Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Badanie BioStat dla WP: Tylko co czwarty Polak zamierza skonsultować leczenie objawów COVID-19 z lekarzem

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
15.11.2020 09:43
Sześciu na dziesięciu Polaków, podejrzewając u siebie COVID-19, skorzysta z teleporady lekarskiej. Tak wynika z sondażu BioStat
Sześciu na dziesięciu Polaków, podejrzewając u siebie COVID-19, skorzysta z teleporady lekarskiej. Tak wynika z sondażu BioStat (123rf)

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez BioStat we współpracy z WP wynika, że tylko co czwarty Polak skonsultuje leczenie objawów COVID-19 z lekarzem lub farmaceutą. Prawie co drugi zastosuje w takiej sytuacji leki bez recepty, a co trzeci sięgnie po zioła, miód lub czosnek.
To oznacza, że coraz więcej osób próbuje się leczyć na własną rękę. Lekarze ostrzegają, że przy COVID-19 nie można eksperymentować, a cześć leków może tylko zaostrzyć przebieg choroby.

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj.

1. COVID-19 jak przeziębienie?

Tylko co czwarty Polak skonsultuje leczenie objawów COVID-19 z lekarzem lub farmaceutą. Tak deklarowali ankietowani podczas badań przeprowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat 9 i 10 listopada.

Podejrzewając u siebie lub domowników COVID-19, 37 proc. biorących udział w badaniu zamierza najpierw spróbować leczenia, jak przy zwykłym przeziębieniu. Kolejne 28 proc. planuje wykorzystać domowe sposoby.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Prawie połowa ankietowanych (45,9 proc.) w przypadku zakażenia koronawirusem zamierza siegnąć po leki dostępne bez recepty. Mając do wyboru wiele możliwości, ankietowani wskazywali ponadto na domowe sposoby leczenia (41,0 proc.), zioła i substancje natualne (33 proc.). 14 proc. bierze pod uwagę skorzystanie z leków przepisanych przez lekarza podczas poprzednich kuracji, bez powtarzania konsultacji.

Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat zwraca uwagę na to, że badanie było przeprowadzone w okresie szczytowego nasilenia zachorowań na COVID-19.

- Uzyskane dane pokazują, że w przypadku przeziębienia bądź grypy sezonowej konsultuje się z lekarzem często lub zawsze mniej niż połowa Polaków. Niewiele większy odsetek, podejrzewając u siebie COVID-19 skorzysta z pomocy lekarskiej w formie teleporady, tylko 14,8 proc. zgłosi się do POZ, 9 proc. do szpitala, a niespełna 6 – w inny sposób skontaktuje się z lekarzem - podsumowuje wyniki badania Piszczek.

2. Leczenie amantadyną. Niewielu skłonnych do eksperymentowania

Podczas badania Polacy byli pytani również o to, czy skorzystaliby z możliwości leczenia amantadyną. To preparat, który zdobył duży rozgłos, po ogłoszeniu przez dra Włodzimierza Bodnara, że dzięki niemu można wyleczyć COVID-19 w 48 godzin.

Badanie pokazało, że 10 proc. ankietowanych byłoby gotowych, by skorzystać z leczenia COVID-19 za pomocą preparatu Viregyt-K, który zawiera amantadynę. Taki sam odsetek ankietowanych wyklucza taką możliwości, a ponad 79 proc. w ogóle nie słyszało o tym leku.

W grupie osób skłonnych do zastosowania leku Viregyt-K większość (52,9 proc.) sięgnęłaby po niego po konsultacji z lekarzem, a blisko 6 proc. - na własną rękę.

3. Dlaczego Polacy próbują się leczyć na własną rękę?

Wśród powodów, którymi ankietowani uzasadniali wybór leczenia na własną rękę, pojawia się kłopot z terminem uzyskania porady - brak pewności, że uda się umówić na wizytę (25,7 proc.). Co dziesiąty przyznaje, że woli leczyć się samodzielnie tylko dlatego, żeby uniknąć izolacji.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych zwraca uwagę na to, że samoleczenie w przypadku COVID-19 jest bezpieczne tylko przy łagodnym przebiegu.

- Jeżeli pacjent dobrze się czuje, nie gorączkuje wysoko, temperatura nie przekracza 38 stopni Celsjusza, nie ma duszności, to można pozostawać w warunkach domowych, ale zawsze po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Wtedy w terapii stosuje się środki podobne, jak przy przeziębieniu - wyjaśnia prof. Boroń-Kaczmarska.

W przypadku COVID-19 stan chorego może się pogorszyć z godziny na godzinę, bardzo szybko może dojść do groźnych powikłań, a nawet stanu zagrożenia życia.

- Jeżeli temperatura nie spada mimo przyjętych środków, pacjent łatwo się męczy, poci, zaczyna odczuwać nudności, nasilają się bóle mięśniowe, to konieczny jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie skieruje takiego pacjenta na SOR covidowy, żeby można było ocenić zakres uszkodzeń w klatce piersiowej, w płucach, ponieważ najczęstszą postacią kliniczną COVID-19 jest zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Granica między zapaleniem oskrzeli a płuc jest bardzo płynna - ostrzega lekarka.

Badanie "Opinie Polaków o skuteczności ochrony przed SARS-CoV-2" we współpracy z WP zostało przeprowadzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® 9 i 10 listopada 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze