Koronawirus w Polsce. Kolejny rekord zakażeń: 9622 przypadki. Dr Ozorowski: "Realnie mogą być to liczby nawet dziesięciokrotnie wyższe"
- Dochodzimy do punktu wyczerpania się możliwości diagnostycznych. Konieczne jest jak najszybsze utworzenie dodatkowych miejsc hospitalizacji, choćby w takich przestrzeniach, jak hale targowe i koncertowe - mówi dr Tomasz Ozorowski, epidemiolog. 17 października padł kolejny rekord liczby zakażonych w ciągu doby.
1. "Jesteśmy w niekontrolowanej spirali zakażeń"
W sobotę 17 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9622 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz 84 zgonach pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób.
Mamy 9622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1485), małopolskiego (1254), wielkopolskiego (1058), łódzkiego (821), śląskiego (765), podkarpackiego (704), pomorskiego (563), dolnośląskiego (524), kujawsko-pomorskiego (470),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 17, 2020
Nagły przyrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju, który obserwujemy od prawie dwóch tygodni, to zdaniem dr. Tomasza Ozorowskiego, epidemiologa, dowód na to, że weszliśmy w niekontrolowaną spiralę szybkiego rozprzestrzeniania się zakażenia.
- Nadal nie mamy dobrego pomysłu i strategii, by poradzić sobie z zakażeniami w kraju, ponieważ nasz system jest niewydolny jeśli chodzi o testowanie. Punkty pobrań są totalnie przyblokowane. Ponadto, jest ich zdecydowanie za mało i są zbyt krótko otwarte. Natomiast, jeśli zostaną one udrożnione, wąskimi gardłami staną się laboratoria. Trudno znaleźć dobre rozwiązanie w tej sytuacji. Scenariusz jest bardzo pesymistyczny – mówi dr Ozorowski.
📊 W ciągu doby wykonano ponad 48,9 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/12A7AkXy4H
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 17, 2020
Na pytanie o realny przyrost zakażeń w Polsce w kolejnych tygodniach odpowiada następująco:
- Może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy nowych zakażeń w ciągu doby. Realnie liczba zakażeń może być nawet dziesięciokrotnie wyższa, niż potwierdzają to testy. Wystarczy spojrzeć na odsetek pozytywnych przypadków. Jeśli utrzymuje się on na poziomie powyżej 5 proc., to oznacza, że ogromny odsetek zakażeń jest niewykrywalny - komentuje specjalista.
2. Epidemiolog: "Konieczne jest utworzenie dodatkowych miejsc hospitalizacji"
Zdaniem dra Ozorowskiego należy jak najszybciej podjąć działania doraźne w celu odciążenia szpitali, które muszą być przygotowane na leczenie jeszcze większej liczby pacjentów z COVID-19.
- Jesteśmy w momencie, w którym konieczne jest utworzenie nowych miejsc hospitalizacji, choćby w takich przestrzeniach, jak hale targowe i koncertowe. Mamy przecież mnóstwo zakażeń wśród pacjentów i personelu medycznego. Takie rozwiązanie może zmniejszyć odsetek chorych w placówkach medycznych - komentuje dr Ozorowski.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/iWmgW1iyWI
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 17, 2020
3. "Może nastąpić wymuszony lockdown"
Dr Tomasz Ozorowski podaje dwa skuteczne warianty, które mogą zahamować lub znacznie spowolnić rozprzestrzenianie się zakażenia w Polsce.
Pierwszy, jego zdaniem najskuteczniejszy, to tzw. kontrolowane przechorowanie COVID-19 przez większość społeczeństwa, przy jednoczesnej ochronie osób starszych. Przypomina model szwedzki.
- Wiemy, że po przechorowaniu COVID-19, nabywamy odporność. Moim zdaniem opcja, w której 70 proc. społeczeństwa - ale, co istotne, w sposób kontrolowany, który wymaga przemyślanej strategii i wydolności służby zdrowia - przechoruje COVID-19, przy jednoczesnej ochronie osób najbardziej narażonych. Niestety, obecnie nie ma szans na jego wprowadzenie w Polsce. Rząd nie jest na to gotowy. Po drugie szpitale są na skraju zapaści – komentuje dr Ozorowski.
Drugi, to pozostanie w domach, przynajmniej przez jakiś czas.
- Może nastąpić wymuszony lockdown - podsumowuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Powikłania po COVID-19. Byli młodzi i sprawni. Od wielu miesięcy walczą ze skutkami zakażenia koronawirusem
- Koronawirus w Polsce. Tak źle jeszcze nie było. 8099 nowych przypadków
- Koronawirus w Polsce. Jak będzie wyglądać 1 listopada? Eksperci nie mają wątpliwości, że to może być punkt kulminacyjny w rozwoju epidemii w naszym kraju
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.