Koronawirus. Czy zmiany w jamie ustnej mogą świadczyć o zakażeniu? Prof. Simon komentuje
Według hiszpańskich naukowców koronawirus może przyczyniać się do wystąpienia wysypki na błonach śluzowych wewnątrz jamy ustnej. - Mieliśmy kontakt z tysiącem pacjentów i żaden nie miał takich objawów - opowiada prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu. Z czego wynikają różnice między pacjentami w Polsce i w Hiszpanii?
1. Zmiany w jamie ustnej. Nowy objaw COVID-19?
Zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zaobserwowali lekarze ze szpitala uniwersyteckiego Ramon y Cajal w Madrycie. 21 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 rozwinęło wysypkę skórną. Okazało się, że u 6 z nich zmiany wystąpiły również na błonach śluzowych jamy ustnej. Wysypka pojawiła się po ok. dwóch tygodniach od wystąpienia innych, typowych dla COVID-19 objawów, takich jak kaszel czy gorączka.
Wnioski ze swoich badań lekarze opublikowali w medycznym czasopiśmie "JAMA Dermatology", jednocześnie zastrzegając, że ich praca opisuje wstępne obserwacje i jest ograniczona przez niewielką liczbę przypadków i brak grupy kontrolnej.
"Pomimo coraz częstszych doniesień o wysypkach skórnych u pacjentów z COVID-19, ustalenie diagnozy etiologicznej jest trudne. Obecność wysypki na błonach śluzowych wewnątrz jamy ustnej jest silną wskazówką i sugeruje raczej etiologię wirusową niż np. reakcję na lek" - podkreślają naukowcy.
2. Jakie objawy występują u polskich pacjentów?
Zadaniem prof. Krzysztof Simona, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu, zmiany w jamie ustnej u pacjentów z COVID-19 można wytłumaczyć na kilka sposobów. Mogły one przykładowo pojawić się u pacjentów podłączonych pod tlenoterapię. - U takich osób może dochodzić do wysychania i podrażnienia błony śluzowej - tłumaczy prof. Simon w rozmowie z WP abcZdrowie.
Również po dłuższym okresie choroby albo kuracji mocnymi lekami w organizmie mogą wystąpić braki niektórych mikroelementów, co może objawić się w postaci wysypki - również w jamie ustnej.
Jednak do tej pory ani profesor Simon, ani nikt z jego zespołu nie miał okazji obserwować takich objawów u pacjentów z Polski.
Dlaczego więc w różnych państwach pacjenci wykazują inne objawy? Według prof. Simona na występowanie specyficznych objawów COVID-19 może wpływać kilka różnych czynników. Najważniejszy z nich wynika z różnic genetycznych.
- W ten sam sposób tłumaczymy - dlaczego we Włoszech śmiertelność z powodu COVID-19 była zdecydowanie wyższa niż w Polsce. Wpływa na to nie tylko średnia wieku społeczeństwa czy jego nawyki. Ważne są uwarunkowania genetyczne oraz zmienność osobnicza. Polakom jest zdecydowanie bliżej genetycznie do innych narodów słowiańskich oraz Niemców, niż do mieszkańców państw z basenu Morza Śródziemnego - mówi prof. Simon.
3. Od czego zależy nasilenie objawów zakażenia?
Prof. Krzysztof Simon wyjaśnia też, że w Polsce u pacjentów obserwowane są inne niespecyficzne objawy koronawirusa. - Przykładowo ostatnio mieliśmy przypadek kobiety, zawodowej żołnierki. Przez cały okres choroby miała biegunkę. To był jedyny objaw, który u niej wystąpił - mówi prof. Simon.
Jak tłumaczy lekarz - dominującym objawem, który występuje u wszystkich hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest różnego stopnia zapalenie płuc. Reszta objawów zakażenia koronawirusem może być najróżniejsza i zależy od zmienności osobniczej.
Innym czynnikiem determinującym stopień ciężkości przebiegu choroby jak również nasilenia objawów - jest liczba cząstek wirusa, która wniknęła do komórek gospodarza. - Im większa replikacja wirusa, tym cięższy przebieg choroby i tym samym może pojawić się więcej objawów wstępnych - podkreśla prof. Krzysztof Simon.
Zobacz także: Koronawirus. Naukowcy: Klimatyzatory to tykająca bomba. Obracają powietrze, a razem z nim cząstki wirusa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.