Trwa ładowanie...

Największa liczba zakażeń od pół roku. Takie objawy ma większość pacjentów z COVID

Polacy zostali bez ochrony? MZ odpowiada, co z nową szczepionką
Polacy zostali bez ochrony? MZ odpowiada, co z nową szczepionką (Getty Images)

Polska i Węgry jego jedyne kraje w Unii Europejskiej nie udostępniły jeszcze zmodyfikowanej wersji szczepionki przeciw COVID. Tymczasem w ubiegłym tygodniu odnotowano największą liczbę zakażeń od pół roku, a oficjalne dane to tylko wierzchołek góry lodowej. Wzrost liczby chorych widać też na szpitalnych oddziałach zakaźnych. Lekarze ostrzegają przed wariantem, który dominuje obecnie w Polsce i mówią o kluczowych objawach.

spis treści

1. W jakich rejonach jest największe ryzyko zakażenia?

Znowu wzrasta liczba zachorowań na COVID. W ubiegłym tygodniu raportowano średnio ponad 750 zakażeń koronawirusem dziennie, tak dużo zachorowań nie było od ponad pół roku. Jak wskazują lekarze, potwierdza to tendencję wzrostową, ale nie oddaje rzeczywistej skali zachorowań, bo liczba wykonywanych testów od dawna jest znikoma.

- Rzeczywiście mamy coraz więcej zakażeń, natomiast to jest tylko wierzchołek góry lodowej, bo pacjenci się w ogóle nie testują. Takie przypadki, że ktoś przychodzi do POZ i mówi, że sam sobie zrobił test, praktycznie się nie zdarzają. Ludzie już zapomnieli o COVID - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska z-ca dyr. ds. Lecznictwa z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o fali pogrypowych powikłań. W tym roku jest ich więcej"

Potwierdzeniem jest wskaźnik R, czyli współczynnik reprodukcji wirusa. To jeden z kluczowych parametrów, który pokazuje, na jakim etapie walki z epidemią jesteśmy.

We wszystkich województwach, poza opolskim, wartości R przekraczają 1, co wskazuje na rozwój epidemii - jeden chory zaraża jedną lub więcej osób. Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że najniższy wskaźnik R występuje w województwie opolskim i wynosi - 0,98. Najgorzej jest w województwie warmińsko- mazurskim, gdzie R sięga już 1,37.

- Rzeczywiście dzień do dnia, czy tydzień do tygodnia obserwuje się wyraźny wzrost zakażeń. Wchodzimy w okres infekcji górnych dróg oddechowych, gdzie monitorowane są trzy główne wirusy - RSV, COVID i grypa.

- Z nadzoru europejskiego wynika, że w tych raportach zakażeń teraz dominuje COVID, grypa dopiero się rozpędza i spodziewamy się wzrostu zachorowań na przełomie lutego i marca. Tak jest zwykle co roku - mówi prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant epidemiologiczna.

Wartości wskaźnika R, stan na 28.10.2023 r.
Wartości wskaźnika R, stan na 28.10.2023 r. (MZ)

2. Rośnie liczba pacjentów wymagających hospitalizacji

Wzrost liczby chorych widać też w szpitalach, ciężkie przypadki dotyczą nadal głównie pacjentów starszych i z wielochorobowością. Potwierdzają to obserwacje lekarzy z różnych rejonów kraju.

- Od miesiąca nie ma tygodnia, żebyśmy nie mieli kogoś hospitalizowanego z COVID. To są głównie pacjenci obciążeni wieloma chorobami, z niedoborami odporności, dializowani i to powoduje, że mają cięższe przebiegi - zaznacza dr Wiśniewska.

- Jesteśmy w sytuacji, w której niestety coraz więcej chorych trafia w ciężkim stanie do naszych oddziałów. Ja jestem nieco zdziwiony, bo znów zacząłem widzieć pacjentów, jak w roku 2022 i 2021. Używamy znów leków przeciwwirusowych, przeciwcytokinowych, tlenoterapii. Nie strasząc i nie wywołując niepokoju, widzę, że pacjenci trafiają w nieco cięższym stanie, niż to było na początku tego roku - podkreślał w rozmowie z RMF FM prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych.

Dobrym miernikiem aktualnej sytuacji epidemiologicznej jest analiza poziomu wirusa w ściekach. - Poziomy, które w tej chwili obserwujemy, nie są tak wysokie, jak te, które obserwowaliśmy chociażby podczas szczytu piątej fali pandemii, ale są to poziomy, które są już poziomami alarmującymi - mówi dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w rozmowie z "Faktami" TVN.

3. Takie objawy dominują u pacjentów z COVID

Z informacji przekazanych nam przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce nadal dominuje wariant Omikron, a zwłaszcza podwariant XBB.1.5 - potocznie nazywany Krakenem. "Na całym świecie sytuacja covidowa jest dość podobna - od pół roku najczęściej spotykaną odmianą koronawirusa jest Omikron i jego subwarianty" - wyjaśnia resort zdrowia.

Lekarze wskazują, że u większości pacjentów przebieg infekcji jest stosunkowo łagodny. - Natomiast należy zachować czujność, ponieważ nigdy nie wiadomo, jaki będzie kolejny wariant. Obecnie objawy są grypopodobne: katar, drapanie w gardle, w badaniu gardło jest zaczerwienione, temperatura nie jest zbyt wysoka - nie przekracza 39 stopni, pacjenci zgłaszają bóle mięśniowe, zdarza się też utrata węchu i smaku, ale te objawy są już stosunkowo rzadkie - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Łagodny przebieg nie wyklucza jednak późniejszych powikłań, o czym również przypominają eksperci.

"COVID nadal potrafi mieć różne powikłania, w tym psychiatryczne. Sam widziałem dwa przypadki z ostatnich tygodni, gdzie osobom nasiliły się objawy depresyjne lub bezsenność, a niektórych nadal zabija" - podkreśla we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy medycznej.

4. Kiedy do Polski dotrze nowa szczepionka przeciw COVID?

Jak zauważa wirusolog i immunolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, "Polska i Węgry, jako jedyne kraje europejskie, nie udostępniły do tej pory aktualizowanej wersji szczepionki przeciwko COVID-19". Tymczasem wykazano, że szczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem i częściowo przed powikłaniami.

Resort zdrowia w nadesłanej do nas wiadomości ujawnia, że dostawy szczepionek zostały zaplanowane dopiero pod koniec listopada.

"Dostawy do Polski szczepionek przeciwko wariantowi XBB.1.5 w pierwszej kolejności były uzależnione od przebiegu procedur dotyczących dopuszczenia do obrotu. Dostępność szczepionki uzależniona jest też od procesu produkcyjnego, a w dalszej kolejności od realizacji dostaw" - wyjaśniają.

Zalecenia dotyczące szczepionki zostaną przekazane w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze