Fobie – co o nich wiesz?
Fobie są to niezwykle silne lęki przed konkretnymi sytuacjami, rzeczami, przedmiotami, zjawiskami, które zazwyczaj nie wzbudzają przerażenia u ludzi. Osoba cierpiąca na różnego rodzaju fobie wpada w ogromne przerażenie (graniczące z paniką) wywołane konkretnym czynnikiem. Stara się więc unikać sytuacji powodujących atak, ale nie zawsze jest to możliwe. Napady paniki upośledzają życie i zaburzają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Chory nie panuje nad swoimi lękami. Słowa pociechy lub próba uspokojenia nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Dana osoba może cierpieć na różnego rodzaju fobie, nie tylko na jedną. W innym przypadku fobie mogą współwystępować z pewnymi zaburzeniami. Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i nerwica, są częstymi towarzyszami fobii.
1. Reakcje charakteryzujące fobie społeczne
Fobie społeczne są wywołane kontaktami z ludźmi oraz byciem w centrum uwagi. Ten rodzaj fobii można określić chorobliwą nieśmiałością. Panika pojawia się, gdy chory postawiony jest w sytuacji, w której musi się zmierzyć ze swoim lękiem. Jego twarz staje się czerwona, serce szybciej bije, może mieć napad duszności, drżą mu ręce, ma zawroty głowy, czuje szum w uszach, ma mdłości, czuje nagłą potrzebę udania się do toalety.
2. Rodzaje fobii
Agorafobia - należy do najczęstszych rodzajów fobii. Objawia się lękiem przed otwartą przestrzenią oraz strachem przed sytuacjami, w których zamknięte są wszystkie drogi ucieczki do bezpiecznego miejsca. Chory czuje się zagrożony w sytuacjach, w których nie ma przy sobie nikogo bliskiego, kto mógłby mu pomóc w razie niebezpieczeństwa.
Agorafobia objawia się uczuciem ciągłego zagrożenia i podejrzeniem nieoczekiwanego niebezpieczeństwa. Chory ma napady lękowe, kiedy ma opuścić bezpieczne mieszkanie. Czuje panikę w hipermarkecie, tłum go przeraża. Raczej nie wsiądzie do pociągu lub autobusu. Środki masowej komunikacji stanowią dla niego zagrożenie.
Osoby cierpiące na agorafobię często wycofują się z życia społecznego i publicznego. Prowadzi to do utraty znajomych i przyjaciół, a także pracy. Chorzy przechodzą na rentę inwalidzką.
Inne fobie:
- Klaustrofobia – wywołuje panikę z powodu przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.
- Keraunofobia – lęk przed piorunami.
- Arachnofobia – lęk przed pająkami.
- Akrofobia – lęk wysokości.
- Mysofobia – lęk przed zabrudzeniami.
- Rodentofobia – lęk przed gryzoniami.
- Kynofobia – lęk przed psami.
- Tanatofobia – lęk przed śmiercią.
- Filofobia - lęk przed miłością i byciem w związku
- Triskaidekafobia – lęk przed liczbą 13.
- Odontofobia – lęk przed dentystą.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.