Lekarka ma ważną radę. Wypij, jeśli zimą boli cię głowa
Czy wiesz, że bardzo niskie temperatury mogą powodować bóle głowy? Na portalu The Mirror ukazała się rozmowa z lekarką, która wyjaśnia, jak im zapobiec oraz jak je złagodzić, jeśli jednak się pojawią.
1. Dlaczego zima sprzyja migrenie?
Dr Deborah Lee wyjaśniła, że niektóre osoby cierpiące na migreny uważają się za "wrażliwe na pogodę". Powołując się na badania z 2011 roku, skomentowała, że niższa temperatura i wzrost wilgotności rzeczywiście są powiązane z częstszymi atakami migreny.
Według dr Lee istnieje wiele powodów wpływających na ból głowy. Jednym z nich jest wzrost napięcia w szyi i ramionach, który może w oczywisty sposób prowadzić do bólów napięciowych. Migrenie sprzyjają też ogólne zimowe warunki: niższy poziom witaminy D oraz niższe ciśnienie atmosferyczne.
Warto również pamiętać, że choć aura na zewnątrz może zwiększać ryzyko bólów głowy, trudno jest udowodnić bezpośrednią zależność, ponieważ migreny mają wiele innych wyzwalaczy. Często między przyczyną a objawem występuje spore okno czasowe.
2. Porada lekarki
- Istnieją środki, które można podjąć, aby zapobiec bólom głowy w trakcie zimnej pogody. Zalecam utrzymywanie ciepła, noszenie ciepłego ubioru, w tym czapki, szalika i rękawiczek. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie, spożywanie małych posiłków w regularnych odstępach, utrzymanie aktywności fizycznej oraz zapewnienie sobie co najmniej siedmiu godzin dobrego snu w nocy - powiedziała lekarka.
Dr Lee udzieliła również rad, których zastosowanie może pomóc złagodzić już obecną migrenę. - Wypij filiżankę gorącej, zawierającej kofeinę kawy. Spożycie kofeiny jest bezpieczne i skuteczne dla osoby mającej atak migreny. Pamiętaj jednocześnie o tym, że osoby cierpiące na migreny nie powinny spożywać więcej niż 200 mg kofeiny dziennie - powiedziała.
Drugą jej radą jest wzięcie ciepłego prysznica lub kąpieli czy położenie sobie ciepłego okładu na czoło. Ważne jest również pamiętać, że w przypadku nasilenia migreny może być konieczna wizyta u lekarza. Zdarza się, że nagły i silny ból głowy może mieć inną przyczynę - może być m.in. objawem udaru lub zapalenia opon mózgowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.