Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nowe wytyczne. Kto jest grupie największego ryzyka podczas zakażenia?

Avatar placeholder
12.07.2020 09:50
Ciężarne na liście osób zagrożonych ciężkim przebiebiem COVID-19
Ciężarne na liście osób zagrożonych ciężkim przebiebiem COVID-19 (Getty Images)

Amerykańska Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaktualizowała listę chorób, które mogą powodować cięższy przebieg COVID-19. W grupie najwyższego ryzyka są pacjenci z cukrzyca, chorobami nerek oraz osoby po przeszczepach narządów. Tym razem na liście również znalazły się kobiety w ciąży.

1. Koronawirus a ciąża

"Ciąża to stres dla ciała zdrowej kobiety" - powiedział dr Alan Fishman, dyrektor medyczny Obstetrix Medical Group w San Jose w Kalifornii. Podczas ciąży występują różne zmiany hormonalne, które mogą uczynić ciężarną kobietę bardziej narażoną na ciężki przebieg COVID-19.

Ciąża a koronawirus
Ciąża a koronawirus (Getty Images)

"Wszystko wskazuje na to, że kobiety w ciąży, które zarażają się COVID-19 są ponad 5 razy bardziej narażone na hospitalizację, niż kobiety niebędące w ciąży” - podkreśla Fishman podczas rozmowy z "Healthline".

Zobacz film: "Prof. Simon o skutkach spotkań wyborców na wiecach Dudy i Trzaskowskiego"

Jednocześnie lekarz dodaje, że obecnie ta teza nie jest potwierdzona naukowo. Niemniej jednak w swoim gabinecie Fishman radzi osobom planującym dziecko wstrzymać się do końca pandemii.

Kobietom, które już są w ciąży, lekarz zaleca stosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa: nosić maseczkę, utrzymywać 2-metrowy dystans, często dezynfekować ręce. W razie potrzeby można stosować samoizolację, jednak w żadnym razie Fishman nie radzi opuszczać wizyt u lekarza.

2. Koronawirus a cukrzyca

CDC umieściło osoby z cukrzycą typu 2 jako "narażone na większe ryzyko" poważniejszych skutków przy zachorowaniu na COVID-19, a osoby z cukrzycą typu 1 jako "bardziej narażone".

"Istnieją badania, które wskazują, że osoby z cukrzycą mogą rozwinąć poważniejszy przebieg COVID-19. Zrozumienie, co się dzieje z chorymi na cukrzycę, którzy zarażają się koronawirusem, stanowi wyzwanie – powiedział dr Joshua Miller, dyrektor medyczny w Stony Brook Medicine.

"Najważniejsza lekcja, jaką możemy wyciągnąć z tej sytuacji, jest taka, że im zdrowsi są nasi pacjenci, tym lepiej radzą sobie z COVID-19. Skoncentruj się bardziej niż kiedykolwiek na swoim zdrowiu. Z tego są najlepsze wyniki" - apeluje Joshua Miller.

Zobacz także: Koronawirus a pacjenci endokrynologiczni. Co muszą wiedzieć chorzy na tarczycę?

3. Koronawirus a wiek

Do tej pory na liście CDC znajdywały się również osoby w wieku 65+. Tym razem granica wiekowa została jednak usunięta. Bowiem ludzie w wieku 50 lat są bardziej narażeni na ciężką postać COVID-19 niż ludzie w wieku 40 lat. Podobnie osoby w wieku 60 lub 70 lat są ogólnie bardziej narażone niż osoby w wieku 50 lat. Największe ryzyko przy zakażeniu koronawirusem mają osoby w wieku 85 lat i starszych.

Eksperci twierdzą, że w miarę trwania pandemii należy spodziewać się zmian na tej liście.

Zobacz także: Koronawirus zablokował oddziały zakaźne. Prof. Flisiak: Pacjenci z AIDS i zapaleniem wątroby są porzuceni na pastwę losu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze