Najdziwniejsze fobie na świecie
1 z 12Fobofobia – lęk przed strachem
Fobofobia wiąże się z odczuwaniem strachu przed własnymi fobiami. To paradoks, który polega na tym, że boimy się bać. Sama myśl o tym, że lęk może nas sparaliżować, nakręca błędne koło. Mimo iż, dotknięty tą fobią stara się poznać swoje niepokoje, by móc je pokonać i desperacko nie dopuszcza do tego, by się bać, nakręca się jeszcze bardziej.
Fobofobia dotyczy problemów lękowych i napadów paniki, czyli nie jest lękiem przed samą fobią, ale przed dolegliwościami, które jej towarzyszą. Osoba cierpiąca na fobię może doświadczać silnego napięcia, kołatania serca, drgawek, drżenia rąk, skoków ciśnienia tętniczego, suchości w ustach, drżenia nóg, uczucia gorąca, duszności w klatce piersiowej.
Terapia poznawczo-behawioralna często jest stosowana w leczeniu fobofobii. W niektórych przypadkach konieczne może być także zastosowanie farmakoterapii. Spotkania z psychoterapeutą pozwalają pacjentowi poznać genezę lęków oraz zidentyfikować wydarzenia lub doświadczenia, które mogły przyczynić się do ich powstania.