Leczenie zespołowe w stomatologii

Leczenie zespołowe w stomatologii, nazywane również leczeniem interdyscyplinarnym, kierowane jest do pacjentów, którzy wymagają dłuższego leczenia stomatologicznego. Zakłada on spojrzenie na organizm jak na złożoną całość. Aby zminimalizować czas czas trwania zabiegów oraz ich koszt biorą w nim udział lekarze posiadający różne specjalizacje medyczne. Pozwala to na zmniejszenie stresu i bólu związanego z wizytami u dentysty, sprawiając że leczenie trwa dużo krócej i jest mniej uciążliwe dla pacjenta.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Leczenie zespołowe w periodontologii

Leczenie interdyscyplinarne stosowane jest najczęściej w dziedzinach takich jak implantologia, ortodoncja czy periodontologia. Skorygowanie układu zębów w jamie ustnej poprzez ich przemieszczenie wymaga dobrego stanu dziąseł. Stąd też przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne może okazać się wykonanie zabiegów z zakresu periodontologii, które pozwolą na wyleczenie stanów zapalnych oraz poprawę kondycji dziąseł.

Zabiegi chirurgiczno-implantologiczne

Leczenie zespołowe ma również spore zastosowanie w przypadku zabiegów chirurgiczno-implantologicznych, w których udział wziąć mogą jednocześnie chirurdzy szczękowi, laryngolodzy, stomatolodzy i protetycy. Dzięki współpracy z lekarzem anestezjologiem możliwe jest wykonanie wielu zabiegów w tym samym czasie – na przykład usunięcie zęba i jednoczesne wypełnienie luki implantem, lub podniesienie dna zatoki zębowej oraz wykonanie plastyki przegrody nosowej. Pacjenci skorzystać mogą wówczas jedynie z podania leków przeciwlękowych, półuśpieniu (sedacji) lub znieczuleniu ogólnym – w zależności od stopnia zaawansowania planowanych zabiegów. Pozwala to na zredukowanie liczby koniecznych wizyt u lekarzy oraz znacząco zmniejsza czas leczenia.

Efekty leczenia interdyscyplinarnego

Efektem leczenia zespołowego jest również zmniejszenie kosztów całkowitych, które musiałby ponieść pacjent. Podczas zabiegów w znieczuleniu ogólnym możliwe jest bowiem jednoczesne leczenie większych obszarów jamy ustnej, co wiąże się ze zużywaniem mniejszej ilości materiałów niż podczas kilku osobnych zabiegów, przeprowadzanych w różnych odstępach czasu. Jest to charakterystyczne dla zabiegów związanych z wszczepianiem implantów, leczeniem paradontozy oraz zabiegach wykorzystujących techniki regeneracyjne przy odbudowie tkanek kości i plastykę tkanek. Leczenie zmniejsza również ilość leków przyjmowanych po zabiegu – np. antybiotyków, które przyjmowane są jedynie po danym zabiegu, a nie po każdym z serii zabiegów, które byłyby konieczne przy standardowym leczeniu.

Leczenie interdyscyplinarne w ortognatyce

Leczenie zespołowe stosowane jest także w przypadku zabiegów z zakresu ortognatyki, która zajmuje się korygowaniem zniekształceń szczękowych. Problemy tej natury mogą prowadzić do efektów w bardzo odległych rejonach ciała. Wady takie jak dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych lub wady zgryzu skutkują bowiem wzmożonym napięciem mięśni znajdujących się w pobliżu. To z kolei może prowadzić nie tylko do zmian w innych partiach ciała, ale nawet do reakcji bólowych. Innym efektem takich wad mogą być zaburzenia stabilności kręgosłupa, szyi i obręczy barkowej, a także bóle głowy. Wymusza to wielospecjalistyczne podejście do takiego przypadku i leczenie go w sposób wielokierunkowy przez lekarzy różnych specjalizacji.

Leczenie interdyscyplinarne, obejmujące znieczulenie ogólne, stosowane jest również w przypadku bardziej wymagających pacjentów. Są to głównie dzieci oraz osoby niepełnosprawne umysłowo, które mają problemy z właściwą współpracą ze stomatologiem. Zastosowanie leczenia zespołowego i odpowiedniego znieczulenia pozwala na skrócenie czasu trwania leczenia oraz ogranicza stres i ból u takich pacjentów.

Dr n. med. Agnieszka Laskus

Dr n. med. Agnieszka Laskus, ponad rok temu

Stomatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
Badanie radiologiczne w stomatologii

Rentgen w stomatologii

Rentgen w stomatologii

Zdjęcie rentgenowskie, na którym widać nieprawidłowo rosnące zęby mądrości.

Problemy

6 kłamstw, które sobie powtarzamy

6 kłamstw, które sobie powtarzamy

. Jedni z nas lepiej znoszą gry zespołowe czy bieganie, inni z kolei ćwiczenia siłowe z ciężarkami. Istotne jest to, aby treningi wprowadzać stopniowo

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku