Trwa ładowanie...

Zalej wrzątkiem i wypij przed posiłkiem. Efekty odczujesz od razu

Avatar placeholder
19.11.2023 19:59
Najlepsze zioła na jelita. Sprawdź, co pomoże pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości
Najlepsze zioła na jelita. Sprawdź, co pomoże pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości (Getty Images)

Są tanie i łatwo dostępne. Znane od wieków i dobrze sprawdzone. Nasze babcie zawsze miały je pod ręką, na wypadek różnego typu dolegliwości, czy problemów ze zdrowiem. Niektóre zioła stanowią skuteczne remedium na problemy z jelitami. Dzięki nim można zniwelować wzdęcia, zaparcia, bądź biegunki, dyskomfort czy uczucie "przelewania się" w jelitach.

spis treści

1. Zioła to naturalne leki. No co musisz uważać?

Zanim sięgniemy po konkretne produkty zielarskie, pamiętajmy, że natura obdarzyła nas ziołami, aby wspomóc ludzki organizm w leczeniu choroby, czy pozbyciu się nieprzyjemnych objawów i dolegliwości. Stąd też zaleca się, aby zbytnio nie przedłużać stosowania ziół (preparatów zielarskich i mieszanek ziołowych nie powinno się przyjmować dłużej niż 3 miesiące). Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do sytuacji, w której organizm przyzwyczai się do danego produtku. Trudno wówczas o niezmiennie skuteczne działanie naparów, odwarów, czy wyciągów.

Zioła przygotowujemy zgodnie z instrukcją, jaką zamieścił na opakowaniu producent, zawsze w naczyniach szklanych czy ceramicznych, nigdy w aluminiowych. Warto pamiętać o tym, że napary i wywary powinny być wypijane ciepłe, nigdy zbyt gorące lub zupełnie zimne. Zioła pobudzające apetyt i trawienie zazwyczaj stosujemy przed posiłkiem. Te, które mogą zadziałać bardziej drażniąco na układ pokarmowy - po posiłku.

2. Coraz więcej osób cierpki z powodu dolegliwości jelitowych

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

Zioła na jelita to jedno z rozwiązań, po które sięgamy coraz częściej. Nic w tym dziwnego, ponieważ na kłopoty trawienne i dyskomfort w jelitach skarży się coraz więcej osób.

Niewłaściwa dieta, zaburzony cykl dobowy, stres, czy używki to tylko cześć tego, co szkodzi naszym jelitom. Choć ten ważny fragment przewodu pokarmowego dzielnie stawia opór atakującym toksynom (nie tylko tym z pożywienia, ale i chociażby środowiskowym), często potrzebuje wsparcia dla swojego prawidłowego funkcjonowania.

Jelita odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem, a także pełnią istotną funkcję w funkcjonowaniu układu odpornościowego, a nawet wpływają na to, jaki mamy nastrój! Nazywane „drugim mózgiem” z pewnością zasługują na to, aby szczególnie o nie zadbać. Na przykład poprzez stosowanie sprawdzonych ziół.

3. Nagietek lekarski łagodzi dolegliwości żołądka i jelit

Jeśli chcemy złagodzić skurcze w obrębie przewodu pokarmowego, zadziałać przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, sięgnijmy po nagietek lekarski. To wyjątkowa roślina ozdobna o intensywnie pomarańczowych kwiatach, która zdobyła uznanie, jako skuteczne remedium na szereg dolegliwości, w tym związanych z układem pokarmowym.

Kwiaty nagietka stosujemy w postaci naparu. Najczęściej są to 3 szklanki na dobę wypijane na godzinę przed posiłkiem. Nagietek wesprze nas w przypadku nieżytu żołądka i jelit. Stosowanie zioła pomaga osłonić nabłonek jelitowy, poprawić wydzielanie żółci. Nagietek wspiera także prawidłowe funkcjonowanie wątroby i śledziony.

4. Koper włoski pomaga pozbyć się wzdęć

Koper włoski doceniany jest przede wszystkim za swoje działanie wiatropędne, rozkurczowe i wykrztuśne. Ta pochodząca z terenów śródziemnomorskich bylina, nazywana również koprem lekarskim, czy fenkułem, już w starożytności zaliczana była do siedmiu najważniejszych roślin o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.

Obok korzystnego oddziaływania w przypadku zaburzeń miesiączkowania, kaszlu (działanie wykrztuśne), czy problemów z produkcją pokarmu przez matki karmiące, koper włoski cieszy się zainteresowaniem ze względu na swój dobroczynny wpływ na jelita.

Napar z rozdrobnionych owoców kopru zalanych wrzątkiem odstawia się na 10-15 minut i pije po posiłkach. Jest to sprawdzone rozwiązanie na bóle brzucha, zaburzenia trawienia, a także na zaparcia i problemy z wypróżnianiem.

5. Melisa uspokaja nie tylko nerwy, ale i… jelita

Melisa to bylina, niewielkich rozmiarów krzewinka pochodząca z wybrzeży Morza Śródziemnego. Roślina zyskała sporą popularność ze względu na swoje właściwości uspakajające.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że poza zastosowaniem w przypadku występowania napięć, nerwicy, bezsenności, czy stanów lękowych, napary z melisy działają również rozkurczowo. W ten sposób właśnie „uspakajają” nasze jelita. W połączeniu z działaniem ogólnie sprzyjającym redukcji stresu to idealne zioło, które pomoże wprowadzić układ pokarmowy w prawdziwy dobrostan.

6. Pokrzywa zwyczajna, czyli chwast, który sprzyja dobrej przemianie materii

Już starożytni poznali się na leczniczej mocy pokrzywy. Napary z tego pospolitego chwastu ogrodowego wykorzystywane były wówczas do tamowania krwotoków, przemywania ran i wrzodów, czy też leczenia chorób reumatycznych.

Pokrzywa wykazuje także działanie:

  • moczopędne,
  • przeciwbiegunkowe,
  • sprzyjające dobrej przemianie materii,
  • ułatwiające wydalanie zbędnych produktów przemiany materii,
  • poprawiające pracę jelit, wątroby, trzustki i żołądka.

Co istotne, pokrzywa to jedna z bardziej wszechstronnych, jeśli chodzi o wykorzystanie, roślin. Jej świeże, młode listki możemy śmiało dodawać do wiosennych sałatek. Sok wyciskany z wczesnowiosennej pokrzywy będzie dodatkowym wsparciem dla organizmu po zimie. Napar z pokrzywy jest banalnie prosty w przygotowaniu. Można go przyrządzić poprzez zalanie wrzątkiem wysuszonych liści dojrzałego już zioła.

7. Łopian zadziała oczyszczająco

Dbając o komfort trawienny, chcąc oczyścić organizm i usunąć z niego toksyny, a także delikatnie zadziałać na perystaltykę naszych jelit z pewnością warto sięgnąć po łopian. To jedno z mniej znanych ziół, jednak jego spektrum działania jest naprawdę szerokie. W tym przypadku napary polecane są przede wszystkim osobom, które cierpią na wzdęcia i zaparcia oraz chcą zadbać o florę bakteryjną swoich jelit.

8. Rumianek i mięta, czyli rozwiązanie na wzdęcia i ból brzucha

Mięta pieprzowa i rumianek pospolity to chyba najbardziej znane wszystkim zioła. Od dawna też stosowane jako rośliny lecznicze w medycynie ludowej. W przypadku dolegliwości jelitowych herbatki i napary pomogą nam pozbyć się wzdęć, zadziałają przeciwzapalnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit.

9. Kruszyna, rzewień i liść strączyńca, czyli zioła o działaniu przeczyszczającym

Ostatnia grupa ziół to rośliny wykazujące działanie przeczyszczające. Są one naturalnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z zaparciami. Kruszyna stosowana jest dodatkowo w nieżycie jelit oraz jako środek żółciotwórczy i żółciopędny.

W przypadku rzewienia warto pamiętać, że jego niewielkie dawki zadziałają zapierająco, większe – odwrotnie, czyli przeczyszczająco. To zioło wykazujące dodatkowo działanie żółciopędne i pobudzające wydzielanie soków trawiennych.

Ostatnia roślina, czyli senes (liść strączyńca) powinna być stosowana ze szczególną ostrożnością. Dlaczego? Ponieważ jej działanie zalicza się do bardzo silnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zródło: prostazdrowadieta.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze