Obrączkę lepiej zostaw w domu. Takie są konsekwencje jej noszenia
Lato i towarzyszące mu upały to okres sprzyjający opuchliznom i zatrzymywaniu wody w organizmie. W tym czasie warto więc zrezygnować z niektórych akcesoriów, które mogą stanowić poważne zagrożenie w najgorętsze dni. Do najczęściej wymienianego przez lekarzy należą niektóre części biżuterii.
1. Zdejmij obrączkę w upały
Do dodatków, których nie należy nosić latem, należą przede wszystkim pierścionki i obrączki. Jeśli mamy tendencje do występowania obrzęków, najlepiej zrezygnować z nich zupełnie na cały okres letni.
Opuchlizna występująca na skutek wysokiej temperatury i zatrzymywania się wody w organizmie może objąć także dłonie i palce – i bardzo często tak jest. Obrzęk może wystąpić nawet w przeciągu kilku godzin lub bezpośrednio po wyjściu np. na spacer w upale. Warto więc pamiętać o przezornym zdjęciu pierścionka lub obrączki zanim wystąpi opuchlizna.
Ta sama zasada dotyczy przylegających do skóry wisiorków, łańcuszków i bransoletek.
2. Czym grozi spuchnięcie palca z pierścionkiem?
Objęty obrzękiem palec, na którym znajduje się pierścionek, może widocznie zblednąć lub nawet zsinieć.
Może pojawić się tzw. objaw Raynauda, który wpłynie także na utratę lub ograniczenie czucia w palcu bądź spowoduje piekący ból Uciskający pierścionek w sytuacji obrzęku powoduje upośledzenie krążenia, co również może negatywnie wpłynąć na pacjentów ze schorzeniami układu krążeniowo-sercowego.
Co robi się w takiej sytuacji? W skrajnych przypadkach wymagana jest pilna pomoc służb, obejmująca nie tylko pogotowie, ale nawet straż pożarną, która ma w swoim podstawowym wyposażeniu ciężki sprzęt do cięcia metalu z sytuacjach kryzysowych. Strażacy z reguły posiadają też często mikroprecyzyjne sprzęty, które umożliwiają cięcie przewodów lub właśnie biżuterii.
3. Jak walczyć z obrzękami latem?
Kluczowym elementem zapobiegania obrzękom latem jest spożywanie dużych ilości wody (w upały może to być nawet do 4 litrów dziennie). Warto także zadbać o dietę pozbawioną dużych ilości soli i bogatą w witaminę B6.
Należy pamiętać, że opuchliznę może wzmagać wysiłek fizyczny (zwłaszcza w wysokich temperaturach), ale też noszenie obcisłej, niewygodnej odzieży.
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z nimi są chłodne kąpiele stóp i dłoni, najlepiej wzbogacone o sól Epsom, ale także masaże (np. drenaż limfatyczny), które rozbijają nadmiar wody w tkankach i stymulują jej prawidłowe wydalanie.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.