Leczenie zespołowe w stomatologii
Leczenie zespołowe w stomatologii, nazywane również leczeniem interdyscyplinarnym, kierowane jest do pacjentów, którzy wymagają dłuższego leczenia stomatologicznego. Zakłada on spojrzenie na organizm jak na złożoną całość. Aby zminimalizować czas czas trwania zabiegów oraz ich koszt biorą w nim udział lekarze posiadający różne specjalizacje medyczne. Pozwala to na zmniejszenie stresu i bólu związanego z wizytami u dentysty, sprawiając że leczenie trwa dużo krócej i jest mniej uciążliwe dla pacjenta.
1. Leczenie zespołowe w periodontologii
Leczenie interdyscyplinarne stosowane jest najczęściej w dziedzinach takich jak implantologia, ortodoncja czy periodontologia. Skorygowanie układu zębów w jamie ustnej poprzez ich przemieszczenie wymaga dobrego stanu dziąseł. Stąd też przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne może okazać się wykonanie zabiegów z zakresu periodontologii, które pozwolą na wyleczenie stanów zapalnych oraz poprawę kondycji dziąseł.
2. Zabiegi chirurgiczno-implantologiczne
Leczenie zespołowe ma również spore zastosowanie w przypadku zabiegów chirurgiczno-implantologicznych, w których udział wziąć mogą jednocześnie chirurdzy szczękowi, laryngolodzy, stomatolodzy i protetycy. Dzięki współpracy z lekarzem anestezjologiem możliwe jest wykonanie wielu zabiegów w tym samym czasie – na przykład usunięcie zęba i jednoczesne wypełnienie luki implantem, lub podniesienie dna zatoki zębowej oraz wykonanie plastyki przegrody nosowej. Pacjenci skorzystać mogą wówczas jedynie z podania leków przeciwlękowych, półuśpieniu (sedacji) lub znieczuleniu ogólnym – w zależności od stopnia zaawansowania planowanych zabiegów. Pozwala to na zredukowanie liczby koniecznych wizyt u lekarzy oraz znacząco zmniejsza czas leczenia.
3. Efekty leczenia interdyscyplinarnego
Efektem leczenia zespołowego jest również zmniejszenie kosztów całkowitych, które musiałby ponieść pacjent. Podczas zabiegów w znieczuleniu ogólnym możliwe jest bowiem jednoczesne leczenie większych obszarów jamy ustnej, co wiąże się ze zużywaniem mniejszej ilości materiałów niż podczas kilku osobnych zabiegów, przeprowadzanych w różnych odstępach czasu. Jest to charakterystyczne dla zabiegów związanych z wszczepianiem implantów, leczeniem paradontozy oraz zabiegach wykorzystujących techniki regeneracyjne przy odbudowie tkanek kości i plastykę tkanek. Leczenie zmniejsza również ilość leków przyjmowanych po zabiegu – np. antybiotyków, które przyjmowane są jedynie po danym zabiegu, a nie po każdym z serii zabiegów, które byłyby konieczne przy standardowym leczeniu.
4. Leczenie interdyscyplinarne w ortognatyce
Leczenie zespołowe stosowane jest także w przypadku zabiegów z zakresu ortognatyki, która zajmuje się korygowaniem zniekształceń szczękowych. Problemy tej natury mogą prowadzić do efektów w bardzo odległych rejonach ciała. Wady takie jak dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych lub wady zgryzu skutkują bowiem wzmożonym napięciem mięśni znajdujących się w pobliżu. To z kolei może prowadzić nie tylko do zmian w innych partiach ciała, ale nawet do reakcji bólowych. Innym efektem takich wad mogą być zaburzenia stabilności kręgosłupa, szyi i obręczy barkowej, a także bóle głowy. Wymusza to wielospecjalistyczne podejście do takiego przypadku i leczenie go w sposób wielokierunkowy przez lekarzy różnych specjalizacji.
Leczenie interdyscyplinarne, obejmujące znieczulenie ogólne, stosowane jest również w przypadku bardziej wymagających pacjentów. Są to głównie dzieci oraz osoby niepełnosprawne umysłowo, które mają problemy z właściwą współpracą ze stomatologiem. Zastosowanie leczenia zespołowego i odpowiedniego znieczulenia pozwala na skrócenie czasu trwania leczenia oraz ogranicza stres i ból u takich pacjentów.
Dr n. med. Agnieszka Laskus
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.