Fleksitarianizm, czyli elastyczny wegetarianizm

Sztuka mięsa? Tylko na imieninach. Stek? Owszem, ale w restauracji. Na co dzień warzywa, owoce, nabiał, rośliny strączkowe i tofu - tak jedzą fleksitarianie.

Można zostać ichtiowegetarianinem, semiwegetarianinem, owowegetarianinem czy frutarianinem, ale można też prościej, zwyczajniej i bez większych wyrzeczeń zostać fleksitarianinem.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Fleksitarianizm albo inaczej elastyczny wegetarianizm, modny ostatnio sposób odżywiania, w którym głównym składnikiem menu są warzywa, rośliny strączkowe, owoce, a mięso pojawia się sporadycznie. Prościej - mniej mięsa, więcej warzyw.

Prosta i bez wielkich ograniczeń

Fleksitarianin nie zje kanapki z wędliną, a z pastą z papryki i fety, zamiast hot- doga zamówi tartę z warzywami. Zwolennicy tej diety rezygnują z jedzenia mięsa z powodów zdrowotnych, etycznych, bynajmniej nie z finansowych. Jeżeli już przyrządzą sobie danie mięsne, to bardzo rzadko, raz w tygodniu, albo zamówią je poza domem, w restauracjach, na przyjęciach u rodziny czy przyjaciół.

 

Podstawą diety są produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, nabiał, orzechy, nasiona. Wszystko, co cenne dla organizmu. Z dań mięsnych fleksitarianie wybierają kurczaka, indyka, okazjonalnie pojawi się cielęcina. Unikają wieprzowiny i baraniny.

Zwolennicy tego typu odżywiania przekonują, że ich dieta jest zdrowa i łatwa. Chroni przed chorobami serca, cukrzycą i pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę. Przede wszystkim nie wymaga przygotowania skomplikowanych i pracochłonnych dań z wymyślnych produktów.

Dlatego fleksitarianin do ciasta doda pianę ubitą z białek, a nie z aquafaby, czyli wody z puszki po ciecierzycy. To również, a może przede wszystkim, dieta dla tych, którzy nie wyobrażają sobie, by mięso całkowicie zniknęło z ich menu.

Nie każda dieta dobra

Fleksitarianizm to nie nowość, już na początku lat 90. w księgarniach na całym świecie, pojawiły się książki na temat tego sposobu odżywiania, jednak modna i niezwykle popularna stała się w ostatnich kilku latach.

Według specjalistów od marketingu, to dietetyczny trend tego roku. W rankingu najlepszych diet według Best Diets US News, fleksitarianizm zajmuje ósme miejsce. Specjaliści ocenili ją jako zdrową i niekłopotliwą. Dostarcza wiele cennych składników i dzieki niej łatwo zrzucić zbędne kilogramy.

Nie wszyscy jendak podzielają tę opinię. - Do każdej diety należy podchodzić rozsądnie - zaleca Emilia Kołodziejska, dietetyczka.

  • Dieta zależy od stanu zdrowia. Tak naprawdę osoby, które mają problemy zdrowotne, np. z układem pokarmowym, nie powinny spożywać w nadmiarze roślin strączkowych, które są tak popularne i polecane są w fleksitarianizmie. By dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę białka, powinni zatem spożywać mięso – zaznacza.

Anna Kuczkin, dietetyczka, właściwe menu dobiera swoim pacjentom indywidulalnie, w zależności od ich stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Pod uwagę bierze również, to jak ktoś reaguje na stres i jaką pracę wykonuje.

  • Dieta to bardzo indywidualna sprawa. Natomiast według ogólnych zaleceń mięso powinniśmy spożywać maksymalnie trzy razy w tygodniu. Najlepiej dobrej jakości - podkreśla.
Komentarze (4)
~Rozsądek
~Rozsądek 3 miesiące temu

Jeżeli w diecie jest choćby gram mięsa to to już nie jest wegetarianizm. Pijak, który tylko raz w tygodniu pije kieliszek wódki nie jest abstynentem, ni nie róbmy sobie jaj, to jakaś kpina totalna by nazywać to elastycznym wegetarianizmem. Jak będę kradła 10 zł raz w tygodniu to będę elastycznym uczciwym człowiekiem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zasady zdrowego odchudzania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zasady zdrowego odchudzania
Zasady zdrowego odchudzania

Sposoby na odchudzanie - galeria

Sposoby na odchudzanie - galeria

Podstawą do osiągnięcia widocznych efektów odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wystarczy okiełznać apetyt i spożywać więcej warzyw. Natomiast potrawy wysokokaloryczne zamieniać na dania warzywne.

Zasady zdrowego odchudzania

Nie oszukuj na diecie (prezentacja edukacyjna)

Nie oszukuj na diecie (prezentacja edukacyjna)

przyczyn, dla których oszukujemy na diecie jest fakt, że zazwyczaj bywa ona zbyt restrykcyjna. Pamiętaj, że jedząc zdrowo musimy rozsądnie dobierać (...) przyjemniejsze niż podjadanie smakołyków z pełnym wyrzutów sumieniem. Jeśli...

Zasady zdrowego odchudzania

Jak jeść i nie tyć?

program odchudzania. Najważniejsze to mieć na uwadze, żeby posiłki były lekkie i dobrze zrównoważone. Nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności (...) lub ryżu. - 10 g masła lub łyżka stołowa odtłuszczonej śmietany + łyżka stołowa...

Zasady zdrowego odchudzania

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie na diecie?

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie na diecie?

niemu odchudzanie będzie skuteczne, dlatego produkty bogate w błonnik powinny jak najczęściej gościć na twoim talerzu. Jakie są jego najlepsze źródła (...) . Kierując się kilkoma prostymi zasadami, na pewno stworzysz...

Zasady zdrowego odchudzania

Oszukiwanie na diecie

poprzez wzrost samooceny i poczucia szczęścia. Oszukańcze produkty na diecie Nauczyłaś/eś się zasad zdrowego żywienia, bardzo się starasz (...) , a stąd tylko krok do zniechęcenia i porzucenia odchudzania....

Zasady zdrowego odchudzania

Ile można schudnąć w 2 miesiące?

fizyczna. Ile można schudnąć w 2 miesiące? Bezpieczne i szybkie odchudzanie Czy odchudzanie może być jednocześnie szybkie i zdrowe? Niekoniecznie (...) miesiące i by odchudzanie...

Zasady zdrowego odchudzania

Bezpieczne odchudzanie

cierpliwości. Jeśli nie zabraknie tych cech, mamy pewność, że szczupła i zdrowa sylwetka w końcu się pojawi. Zasady zdrowego odchudzania można ująć (...) były widoczne na dłużej....