Trwa ładowanie...

Kradnie nawet 14 lat życia. Jedna płeć szczególnie zagrożona

 Patrycja Pupiec
21.10.2023 12:30
Choroba milionów Polaków skraca życie nawet o 14 lat
Choroba milionów Polaków skraca życie nawet o 14 lat (Getty Images)

Wyniki nowych badań wskazują, że osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w młodym wieku, mogą żyć kilkanaście lat krócej niż ich rówieśnicy. Naukowcy dowiedli, że nawet jeśli schorzenie zaatakuje później, nadal skróci oczekiwaną długość życia, a najwięcej lat zabiera kobietom.

spis treści

1. Im wcześniej diagnozowano cukrzycę, tym chory żył krócej

Międzynarodowa analiza opublikowana w czasopiśmie "Lancet Diabetes & Endocrinology" wykazała, że cukrzyca typu 2 znacząco skraca długość życia pacjentów. Najbardziej narażone są osoby młode, którym schorzenie może skrócić życie o kilkanaście lat.

Grupa brytyjskich naukowców z University of Glasgow oraz University of Cambridge przeanalizowała dane 1,5 miliona osób z 19 zamożnych krajów. Informacje wcześniej pozyskano z dużej bazy medycznej UK Biobank oraz na potrzeby szeroko zakrojonego badania międzynarodowego.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Naukowcy zauważyli interesującą zależność. Okazało się, że w im młodszym wieku otrzymywali diagnozę cukrzycy, tym bardziej choroba skracała długość ich życia.

2. Najbardziej zagrożone młode kobiety

Brytyjscy naukowcy wskazują, że analizowane osoby w populacji amerykańskiej z diagnozą cukrzycy typu 2 otrzymaną w wieku 30 lat, żyły krócej o 14 lat niż ich rówieśnicy, którzy nie chorują na to schorzenie.

Gdy pacjent dowiadywał się, że choruje, mając na karku czterdziestkę, żył krócej o 10 lat, a pięćdziesięciolatek z diagnozą cukrzycy żył o 6 lat krócej niż jego równolatek, który nie cierpiał na tę chorobę przewlekłą.

U kobiet czas przewidywanego życia był jeszcze krótszy i odpowiednio zabierał paniom 16, 11 i 7 lat życia.

Autorzy badań przeanalizowali także dane dotyczące Europejczyków. Niestety, te nie przedstawiają się lepiej.

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 wykrytą w wieku 30., 40. oraz 50. lat, żyły odpowiednio krócej od 13, 9 i 5 lat w porównaniu do swoich rówieśników bez diagnozy tego schorzenia.

3. Dwa powikłania choroby szczególnie groźne

Naukowcy podkreślają, że za skrócenie długości życia diabetyków odpowiadają dwa najczęstsze powikłania cukrzycy, czyli choroby układu krążenia, w tym udar mózgu, tętniaki oraz zawał serca, jak również nowotwory.

Grupa badaczy zaznacza, że im wcześniej dojdzie do rozwoju cukrzycy, tym bardziej choroba spustoszy organizm pacjenta. Z danych wynika, że tylko w 2021 r. na cukrzycę typu 2 chorowało 537 mln osób, a schorzenie coraz częściej jest diagnozowane u młodych.

Cukrzycy typu 2 można skutecznie zapobiegać lub opóźniać jej rozwój. Kluczowe jest zdaniem naukowców zidentyfikowanie osób najbardziej zagrożonych rozwojem schorzenia i odpowiednio wcześnie zaproponowanie im wsparcia.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze