Masz 40 lat i źle sypiasz? Zapłacisz za to w starszym wieku
Eksperci zazwyczaj zalecają siedem do dziewięciu godzin snu na noc. Jego niedobór w wieku 40 lat może mieć wpływ na nasz mózg w późniejszym życiu. Do takiego wniosku doszli badacze, którzy ustalili, że osoby które źle śpią, mają średnio o 2,6 roku starszy wiek mózgu niż ich wyspani rówieśnicy.
1. Co wpływa na starzenie się mózgu?
Mózg nie jest zbyt dużym organem, ale zawiera twoją osobowość i wszystkie wspomnienia, a przede wszystkim koordynuje myśli, emocje i ruchy. Sprawiają to miliardy komórek nerwowych w mózgu, zwane neuronami, które wysyłają informacje do reszty ciała.
Mózg nie zastępuje uszkodzonych lub zniszczonych neuronów, dlatego ważne jest, aby o niego dbać. Urazy głowy, zażywanie narkotyków i problemy zdrowotne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, mogą powodować uszkodzenie lub utratę komórek mózgowych.
Wypracowanie dobrych nawyków jest kluczowym sposobem na utrzymanie mózgu w zdrowiu. Obejmuje to m.in. utrzymywanie mózgu w stanie aktywności i angażowanie go do pracy oraz odpowiedni sen. Skutki niewyspania możesz odczuwać nawet dekadę i później - wynika z nowego badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Neurology". To kolejny dowód, że sen jest ważny dla zdrowia naszego kluczowego organu.
Jego uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich nawyków związanych ze snem. Spośród sześciu z nich, słaba jakość snu, trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu oraz wczesne budzenie się rano były powiązane ze starszym wiekiem mózgu.
2. Wpływ braku snu na mózg
Badanie, które potwierdziło po raz kolejny jak ważny jest sen, przeprowadzono na 600 dorosłych w wieku około 40 lat i piętnaście lat później. Odpowiedzieli oni na pytania naukowców, czy zwykle mają problemy z zasypianiem, czy się budzą kilka razy w nocy i czy przebudzają się o wiele za wcześnie.
Uczestników podzielono na trzy grupy na podstawie cech snu. Ustalono, które osoby spały za krótko, miały sen złej jakości i problemy z zasypianiem, kłopot z utrzymaniem snu, wcześnie wybudzały się rano lub były senne w ciągu dnia.
Powstała grupa osób o niskim poziomie snu (około 70 proc. uczestników), średnim (22 proc.) oraz wysokim (8 proc.). Piętnaście lat po rozpoczęciu badania uczestnikom zbadano czaszki, co pomogło obliczyć wiek ich mózgu. Szczególnie negatywny wpływ na zdrowie tego organu następował u osób, które doświadczały problemów ze snem przez co najmniej pięć lat.
3. Sen to zdrowie. Wyniki badania dają do myślenia
Naukowcy wzięli pod uwagę wiek, płeć, ciśnienie krwi, cukrzycę i inne czynniki, które mogą być kluczowe dla zdrowia mózgu i ustalili, że narządy grupy średniej były średnio o 1,6 roku starsze niż mózgi grupy niskiej. Osoby z grupy wysokiej miały średnio o 2,6 roku starszy wiek mózgu niż dobrze śpiący rówieśnicy.
Jak skomentowała odkrycie autorka badania dr Kristine Yaffe z UC San Francisco: "Nasze odkrycia podkreślają znaczenie zajmowania się problemami ze snem na wcześniejszym etapie życia w celu zachowania zdrowia mózgu, w tym utrzymywania stałego harmonogramu snu, ćwiczeń, unikania kofeiny i alkoholu przed pójściem spać i stosowania technik relaksacyjnych".
To nie koniec ważnych ustaleń. Naukowcy z Yale poinformowali tez na łamach tego pisma, że osoby w średnim wieku z niekontrolowanym ciśnieniem krwi, poziomem cukru we krwi lub cholesterolu, które nie ćwiczą, nie odżywiają się zdrowo lub nie śpią dobrze, są bardziej narażone także na udar i demencję.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.