w oczach nawet po śmierci
Koronawirus może przetrwać w oczach nawet po śmierci (Getty Images)

Lekarzom znany jest przypadek 64-latki zakażonej koronawirusem, u której wykryto patogen w gałkach ocznych. Mimo że kobieta wyzdrowiała, to w dalszym ciągu zmagała się z bólem i pieczeniem w oczach, w których zbierała się ropa. Kobieta przeszła operację, po której okazało się, że wirus przetrwał w oczach.

Eksperci podkreślili, że konieczne są dalsze badania, które dowiodą, w jaki sposób koronawirus przedostaje się z oczu do organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.