Trwa ładowanie...

Fobie – co o nich wiesz?

Fobie są to niezwykle silne lęki przed konkretnymi sytuacjami, rzeczami, przedmiotami, zjawiskami, które zazwyczaj nie wzbudzają przerażenia u ludzi. Osoba cierpiąca na różnego rodzaju fobie wpada w ogromne przerażenie (graniczące z paniką) wywołane konkretnym czynnikiem. Stara się więc unikać sytuacji powodujących atak, ale nie zawsze jest to możliwe. Napady paniki upośledzają życie i zaburzają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Chory nie panuje nad swoimi lękami. Słowa pociechy lub próba uspokojenia nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Dana osoba może cierpieć na różnego rodzaju fobie, nie tylko na jedną. W innym przypadku fobie mogą współwystępować z pewnymi zaburzeniami. Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i nerwica, są częstymi towarzyszami fobii.

spis treści

1. Reakcje charakteryzujące fobie społeczne

Fobie społeczne są wywołane kontaktami z ludźmi oraz byciem w centrum uwagi. Ten rodzaj fobii można określić chorobliwą nieśmiałością. Panika pojawia się, gdy chory postawiony jest w sytuacji, w której musi się zmierzyć ze swoim lękiem. Jego twarz staje się czerwona, serce szybciej bije, może mieć napad duszności, drżą mu ręce, ma zawroty głowy, czuje szum w uszach, ma mdłości, czuje nagłą potrzebę udania się do toalety.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

2. Rodzaje fobii

Agorafobia - należy do najczęstszych rodzajów fobii. Objawia się lękiem przed otwartą przestrzenią oraz strachem przed sytuacjami, w których zamknięte są wszystkie drogi ucieczki do bezpiecznego miejsca. Chory czuje się zagrożony w sytuacjach, w których nie ma przy sobie nikogo bliskiego, kto mógłby mu pomóc w razie niebezpieczeństwa. Agorafobia objawia się uczuciem ciągłego zagrożenia i podejrzeniem nieoczekiwanego niebezpieczeństwa. Chory ma napady lękowe, kiedy ma opuścić bezpieczne mieszkanie. Czuje panikę w hipermarkecie, tłum go przeraża. Raczej nie wsiądzie do pociągu lub autobusu. Środki masowej komunikacji stanowią dla niego zagrożenie. Osoby cierpiące na agorafobię często wycofują się z życia społecznego i publicznego. Prowadzi to do utraty znajomych i przyjaciół, a także pracy. Chorzy przechodzą na rentę inwalidzką.

Klaustrofobia – wywołuje panikę z powodu przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.

Keraunofobia – lęk przed piorunami.

Arachnofobia – lęk przed pająkami.

Akrofobia – lęk wysokości.

Mysofobia – lęk przed zabrudzeniami.

Rodentofobia – lęk przed gryzoniami.

Kynofobia – lęk przed psami.

Tanatofobia – lęk przed śmiercią.

Triskaidekafobia – lęk przed liczbą 13.

Odontofobia – lęk przed dentystą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Karolina Wilk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza