Trwa ładowanie...

Filofobia – objawy, przyczyny i leczenie

Filofobia z definicji to anormalny, nieuzasadniony strach przed zakochaniem się i byciem w związku z drugą osobą. Oznacza zatem lęk przed miłością i bliską relacją. Niepokój oraz dyskomfort może także pojawiać się na samą myśl o zdarzeniach mających związek z zakochaniem czy intymnością. Jakie są tego przyczyny? Czy się objawia zaburzenie? Czy można je leczyć?

spis treści

1. Co to filofobia?

Filofobia to lęk przed miłością i byciem w związku. Definiuje się ją jako anormalny, uporczywy i nieuzasadniony strach przed zakochaniem. Istotę zaburzenia doskonale wyjaśnia nazwa, pochodząca od greckiego „filos”, tłumaczonego jako przyjaciel, kochany oraz „phobos”, co oznacza strach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Składowymi filofobii, rozumianej jako lęk przed miłością, jest lęk przed bliskością, intymnością i zobowiązaniem, ale także odrzuceniem, zdradzą, zranieniem, utratą niezależności i poczuciem emocjonalnej bezbronności.

2. Przyczyny filofobii

Jakie są przyczyny filofobii? Te bywają złożone, ponieważ obejmują czynniki behawioralne, ale także przekonania religijne i kulturowe. Nie determinują jej żadne determinanty genetyczne czy biologiczne. To sprawia, że tego rodzaju zaburzenie psychiczne występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn.

Filofobia to najczęściej to konsekwencja negatywnych, przykrych, często także traumatycznych doświadczeń z przeszłości, które dotyczą bliskich, intymnych i głębokich relacji zarówno osobistych (z partnerką czy partnerem), ale także rodziców czy rodzeństwa. Duże znaczenie na życie uczuciowe ma środowisko wychowawcze.

Dzieciństwo w rodzinie dysfunkcyjnej, w której w codzienne scenariusze były wpisane stresogenne bądź toksyczne sytuacje, takie jak kłótnie, awantury, zdrady, agresja werbalna i fizyczna, mogą rzutować na dalszą przyszłość we wszelkich aspektach, relacji międzyludzkich zwłaszcza.

Strach przed bliskością i relacją uczuciową, powiązane z intymnością, odbywaniem stosunków seksualnych może być konsekwencją molestowania seksualnego, gwałtu czy nadużyć na tle seksualnych.

Nie bez znaczenia jest niska ocena, brak pewności siebie, ale i zaufania do) ludzi. Duże znaczenie ma stan psychiczny i jego zaburzenia w tym zakresie. Mowa o depresji czy nerwicy lękowej.

3. Objawy filofobii

Filofobia to zaburzenie złożone i wieloczynnikowe, który może mieć charakter stały lub okresowy. Przybiera też różne formy. Wynika to nie tylko z mnogością przyczyn, ale i zróżnicowania objawów.

Filofobia ma duży wpływ na jakość życia, często rozbija, przytłacza i prowadzi do samotności, ponieważ towarzyszy jej:

 • niechęć do nawiązywania więzi emocjonalnych z innymi,
 • izolowanie się od ludzi,
 • rezygnacja z życia towarzyskiego,
 • podejmowanie działań, które mają odstraszyć innych,
 • unikanie miejsc i okoliczności, w których można spotkać osoby okazujące sobie uczucia (dyskomfort wywołują kawiarnie, ale także kościoły, kiedy odbywają się w nich śluby).

Strachowi przed miłością i byciem w związku towarzyszy jednak nie tylko dyskomfort psychiczny, to jest lęk przed emocjonalnym zaangażowaniem, ale i objawy somatyczne. Ponieważ zaburzenia lękowe mają to do siebie, że często bardzo silnie wpływają na ciało, pojawiają się:

 • duszności,
 • ból głowy,
 • nadmierna potliwość,
 • nudności i ból brzucha,
 • nieregularne bądź przyspieszone bicie serca,
 • drżenie ciała,
 • omdlenie.

Symptomy somatyczne pojawiając się najczęściej nie tylko w różnych kontekstach towarzyskich, ale i na samą myśl czy wspomnienie o miłości, związkach czy intymności.

4. Leczenie filofobii

Leczenie filofobii, jak i innych zaburzeń psychicznych, jest możliwe. Warto się na nie zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy jest przyczyną silnego dyskomfortu i znacząco obniża jakość codziennego funkcjonowania.

By podjąć leczenie, trzeba udać się do specjalisty z zakresu psychologii (psychoterapeuta) lub psychiatrii. Celem współpracy jest zmiana sposobu myślenia i postrzegania miłości, relacji i intymnej bliskości. Ważne jest także przepracowanie leżących u podłoża filofobii przyczyn.

W większości przypadków podstawową techniką pracy w leczeniu filofobii jest terapia poznawczo-behawioralna, która zrozumieć i przepracować przyczyny behawioralne problemu, ale i pomaga nauczyć się oraz wprowadzić w życie sposoby radzenia sobie z wyzwaniami.

Duże znaczenie ma także terapia ekspozycyjna, która w sposób kontrolowany prowokuje kontakt z różnymi bodźcami, które stanowią problem. To pozwala na opanowanie objawów somatycznych. Inną metodą jest praca z ciałem: odprężanie, relaksacja czy wizualizacja.

W przypadku filofobii stosunkowo farmakoterapia stosowana jest rzadko. Najczęściej leki wdraża się, gdy filofobii towarzyszą stany depresyjne lub bardzo nasilone objawy somatyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza