Nagły skok ciśnienia? Lekarka ujawnia najskuteczniejszy sposób
Nagły skok ciśnienia może być spowodowany wieloma czynnikami. Nie oznacza to od razu kardiologicznej jednostki chorobowej, ale może wprowadzić niemałe zamieszanie podczas pomiarów i badań. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?
1. Skoki ciśnienia
Jedną z najczęstszych przyczyn nagłego wzrostu ciśnienia jest intensywny wysiłek fizyczny. Czasem nawet nie potrzeba wiele, by nagła aktywność fizyczna doprowadziła do drastycznego wzrostu wartości.
Kolejnym czynnikiem jest stres. Silne emocje mobilizują nasz organizm do wydzielania adrenaliny, a to z kolei prowadzi do podniesienia ciśnienia. Skoki ciśnienia mogą być też wywołane niektórymi lekami.
Takie sytuacje mogą doprowadzić do nieprawidłowości podczas pomiarów ciśnienia. Warto więc wiedzieć jak radzić sobie z takimi epizodami. Cennymi radami podzieliła się dr Jen Caudle. W ciągu 15-letniej praktyki przekonała się, że metody są skuteczne.
2. Poświęć chwilę dla siebie
Pierwszą i najważniejszą radą dr Caudle jest odpoczynek. Jeśli czujesz, że twoje ciśnienie może być podwyższone, koniecznie usiądź na chwilę i postaraj się zrelaksować. Weź też kilka głębszych wdechów.
Dr Caudle zauważa, że lęk może również powodować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi. Warto więc popracować nad swoich oddechem. Chwila medytacji i skupienia się na sobie może uporać się z takim skokiem w kilka minut.
- Poświęcenie chwili na kilka głębokich oddechów, wykonanie kilku ćwiczeń oddechowych może pomóc się skoncentrować, dzięki czemu niepokój stanie się mniejszy. Bardzo prawdopodobne, że ciśnienie krwi obniży się podczas takiego ćwiczenia - radzi specjalistka w filmie na YouTube.
Emocje mogą mieć ogromny wpływ na ciśnienie i samopoczucie. Złość może podnieść wartości do niebotycznego poziomu. Warto więc popracować nad sobą, by nauczyć się kontroli.
3. Zmiany, które chronią przed nadciśnieniem
Jak zauważa dr Caudle, powyższe rady działają tylko w przypadku osób, u których skoki ciśnienia zdarzają się od czasu do czasu. Jej metody jedynie chwilowo pomagają zapanować nad wartościami.
U osób zmagających się z nadciśnieniem, celem jest obniżenie ciśnienia na dłuższą metę, a nie jedynie w określonych sytuacjach. W tym celu specjalistka radzi przestrzeganie zdrowej diety i zredukowanie ilości spożywanej soli.
Rzucenie palenia i unikanie alkoholu to kolejne zmiany, które warto wprowadzić. Ważne jest również utrzymywanie zdrowej wagi i regularna aktywność fizyczna. Zmiany stylu życia powinny odbywać się pod okiem specjalisty.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.