Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: "Od 15 czerwca uruchamiamy uzdrowiska. Pacjenci będą testowani"

Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, od 15 czerwca zostaną uruchomione uzdrowiska. Wszyscy pacjenci będą musieli przejść testy w kierunku koronawirusa. Badania zaczną się od 1 czerwca.

Zobacz film: "Maseczki wciąż obowiązują. Minister Szumowski mówi, co musiałoby się stać, byśmy mogli je zdjąć"

1. Koronawirus. Kiedy otworzą się uzdrowiska?

- Chcielibyśmy uruchomić kolejny sektor ochrony zdrowia. W połowie otworzymy uzdrowiska – powiedział Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.

Od 15 czerwca sanatoria będą znowu czynne
Od 15 czerwca sanatoria będą znowu czynne

Minister zdrowia zauważył, że do uzdrowisk z reguły trafiają osoby starsze, które mają przewlekłe choroby i które obecnie są w grupie ryzyka w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Jak zapowiedział Szumowski, resort zdrowia zamierza wprowadzić testy dla pacjentów kierowanych do uzdrowisk.

- Chcemy przeprowadzać testy dla osób, które mają skierowanie do uzdrowisk, żebyśmy wiedzieli, że te osoby są bezpieczne – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia. - Taka możliwość będzie od 1 czerwca.

## Koronawirus. Co z weselami?

Szumowski również odniósł się do pytań dotyczących kolejnych etapów odmrażania gospodarki. Jak przyznał, do ministerstwa przychodzi najwięcej pytań dotyczących organizacji wesel i imprez masowych.

- Chcemy przeanalizować spadkowe trendy w województwach (bez nowych zakażeń - red.). Trzeba się zastanowić nad nieco większymi zgromadzeniami. Ludzie pytają najczęściej o wesela. To jest do rozważenia w niedługim czasie. Myślę, że za tydzień będziemy mogli powiedzieć, że mamy tendencję spadkową – zapowiedział Szumowski.

2. Szpitale jednoimienne będą zamykane?

Minister zdrowia odniósł się także do sytuacji szpitali jednoimiennych, gdzie są leczone osoby zakażone koronawirusem.

- W sprawie szpitali jednoimiennych, rozmawialiśmy z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ i w środę zostaną nam przedstawione propozycje, które szpitale wracają do normalnej pracy i w jakim zakresie - podkreślił Szumowski.

Szumowski dodał, że w Polsce liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa nie przekroczyła 30 proc. obłożenia szpitali zakaźnych. Ministerstwo Zdrowia chce więc stopniowo ograniczać liczbę szpitali jednoimiennych zaangażowanych w walkę z COVID-19.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, największe obłożenie mają szpitale jednoimienne na Śląsku, gdzie (zgodnie ze stanem z 18 maja) przebywało 239 chorych na 592 miejsca. Dla porównania w lubuskim nie było ani jednego zakażonego, w woj. warmińsko-mazurskim - 15 pacjentów, a w woj. lubelskim - 16.

Zobacz także: Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.